Poznań. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk
Poznań Ratusz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Przepiękny Poznań leżący nad Wartą to stolica Wielkopolski, w której narodziła się polska państwowość. To miasto o niecodziennej urodzie przyciąga odwiedzających jak magnes zarówno ze względów ekonomicznych, kulturalnych jak i historycznych, gdyż wielowiekowe dzieje przeplatają się tutaj z nowoczesnością i techniką.

Top atrakcje w Poznaniu

Poznań turystów zachwyci z pewnością wspaniałym, zabytkowym Starym Miastem z wieloma cennymi zabytkami, ale też ciekawymi atrakcjami. Przechadzając się wśród szerokich arterii i wąskich urokliwych uliczek poznańskich, spotkasz wiele urzekających budowli. Ale Poznań to nie tylko zachwycająca architektura, ale również rozległe parki i ośrodki rekreacyjne, w których przyjemnie można spędzać całe dnie. Poza tym w Poznaniu odwiedzić można liczne ciekawe muzea, które również dostarczą nam rozrywki, a i dowiedzieć się można wielu ciekawych informacji. Poznaj top atrakcje Poznania!

Waga Miejska
Waga Miejska

1. Ostrów Tumski w Poznaniu

Ostrów Tumski to najstarsza część miasta z potężną bazyliką archikatedralną (Ostrów Tumski 17) od wieków wpisaną w panoramę Poznania. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to Mieszko I obok palatium książęcego wzniósł trójnawową bazylikę wczesnoromańską.

Archikatedra w Poznaniu
Archikatedra w Poznaniu
wnętrze Katedry w Poznaniu
wnętrze Katedry w Poznaniu

2. Rynek w Poznaniu

Gdy przekroczymy malowniczo wijącą się Wartę pod Ostrowem Tumskim, nogi same poniosą na Rynek - ogromny plac, pośrodku którego dominuje kolos Ratusza - najwspanialsza renesansowa budowla w Wielkopolsce - siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. To ona kryje słynne poznańskie koziołki

3. Domki budnicze w Poznaniu

Niczym dziateczki przycupnęły przy wielkim Ratuszu kolorowe domki budnicze - relikt dawnej zabudowy handlowej. Są to XVI-wieczne kamieniczki z podcieniami, powstałe na miejscu wcześniejszych drewnianych bud. Poszczególne pierzeje Rynku zdobią okazałe kamienice o ozdobnych fasadach.

Poznań Rynek
Poznań Rynek

4. Zamek Królewski w Poznaniu 

Poznański zamek królewski początkami swymi sięga XIII wieku i Przemysła I, który zapoczątkował jego budowę, dzieło kontynuował syn Przemysł II a później Kazimierz Wielki, za którego czasów zamek stał się największą budowlą świecką w Polsce. Dziś wspaniale odbudowany zamek stał się ozdobą miasta, a jego wieża góruje ponad Rynkiem (Góra Przemysła 1).

Zamek Przemysła w Poznaniu
Zamek Przemysła w Poznaniu
Zamek Królewski
Zamek Królewski

5. Brama Poznania

Niedawno powstało w Poznaniu bardzo nowoczesne i zarazem cenne Muzeum - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, ze słynną Bramą Poznania, która została jednym z 7 Nowych Cudów Polski 2014! 

Brama Poznania
Brama Poznania
Brama Poznania
Brama Poznania

6. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci 

Genius Loci to ciekawe, a przy tym nowoczesne muzeum na Ostrowie Tumskim, z autentycznymi reliktami wałów grodowych Poznania.

Genius Loci
Genius Loci

7. Malta w Poznaniu

Urzekający kompleks sportowo-rekreacyjny popularnie nazywany Maltą to piękne jezioro wraz z niezwykle rozbudowaną infrastrukturą wokół jego brzegów i nowoczesnym torem regatowym poprowadzonym na zbiorniku. 

Poznań
Poznań

8. Nowe Zoo w Poznaniu

Poznań to jedyne miasto w Polsce, gdzie znajdziesz dwa Ogrody Zoologiczne, Nowy i Stary. O ile ten drugi znajduje się na terenie Starego Miasta, o tyle Nowe Zoo powstało właśnie przy Malcie, na sporym terenie. To wspaniałe miejsce rekreacji dla całej rodziny.

Poznań
Poznań

9. Zamek Cesarski w Poznaniu

Jest jeszcze jeden zamek w Poznaniu, ten przy ulicy Święty Marcin 80/82. To tzw. zamek cesarski, choć naprawdę jest to neoromański pałac. Dziś mieści się w nim Centrum Kultury.

Poznań Ratusz
Poznań Ratusz

10. Pałac Górków w Poznaniu

Również pałace i inne ciekawe gmachy w Poznaniu warte są poznania. Na uwagę zasługuje Pałac Górków przy ulicy Wodnej 27. Powstał on w XVI wieku z połączenia gotyckich kamienic. Brama wjazdowa od ul. Klasztornej ozdobiona jest ciekawym portalem. Wewnątrz mieści się Muzeum Archeologiczne - jedno z najstarszych muzeów w Polsce. 

11. Pałac Działyńskich w Poznaniu

Stoi na Starym Rynku (78/79) i pochodzi z XVIII wieku, to klasycystyczna budowla kryjąca filię Biblioteki Kórnickiej.

12. Park Cytadela w Poznaniu

Świetny park powstały w miejscu dawnej Cytadeli - coś dla miłośników historii, ale i dla rowerzystów czy rolkowców. Na spacerowiczów zaś czekają ławki, piękna roślinność i kwiaty, a nawet oswojone wiewiórki.

To wszystko sprawia, że Poznań chętnie odwiedzany jest przez turystów, co najlepiej widać w południe na Rynku, kiedy poznańskie koziołki dają przedstawienie 🙂 Wtedy tłum gapiów wpatrzony jest w przepiękny, renesansowy Ratusz, a dokładniej jego wysoką wieżę.

Oficjalny portal Poznania
Blog przewodnicki

Noclegi w Poznaniu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Poznań Rynek
Domki Budnicze
Bamberka
Zamek Królewski
Katedra w Poznaniu
Szlak Piastowski - Ostrów Tumski w Poznaniu
Katedra w Poznaniu z Mostu Jordana
Katedra w Poznaniu
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu
 Śluza katedralna
Twórca Ratusza
Zamek Przemysła
Widok z wieży zamkowej
Zamek Królewski
Domki Budnicze
Poznań Domki Budnicze
Ratusz
Ratusz
ołtarz w katedrze
Mieszko i Bolesław w Złotej Kaplicy zwanej też Kaplicą Królów
Poznań Rynek
Poznań katedra
Poznań
Poznań
Kościół w Rogalinku
Muzeum w Puszczykowie
Muzeum w Szreniawie
Kościół w Wierzenicy
Ścieżka Przyrodnicza w Jeziercach
Kościół w Węglewie
Kościół w Jabłkowie
Kościół w Raczkowie
Kościół w Skokach
Kościół w Rejowcu
Kościół w Długiej Goślinie
Kościół w Chludowie
Jezioro Lusowskie
(4.5 głosów: 277)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie