Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie to jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta, ale i całej aglomeracji śląskiej. To całkiem spory ogród zoologiczny, w którym zobaczysz aż 3 tysiące zwierząt z około 300 gatunków! To nie tylko fantastyczna okazja, by zobaczyć dzikie zwierzęta, jakich w codziennym życiu nie masz szans podejrzeć, ale też wykreować właściwą postawę wobec życia na naszej planecie, a także kupując bilet wesprzeć nie tylko zakupienie pokarmu dla tych zwierząt, ale też pomóc prowadzić cenne badania w celu ratowania zagrożonych gatunków!
Zdecydowanie warto zwiedzić chorzowskie Zoo, gdyż dostarcza niezapomnianych wrażeń, szczególnie dzieciom, a od kilkunastu lat intensywnie się zmienia i oferuje zwierzętom coraz ciekawsze i bardziej przyjazne wybiegi. To świetnie miejsce rodzinne, wystarcza na całodzienny wypad, a gdyby czasu Ci zostało, to wokół jest ogrom dodatkowych atrakcji czyli Park Śląski, a w nim Legendia Wesołe Miasteczko, Skansen, Planetarium czy kolejka Elka. Wejście główne do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego znajduje się przy głównym trakcie ogromnego Parku Śląskiego, a dokładniej przy Promenadzie Gen. Ziętka, do której można dojść od ulicy Katowickiej, albo spod parkingu stadionu GKS Katowice. Parkingi przy ulicy Katowickiej są bezpłatne, ale w ciepłe weekendy bywa problem ze znalezieniem wolnego miejsca.
Zwierzęta w chorzowskim zoo
W Śląskim Zoo spotkasz przedstawicieli około 300 gatunków zwierząt. Do najciekawszych należą: słonie, żyrafy, antylopy, zebry, pocieszne małpy, tygrysy syberyjskie, lwy i inne "koty". Już od kilku dobrych lat śląskie zoo słynie z dużej liczby gepardów, w 2013 roku było ich aż 5. W 2015 roku na dużym wybiegu koło dyrekcji powstał nowy, piękny dom dla gepardów, a na przełomie 2019/2020 roku urodziły się tutaj młode. Niedaleko mieszkają kangury oraz emu. Blisko stąd do akwarium, w którym prócz niesamowicie kolorowych rybek zobaczysz olbrzymiego żółwia i potężne sumy.
Przy wybiegu dla słoni rozlewa się Staw Kormoranów z ptactwem różnej maści, a trochę dalej wybiegi niedźwiedzi brunatnych, które zimą udają się na spoczynek i nie można ich wówczas oglądać. Zoo w Chorzowie z każdym rokiem planuje nowe inwestycje. W ostatnich latach przygotowano nowe pawilony dla żyraf, nowe wspaniałe wybiegi dla tygrysów czy gepardów, nosorożców i krokodyli z tropikalnym klimatem. Po remoncie jest wybieg dla słoni, gdzie mieszkają od 2016 roku samce słonia indyjskiego. Bardzo efektowny jest wybieg dla gibonów. Mieszkają tu przedstawiciele gatunku gibon czapnik, uznany za zagrożony wyginięciem. Zobaczysz tu wyraźny dymorfizm płciowy dojrzały samiec jest jednolicie czarny, zaś samica jest żółtobrązowa i tylko na głowie ma czarną "czapkę", od której wzięła się polska nazwa tych zwierząt.
Pingwinarium
Na przełomie 2019 i 2020 roku powstało zupełnie nowe pingwinarium dla pingwinów peruwiańskich, znanych też jako pingwiny Humboldta. Nie było ich w śląskim zoo przez ostatnie 40 lat! Na wiosnę 2020 roku pojawiły się na nowym wybiegu, gdzie można je podglądać pod wodą oraz na skalnej plaży. Pingwin peruwiański to endemit pacyficznych wybrzeży Chile i Peru, nie występuje nigdzie indziej, a i w tamtym obszarze jest ich coraz mniej. Szacuje się, że żyje ich na wolności około 50 sztuk i gatunek ten uważa się za zagrożony wyginięciem. Pingwiny peruwiański większość życia spędzają w wodzie, a w okresie rozrodczym częściej wychodzą na brzegu, ponieważ zakładają gniazda w szczelinach skalnych. Szczyt rozrodu przypada na kwiecień i wrzesień. Te zwierzęta żywią się głównie rybami. W Śląskim Zoo na zimę pingwiny przenoszą się w inne miejsce.
Wybieg dla irbisów
W chorzowskim zoo skończono też prace nad nowym wybiegiem dla irbisów czyli panter śnieżnych i bardzo dobrze, bo wcześniej te wspaniałe zwierzęta na małym wybiegu nie były dość wyeksponowane, ale przede wszystkim nie miały odpowiednich warunków bytowych, na jakie zasługują. Nowy wybieg jest świetny, rozległy, pomysłowy zarówno dla samych kotów, jak i dla zwiedzających. Na pewno jest dobrym miejscem życia, a turyści otrzymali możliwość podziwiania tych niezwykle rzadkich zwierząt, których zobaczenie w naturze pozostaje tylko w sferze marzeń. Nawet na filmach przyrodniczych jest to rzadkość. Niewielkim minusem jest fakt, że podjazd kryje stopnie, co utrudnia poruszanie się z wózkiem. Wybieg otaczają liczne tablice informacyjne o tych wyjątkowych zwierzętach. W ogóle warto pochwalić śląskie zoo za tę dodatkową wartość edukacyjną, w ostatnich latach pojawiło się tutaj mnóstwo tablic, z wieloma ciekawostkami, ale i kreujące pozytywną postawę wobec życia na naszej Ziemi.
Dinozaury w chorzowskim Zoo
Unikatem w skali kraju, a nawet Europy jest skalna Kotlina Dinozaurów. W sercu Zoo zaprasza Cię niezwykłe miejsce, gdzie stoją ku uciesze najmłodszych olbrzymie okazy tych kopalnych gadów. To świetne miejsce na sesję zdjęciową, chwilowy odpoczynek czy piknikowy posiłek. Kotlina w 2012 roku została nieco odnowiona, a powstała... no cóż, wstyd się przyznać, ale ja już bawiłam się tutaj w latach 80. XX wieku 🙂 Unikatowa atrakcja powstała w 1975 roku, znajdziesz tu 16 kamiennych modeli, należących do 7 gatunków. Są dinozaury roślinożerne i te drapieżne, niektóre małe, wielkości człowieka, inne gigantyczne, wszystkie naturalnej wielkości, bo są to wierne odtworzenia znalezionych szczątków tych wielkich gadów. Na wszystkie mogą wspinać się dzieci i robią to z wielką ochotą 🙂 Obok Kotliny Dinozaurów powstał plac zabaw oraz w ciepłe dni otwierają się kramy z pamiątkami, możesz tu kupić przeróżne pluszaki w kształcie zwierząt czy kolorowe dinozaury.
Mini zoo w śląskim Zoo
Dzieciom z pewnością spodoba się też Mini Zoo, gdzie można pogłaskać małego koziołka, owieczkę czy króliczka. Są tu też kuce, papużki, świnki morskie i wietnamskie. Małe zagrody, płotki, milusie zwierzaki czekające na głaskające małe rączki. Tylko tutaj, w żadnym innym miejscu w Zoo, możesz karmić zwierzęta, oczywiście tylko zakupioną na miejscu karmą, bo inne jedzenie może zwierzęciu zaszkodzić. Mówi o tym wiele tablic w Zoo. Twojemu dziecku na pewno się tutaj spodoba, tym bardziej, że teraz powstał tu również park linowy i plac zabaw dla dzieci. Zimą Zoolandia nie jest dostępna dla zwiedzających.
Zoo od kuchni - ciekawostki kulinarne
Przygotowanie posiłków to pierwsza czynność z rana, jaką wykonują pracownicy za to odpowiedzialni. Praca wre, by wszystkie zwierzęta dostały śniadanie na czas! A czy wiesz, że:
- Najwięcej pokarmu zjadają słonie - około 100 kg dziennie
- Najmniej zjadają pająki - kilka świerszczy tygodniowo
- Najrzadziej jedzą duże pytony - są karmione raz na 2 tygodnie
- Najwięcej mięsa zjadają tygrysy - około 70 kg tygodniowo
- Najwięcej jajek zjadają małpy i ptaki
- Lwy mają raz w tygodniu głodówkę - w naturze też nie polują codziennie
- Całe wyżywienie roczne śląskiego zoo wynosi 1.200.000 zł
Zdziwiłbyś się, jak urozmaicone pożywienie dostają zwierzęta, w rocznym menu zoo znajduje się m.in:
- ponad 12 ton mięsa wołowego
- ponad 2.800 kg kurczaków
- 11 ton płoci
- ponad 23.000 jaj kurzych
- ponad 200 litrów mleka
- 650 litrów soków
- ponad 23.000 myszy
- ponad 5.000 szczurów
- 39 kg krewetek
- 880 kg twarogu
- ponad 3.000 jugurtów
- 9 ton płatków owsianych
- 4 tony chleba
- ponad 600 słoików dżemu
- ponad 520 kg orzechów
- 39 ton zbóż
- 2,5 tony ryżu
- 13,5 tony słomy
- ponad 7.000 sztuk kiwi
- ponad 1000 kg cebuli
- 1,5 tony pomidorów
- ponad 27.000 kg jabłek
- ponad 4.000 kg bananów
- 94 kg rodzynek
Infrastruktura Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
Infrastruktura Zoo jest dobrze rozwinięta, jest gdzie zjeść, załatwić się czy kupić np. baterie no i oczywiście mnóstwo pluszowych małpek, dmuchanych żyrafek itd. Najlepiej w kasie zaopatrzyć się, oprócz biletu, w plan ogrodu, wtedy na pewno nie pominiemy żadnej atrakcji. Dodatkowo orientację ułatwiają tablice informacyjne, pojawiły się też liczne, ciekawe tablice edukacyjne. Przejście przez wszystkie pawilony w Zoo zajmie około 2-3 godzin, ale warto spędzić tu znacznie więcej czasu, obcując ze zwierzętami, których na co dzień nie mamy okazji oglądać na żywo. Śląski Ogród Zoologiczny należy do Europejskiej Organizacji Ogrodów Zoologicznych (EAZA) i jest jednym z największych Zoo w Polsce.
Punkty gastronomiczne w śląskim zoo:
Bar "Antylopa"
Obok mini zoo
Zestawy obiadowe, dania typu fast-food,
gofry własnej produkcji, lody, napoje zimne i gorące
Możliwość płatności kartą
Bar "Biały Miś"
Przy budynku sajmiri oraz wybiegu wielbłądów
Zestawy obiadowe, dania typu fast-food,
gofry własnej produkcji, lody, napoje zimne i gorące.
Możliwość płatności kartą
Bar "Kormoran"
Nad Kotliną Dinozaurów, obok wybiegu niedźwiedzi
Zestawy obiadowe i dania barowe własnej produkcji oraz potrawy z grilla.
Bar "Pelikan"
Przy wybiegu pingwinów
Zestawy obiadowe własnej produkcji, dania typu fast-food, gofry własnej produkcji, dania z grilla, lody, słodycze, napoje zimne i gorące, piwo. Pelikan jest największym obiektem gastronomicznym na terenie ogrodu i posiada miejsca siedzące w środku.
Możliwość płatności kartą
Bar "Słoń"
W sąsiedztwie wybiegu słoni
Kawa biała, czarna, herbata, gorąca czekolada!
Najlepsze w okolicy zapiekanki i świetne burgery, a także kurczak w różnych postaciach - pyszne nuggetsy oraz chrupiące stripsy. Frytki. A na deser lody i świeże gofry z różnymi dodatkami.
Możliwość płatności kartą
Kiosk „Eskimos”
Obok budynku małpiarni
Własnej produkcji lody gałkowe i włoskie, lody świderki oraz gorące gofry z rozmaitymi dodatkami
Gryfne lody
Obok kaczych stawów, prawdziwie zdrowe, rzemieślnicze lody, w 100% z naturalnych produktów, bez sztucznych aromatów, polepszaczy czy zbędnych dodatków. To również świeżo mielona kawa z ekspresu ciśnieniowego oraz prawdziwa czekolada na gorąco.
MiniMelts
Przy Mini ZOO oraz przy wybiegu lwów
Kuleczkowe lody mrożone ciekłym azotem w temperaturze -197 stopni. Nie magazynują one wody ani pęcherzyków powietrza, nie zawierają również sztucznych barwników i składników modyfikowanych genetycznie. 12 smaków.
Żywa Szopka w Zoo
Od kilku lat na wprost wejścia głównego do chorzowskiego Zoo w okresie Świąt Bożego Narodzenia powstaje żywa Szopka, ze Świętą Rodziną, Królami i zwierzętami. To dodatkowa atrakcja dla dzieci. W tym czasie Zoo można zwiedzać w promocyjnej cenie.
Historia Śląskiego Zoo
A czy wiesz, że Śląski Ogród Zoologiczny otwarto dla zwiedzających w 1958 roku? Już w 1951 roku, za sprawą wojewody Katowickiego - gen. Jerzego Ziętka, na terenie nieużytków pokopalnianych pomiędzy Chorzowem, Katowicami i Siemianowicami rozpoczęto budowę Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, który dziś nosi znacznie bardziej swojską i przyjazną nazwę Park Śląski. Miejsce to miało stać się wielką ostoją zieleni, a zarazem centrum wypoczynkowo - kulturalnym dla przemysłowego Śląska. Zaprojektowano tu wiele obiektów, w tym zoo. Początkowo zwierzęta pozyskano ze zlikwidowanych, starszych ogrodów w Bytomiu i Katowicach. Na początku powstały tu pomieszczenia dla bawołów, niedźwiedzi brunatnych i himalajskich oraz lwów i panter. Później powstał budynek Egzotarium, w którym dziś można oglądać małpy i gady. Zoo szybko się rozwijało, budowano nowe wybiegi, m.in. dla słoni, żyraf, tapirów, wymieniano i kupowano nowe zwierzęta, które docierały tutaj także zza morza, jak pingwiny, krokodyle czy węże.
W 1975 roku na terenie ZOO stworzono tzw. skalną kotlinę dinozaurów - jedyną taką w Polsce. Stanęły w niej naturalnej wielkości modele dinozaurów, zrekonstruowane na podstawie szczątków kopalnych odnalezionych w latach 1963-71 na Pustyni Gobi przez grupę polskich paleontologów. Na ekspozycji zaprezentowano wówczas pierwsze rekonstrukcje nowo odkrytych i poznanych gatunków. Do dziś zobaczysz tu 16 osobników należących do 7 gatunków wielkich wymarłych gadów. Przełom wieku to pewna stagnacja w działaniu Zoo, stare wybiegi przestały być atrakcyjne zarówno dla ich mieszkańców, jak i dla turystów. Nowoczesne wybiegi w innych ogrodach w Polsce zaczęły bardziej przyciągać odwiedzających i dość mocno różniły się od tych na Śląsku. Dopiero ostatnie lata to czas ponownego rozkwitu śląskiego zoo. Dzięki licznym inwestycjom powstały nowe budynki dla mieszkających w zoo i zupełnie nowych gatunków, np. piękny wybieg dla gibonów czy ekspozycja pingwinów Humboldta oraz żyrafiarnia, budynek nosorożców, gepardów) czy najnowszy wybieg dla irbisów. Modernizacji poddano również wiele istniejących obiektów, jak budynek egzotarium, akwarium, antylop czy małpiarni.
Misja Zoo - nowe zadania ogrodów zoologicznych
Nadal wśród niektórych osób panuje przekonanie, że zoo to jedynie miejsce, gdzie zobaczyć można egzotyczne gatunki zwierząt, jednak misja dzisiejszych ogrodów zoologicznych jest znacznie szersza. To przede wszystkim ochrona ginących gatunków zwierząt, ratowanie ich ex situ czyli poza miejscem ich naturalnego występowania oraz ochrona in situ czyli w naturalnym środowisku. Prostym przykładem są pingwiny peruwiańskie mieszkające w śląskim zoo. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem, więc ich skuteczna hodowla sprawia, że nie wyginą całkowicie. W przeszłości tak uratowano wymierające, dziko żyjące żubry białowieskie, dzięki hodowli w Pszczynie. Karmienie pingwinów w zoo odbywa się dzięki bezpiecznym połowom, które chronią naturalne pożywienie dziko żyjących pingwinów. Zrównoważone hodowle w zoo to olbrzymia szansa dla zachowania naturalnej różnorodności gatunkowej Ziemi. Ogrody zoologiczne stały się żywymi bankami genów, które nie tylko zasilają, ale nawet mogą całkowicie odtworzyć dzikie populacje. Dla gatunków już wymarłych w naturze, ogrody zoologiczne to jedyna możliwość przetrwania. Ku temu powstały programy reintrodukcji, które umożliwiają ponowne wprowadzenie wymarłych gatunków do ich naturalnego środowiska.
Śląskie zoo od wielu lat uczestniczy m.in. w Europejskim Programie Hodowlanym (EEP), którym objętych jest kilkadziesiąt gatunków zwierząt w chorzowskim zoo. Należą do nich między innymi nosorożce białe, bieliki, gepardy czy też żyrafy siatkowane i słonie indyjskie. Dla 18 gatunków prowadzone są Europejskie Księgi Rodowodowe (ESB) a prawie 100 gatunków objętych jest Konwencją o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Zagrożonymi Wyginięciem (CITES). Dla wszystkich gatunków w zoo prowadzona jest pełna dokumentacja hodowlana w ramach baz światowych danych hodowlanych ZIMS. Śląskie zoo jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), a od 2018 roku także Euro-Azjatyckiego Regionalnego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EARAZA).
Oczywiście zoo kultywuje też pierwotną funkcję zwierzyńców czyli prezentację dzikich zwierząt. Śląski Ogród Zoologiczny to ważna i lubiana atrakcja turystyczna Górnego Śląska. Lokalizacja na terenie bardzo popularnego Parku Śląskiego sprawia, że dla okolicznych mieszkańców śląskie zoo jest miejscem rodzinnych spacerów i aktywnego wypoczynku, ale tak naprawdę przyjeżdżają tu turyści z szerokiej okolicy. Dlatego zoo prowadzi również działalność edukacyjną, kształtującą odpowiednie postawy społeczne. Od naszych codziennych wyborów i zachowań zależy przyszłość wielu gatunków zwierząt na całym świecie.
Najlepsze zoo w Polsce - zobacz nasz ranking!
Śląskie dla dzieci. Najlepsze atrakcje rodzinne na Śląsku - zobacz nasz ranking!
- duży obszar Zoo z wieloma gatunkami zwierząt
- powstające nowe wybiegi przyjazne zwierzętom i turystom
- liczne punkty gastronomiczne na miejscu
- mini zoo
- place zabaw
- brak parkingu przy Zoo
- niektóre wybiegi jeszcze nie spełniają nowoczesnych wymogów
Film z zoo
Zapraszamy na nasz film z marcowego pobytu w zoo
Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko
Zaraz obok wejścia do Zoo w Chorzowie, również na terenie Parku Śląskiego, znajduje się wejście do najstarszego rodzinnego parku rozrywki w Polsce, które dziś po wielkiej przemianie nosi nazwę Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. To dawne Wesołe Miasteczko, które powstało w latach 50. XX wieku i obecnie wśród wielu nowoczesnych atrakcji oferuje też odnowione, kultowe już atrakcje z tamtych lat.
Informacje praktyczne
IV-IX pn-nd: 9.00-19.00
III-XI pn-nd: 9.00-16.00
Bilety: IV-X normalny 20 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 35 zł
XI-III normalny 15 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 50 zł
Z Kartą Dużej Rodziny 50% zniżki (tylko w kasie Zoo i po okazaniu kart)
Dzieci do lat 3 bezpłatnie
Bilety można kupić online, wtedy wchodzi omijając kolejkę do kasy
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://slaskiezoo.pl
Parking: bezpłatne miejsca postojowe przy ulicy Katowickiej, w ciepłe weekendy może być problem ze znalezieniem miejsca, parking jest tez przy stadionie GKS Katowice przy ulicy Złotej.
Obiekt jest dostępny dla wózków, wiele wybiegów i pawilonów ma podjazdy, ale nie wszystkie
Obiekt nie jest dostępny dla psów
Obiekt nie jest dostępny dla rowerów, przy bramie czekają stojaki na rowery
Na terenie zoo jest wiele punktów gastronomicznych, są też toalety z pokojem dla matki z dzieckiem przy bocznym wejściu
Śląski Ogród Zoologiczny Park Śląski
Promenada Ziętka 7, Chorzów
tel. 32/ 793-71-66
Noclegi w Górnym Śląsku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 3.8 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 7.6 km
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 13.5 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 14.4 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 16.1 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 16.9 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 19 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 19.8 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 20.9 km
- Park Gródek w Jaworznie, odległość: 23.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!