Worek Raczański. Widokowy i dziki fragment Beskidu Żywieckiego

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-05-13
Worek Raczański
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7
  • Worek Raczański to malowniczy fragment Beskidu Żywieckiego
  • Prowadzi tu czerwony szlakze Zwardonia, chyba najpiękniejszy w całych Beskidach
  • Można pokonać go w 1 dzień, ale trzeba długo wędrować
  • Najważniejsze wierchy to Wielka Racza i Wielka Rycerzowa
  • Warto niebieskim szlakiem odbić na Przegibek
  • W tych trzech miejscach czekają schroniska górskie

Worek Raczański to jedna z głównych atrakcji Beskidu Żywieckiego. To niemal dziewiczy i bardzo widokowy fragment tego pasma. Obejmuje przede wszystkim Wielką Raczę (1236 m n.p.m.), Przełęcz PrzegibekWielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Czekają tu schroniska, rozległe polany i śliczne górskie panoramy! Koniecznie tu zawitaj. Malowniczą scenerię Worka Raczańskiego objęto Żywieckim Parkiem Krajobrazowym. Powstały też rezerwaty. My byliśmy urzeczeni tym miejscem, tym bardziej, że pogoda dopisała niewiarygodnie dobrze podczas Majówki i wędrówka była bardzo przyjemna!

Worek Raczański
Worek Raczański

Szlak czerwony w Worku Raczańskim

Poprzez Worek Raczański prowadzi graniczny czerwony szlak turystyczny. Wiedzie on ze Zwardonia, w niezwykle malowniczym rejonie. Z cudnymi panoramami i porastającym tu lasem, w którym mieszka dzika zwierzyna, nawet niedźwiedź brunatny. Warto wiedzieć, że do Przełęczy Przegibek należy odbić szlakiem niebieskim.

Czerwone znaki na terenie Worka, na granicy ze Słowacją, mijają lub nieco omijają wierzchołki: Wielka Racza, Orło, Jaworzyna, Kikula, Majcherowa czy Wielka Rycerzowa. Trasa jest bardzo ładna, efektowna, miejscami niezwykle widokowa. Można ją pokonać w 1 dzień, ale to dość spory wysiłek i ponad 20 km w nogach.

Szlak czerwony
Szlak czerwony
Wielka Rycerzowa
Wielka Rycerzowa
Wielka Rycerzowa
Wielka Rycerzowa

 

Szczyty Worka Raczańskiego

My osobno zdobywaliśmy Raczę pętlą o długości 20 km i Wielką Rycerzową pętlą o długości 13 km.

Wielka Racza

Veľká Rača o wysokości 1236 m n.p.m. to najwyższa góra Worka. Na wierchu zachwyci Cię cudny widok na Małą Fatrę, Wielką Fatrę, Krywań i wiele wierzchołków beskidzkich. Niska wieża, a raczej platforma widokowa niewiele poprawia widoczność, bo i tak jest petarda, ale zawiera opisy okolicznych gór, co jest bardzo cenne. Nieco poniżej wyrasta schronisko PTTK, gdzie zjesz np. pierogi i przepyszną szarlotkę oraz czekają noclegi w razie potrzeby. Na łące szczytowej turyści chętnie organizują sobie pikniki, czeka też miejsce na ognisko. Na szczyt Wielkiej Raczy dojdziesz najszybciej żółtym szlakiem z Rycerki Górnej Kolonii. To około 5 km z bezpłatnego parkingu, który szybko się zapełnia i obok czekają parkingi płatne. Nasza znacznie dłuższa pętla zaznaczona jest na mapie poniżej. Liczyła 20 km.

Worek Raczański
Worek Raczański
Wielka Racza
Wielka Racza
Wielka Racza
Wielka Racza

 

Wielka Rycerzowa

Sam wierch z tabliczką (1226 m) nie jest widokowy, ale ze stoków i z Hali Rycerzowej roztaczają się bajecznie piękne panoramy górskie obejmujące Beskidy, Małą Fatrę, Wielką Fatrę, a nawet majaczące w dali Tatry. Pod szczytem stoi schronisko, a właściwie bacówka PTTK, klimatyczna i ślicznie umiejscowiona. Zjesz tu pyszne racuchy z jagodami. Dojdziesz tu w 1,5 godziny z Soblówki, czarnym lub żółtym szlakiem. Ten żółty moim zdaniem dużo przyjemniejszy, bez luźnych kamieni. Nasza pętla zaznaczona poniżej na mapie. Liczyła około 13 km.

Wielka Rycerzowa
Wielka Rycerzowa
Hala Rycerzowa
Hala Rycerzowa
Hala Rycerzowa
Hala Rycerzowa

 

Przełęcz Przegibek

Malowniczy fragment szlaku, dostępny z Rycerki Górnej Kolonii zielonym szlakiem. Całkiem ładny szlak, nie  bardzo stromy, dobry dla dzieci wczesnoszkolnych. Na miejscu czeka schronisko, gdzie jedliśmy dobry sernik. Nieco dalej na niebieskim szlaku, przy wejściu na czerwony, stoi bacówka z serami owczymi.

Przegibek
Przegibek
Przegibek
Przegibek
Przegibek
Przegibek

 

Worek Raczański, czyli Grupa Wielkiej Raczy

Ta przepiękna grupa górska obejmująca szczyty południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego leży na granicy polsko - słowackiej. A czy wiesz, że na Słowacji ten fragment gór jest znany pod nazwą Beskid Kysucki (Kisucki)? Gdy słyszysz którąkolwiek z tych nazw, polską czy słowacką, to właśnie oznacza oba Beskidy na samym południu województwa śląskiego. Dominuje tu las bukowo-jodłowy, ze sporą domieszką świerku.

Worek Raczański
Worek Raczański

Nasz film z regionu

Zostało mi zaprosić Ciebie na nasz film z tego pięknego regionu.

Informacje praktyczne

Grupa Wielkiej Raczy - Worek Raczański
Rycerka Górna, Beskid Żywiecki
szlak czerwony
Czynne cały rok całą dobę

Noclegi w Beskidzie Żywieckim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Szlak żółty z Soblówki
Hala Rycerzowa
Wielka Rycerzowa
Wielka Rycerzowa
Wielka Rycerzowa
Szlak czarny do Soblówki z Wielkiej Rycerzowej
Parking w Soblówce
Parking w Rycerce Górnej Kolonii
Przegibek
Przegibek
Przegibek
Worek Raczański
(4.7 głosów: 18)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie