Zamość. Miasto twierdza i Padwa Północy. Zabytki i atrakcje, które warto tu zobaczyć!

Anna Piernikarczyk
Zamość Rynek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Zamość jest cudowny i zaskakujący. To architektoniczna perła kresów, stworzona przez jednego człowieka! Leży na wschodnich krańcach Polski, w województwie lubelskim. Człowiek nie spodziewa się już niczego wyjątkowego, a tu nagle blisko 90 km od stolicy regionu - Lublina, wyrasta wspaniałe miasto. Urzeka swą harmonią i pięknymi, renesansowymi zabytkami. Zamość prezentuje się wybornie, całe Stare Miasto zachwyca nie tylko dobrym stanem utrzymania, ale urodą i licznymi zdobieniami, rzadko spotykanymi w innych polskich miastach. Nazywany Padwą Północy, potrafi oczarować już przy pierwszej wizycie. To po prostu miasto idealne!

Ratusz
Ratusz

Historia Zamościa - miasta twierdzy

Zamość jako prywatne miasto założył Jan Zamoyski - kanclerz wielki koronny. Zlecił on pod koniec XVI wieku włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie miasta idealnego - twierdzy, która miała na celu chronić włości Zamoyskich. Tak właśnie powstał Zamość, nazywany Padwą Północy.  Prawdziwe arcydzieło i perła renesansu. Przywilej lokacyjny Zamościa pochodzi z 1580 roku. Szczególne względy zyskali od Zamoyskiego kupcy ormiańscy, którzy w XVII wieku wybudowali na głównym placu najznamienitsze kamienice, szokująco piękne po dziś dzień.

Jan Zamoyski, wkrótce po założeniu miasta, utworzył Ordynację zamojską, zatwierdzoną przez sejm Rzeczypospolitej. To wielki majątek ziemski, który nie mógł być dzielony i przechodził na najstarszego syna wcześniejszego ordynata. W chwili śmierci Jana, Ordynacja liczyła 23 miasta i ponad 800 wsi. Ordynacja istniała ponad 350 lat. Zlikwidowali ją dopiero komuniści po II wojnie światowej.

Szczęśliwie cudna, idealnie zaprojektowana zabudowa miasta cieszy nasze oczy do dziś. Nic dziwnego, że w 1992 roku Stare Miasto Zamościa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco.

Zamość z drona
Zamość z drona

Atrakcje w Zamościu

Atrakcji w Zamościu nie brakuje. Są to przede wszystkim cudne zabytki, ale miasto potrafi też zaskoczyć innymi ciekawostkami. My już trzykrotnie odwiedzaliśmy to miasto i za każdym razem byliśmy nim zachwyceni. Ostatnio spędziliśmy tu kilka cudownych dni i zaznaliśmy niecodziennej atmosfery tego miejsca. Na tej podstawie stworzyliśmy poniższy przewodnik, dzięki któremu poznasz najlepsze atrakcje Zamościa i łatwiej zaplanujesz zwiedzanie miasta!

Rynek Wielki
Rynek Wielki
Zamość
Zamość

Rynek w Zamościu

Rynek w Zamościu to jeden z najbardziej niesamowitych placów w Europie. Pochodzi z XVI wieku i jak przystało na miasto idealne, ma wymiary 100 x 100 metrów. Przy każdej pierzei odchodzi pośrodku jedna ulica, a dodatkowo kolejne odchodzą w narożach. Przy wszystkich pierzejach stoi po osiem pięknych kamienic. Poza pierzeją północną, przy której stoi ich tylko 6, ponieważ miejsce dwóch domów zajmuje znamienny symbol miasta - Ratusz. Wszystkie kamienice na Rynku Wielkim okalają na parterze arkadowe podcienia.

Rynek Wielki
Rynek Wielki
Zamość
Zamość
Zamość
Zamość

Ratusz w Zamościu

Okazały, rzucający wręcz na kolana ratusz zamojski to wspaniała budowla. Co ciekawe, nie stoi on na środku placu. A to dlatego, by zaznaczyć, że pracujący w nim burmistrz oraz rada miejska nie byli w mieście najważniejsi. Ten prym wiódł właściciel miasta - Zamoyski, rezydujący w pałacu nieopodal

Ratusz to dziś głównie barokowa budowla, która obecny kształt zyskała w XVIII wieku. Z tego okresu też pochodzą zachwycające, wachlarzowe schody i wysoka, smukła wieża. 
Adres: Rynek Wielki

Zamość Rynek
Zamość Rynek
Ratusz
Ratusz
Zamość nocą
Zamość nocą

Kamienice ormiańskie w Zamościu

Przy Rynku Wielkim, w północnej pierzei dominują niezwykle ciekawe i kolorowe kamienice z attykami. Mówi się, że reprezentują styl manierystyczny, występujący w sztuce między renesansem a barokiem. Właśnie wtedy, bo w XVII wieku, powstały owe domy, należące do bogatych kupców ormiańskich. Stąd ich nazwa - kamienice ormiańskie.

To prawdziwa rzadkość, by kamienice mieszczańskie były tak zdobne i posiadały attykę. Zwykle był to element spotykany w ratuszach i zamkach. Pierwsza, zielona nosi nazwę Wilczkowskiej, od nazwiska właścicieli. Na jej fasadzie widoczne są płaskorzeźby - Matki Bożej i Świętych. Kolejna, żółta to kamienica Rudomiczowska. Od nazwiska właściciela, który był profesorem Akademii Zamojskiej. 

Kolejne trzy domy nazwy przyjęły od zdobień widocznych na fasadach. Czerwona zwana jest Pod Aniołem, bo na pierwszym piętrze nosi białą rzeźbę Michała Archanioła. Następna znana jest jako Szafirowa albo Pod małżeństwem, bo na wysokości drugiego piętra widoczne są głowy kobiety i mężczyzny. Najmniejsza kamieniczka z attyką, w kolorze złotym, nosi nazwę Pod Madonną, od okazałej płaskorzeźby widocznej na fasadzie. W kamienicach tych siedzibę znalazło Muzeum Zamojskie.
Adres: ulica Ormiańska

Zamość - kamienice ormiańskie
Zamość - kamienice ormiańskie
Zamość, kamienica szafirowa
Zamość, kamienica szafirowa
Kamienica Pod Madonną
Kamienica Pod Madonną

Muzeum Zamojskie

W tych jakże cennych i pięknych kamienicach ormiańskich od lat funkcjonuje Muzeum Zamojskie. A dokładniej w 4 domach. Koniecznie trzeba je odwiedzić, choćby tylko po to, żeby móc podziwiać zachwycające wnętrza tych niezwykłych budowli. Portale drzwiowe to jeszcze nic, tutaj nawet okna mają swe portale, bardzo zdobne, dodajmy. A inny wyróżnik to fakt, że te zdobienia są kamienne, nie drewniane, jak to zwykle bywa w przypadku kamienic. Widać i czuć ich zacny wiek! 

Wystawy też są interesujące, przedstawiono tu bowiem historię tych ziem, od zarania dziejów. Zbiory w kamienicy czerwonej Bartosiewicza opowiadają o historii Zamościa. Warto tu zwrócić uwagę na piękny, oryginalny strop, z resztkami polichromii.
Adres: ul. Ormiańska 30, 84/ 638-64-94, czynne codziennie prócz poniedziałków

Muzeum Zamojskie
Muzeum Zamojskie
Muzeum Zamojskie
Muzeum Zamojskie
Muzeum Zamojskie
Muzeum Zamojskie

Inne kamienice przy Rynku

Wśród innych budynków przyciągających uwagę na głównym placu są też Kamienica Pod Św. Kazimierzem we wschodniej pierzei czy Kamienica Linkowska w zachodniej pierzei. Przy ulicy Moranda odchodzącej od Rynku, w pierzei południowej, narożna kamienica nosi nazwę Morandowskiej. To jedna z najstarszych kamienic w mieście. I jak słusznie wskazuje nazwa, Morando zaprojektował ją dla siebie i swojej rodziny, jako wzór dla innych budowniczych domów w mieście.

Kamienice na Rynku
Kamienice na Rynku

Zamojski Rynek Solny

Dochodzi się do niego ulicą Solną z Rynku Wielkiego. To jeden z 3 rynków na Starym Mieście. O ile ten największy był reprezentacyjny, to właśnie Rynek Solny pełnił rolę handlową. Składowano tu sól z Wieliczki i Salin Ruskich. Zabudowa zmieniała się tu w ciągu wieków. Z XIX wieku pochodzi dom przylegający tyłem do ratusza. Tutaj mieściło się więzienie, a dziś wejście do podziemnej trasy turystycznej.

Pośrodku rynku stoi kotwica. Pochodzi ona ze statku Ziemia Zamojska, który pływał dla polskiej żeglugi morskiej do 2014 roku. Co ciekawe, waży ona... 7 ton!

Zamość Rynek Solny
Zamość Rynek Solny
Zamość Rynek Solny
Zamość Rynek Solny

Katedra w Zamościu

Przy ulicy Kolegiackiej stoi przysadzisty kościół Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła. Z wolnostojącą dzwonnicą. To wspaniała świątynia z XVI wieku, powstała w 1587 roku, z fundacji Jana Zamoyskiego, założyciela miasta. Stanęła jako wotum za zwycięstwa hetmana. Podobnie jak cały Zamość, zaprojektował ją Bernardo Morando. Mówi się, że kolegiata zamojska była dla Ordynacji tym, czym dla Rzeczypospolitej była katedra Wawelska.

W kościele znajduje się aż 9 kaplic, a pod nawą główną mieszczą się krypty, w których pochowani są Zamoyscy. Ponad 40-metrowa dzwonnica pochodzi z II połowy XVIII wieku. Wiszą w niej 3 dzwony o imionach Wawrzyniec, Tomasz i Jan. W sezonie na wieży dostępny jest taras widokowy.
Adres: ul. Kolegiacka 1

Zamość katedra
Zamość katedra
Zamość katedra
Zamość katedra

Infułatka - Muzeum sakralne w Zamościu

Naprzeciw dzwonnicy katedralnej wznosi się piętrowy budynek, z pięknym, wczesnobarokowym portalem wejściowym. To infułatka czyli dawna siedziba dziekanów zamojskich. Kamienica ta powstała na początku XVII wieku. Oczywiście zgodnie z projektem Moranda. We wnętrzu mieści się dziś muzeum sakralne. Niezbyt wielkie, natomiast wyjątkowe w zakresie unikalnych zbiorów. Znajdziesz tu szaty, naczynia czy księgi liturgiczne. Niektóre to prawdziwe cudeńka, jak np. szaty liturgiczne z XVII wieku, wykonane we Florencji. Dostępny jest tu również relikwiarz z rąbkiem szaty Najświętszej Marii Panny. Wisienką na torcie jest alba koronacyjna króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Może nie wiesz, ale to tutaj wychowywał się przyszły król.
Adres: ul. Kolegiacka 3

Infułatka i muzeum sakralne
Infułatka i muzeum sakralne

Twierdza Zamość

Twierdza Zamość powstała w latach 1580-1618, wraz z Miastem Idealnym Zamościem. Stało się to na zlecenie Jana Zamoyskiego, wg projektu włoskiego architekta Bernardo Morando. Później twierdzę kilka razy modyfikowano. Dziś składa się na nią kilka udostępnionych elementów. Najbardziej okazały jest Bastion VII przy ulicy Łukasińskiego (z galerią handlową i Podziemną Trasą Turystyczną).

Twierdza Zamojska tak dobrze udała się włoskim architektom, że okazała się nie do zdobycia. W połowie XVII wieku o mury twierdzy odbili się najpierw Kozacy i Tatarzy w czasie powstania Chmielnickiego, a później Szwedzi. Podczas słynnego potopu. 

Ciekawa jest legenda związana twierdzą, wg której Szwedzi przełknęli gorzką pigułkę. Jan Sobiepan Zamoyski, wnuk założyciela miasta, przewidując złe zamiary najeźdźcy, urządził dla szwedzkiego króla Karola Gustawa przyjęcie... pod murami miasta, bez krzeseł. Król musiał spożywać na stojąco i tak narodził się ten sposób jadania, zwany dziś szwedzkim stołem.
Adres: ul. Waleriana Łukasińskiego

Twierdza Zamojska
Twierdza Zamojska

Muzeum Fortyfikacji i Broni

Twierdza zamojska jest we fragmentach udostępniona do zwiedzania. W Arsenale prezentowana jest wystawa polskich militariów od XVII do XIX wieku. Na parterze mieści się wystawa stała, zaś na piętrze organizowane są wystawy czasowe. My natrafiliśmy na bagnety.

Naprzeciw Arsenału, w przeszklonym pawilonie Twierdzy Zamojskiej również odnajdziesz wystawę militarną. Z tym, że tutaj prezentowane są eksponaty, scenki i pojazdy z czasów późniejszych, czyli z XX wieku.
Adres: ul. Zamkowa 2

Zamość Arsenał
Zamość Arsenał
Arsenał Muzeum Fortyfikacji i Broni
Arsenał Muzeum Fortyfikacji i Broni
Muzeum Fortyfikacji i Broni
Muzeum Fortyfikacji i Broni

Synagoga w Zamościu

Przy rogu ulic Ludwika Zamenhofa i Bazyliańskiej zachowała się dawna bożnica - jeden z kilku w Zamościu stojących do dziś obiektów kultury żydowskiej. Synagoga stanowi dziś siedzibę Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Budowla została zbudowana w 1610 roku w sercu ówczesnej dzielnicy żydowskiej, a dziś prezentuje się wspaniale. To jedna z najlepiej zachowanych późnobarokowych synagog w Polsce i przy okazji jedna z najpiękniejszych bożnic żydowskich w kraju. Jest udostępniona dla turystów.
Adres: ul. Pereca 14

Zamość synagoga
Zamość synagoga

Mykwa w Zamościu

Przy ulicy Zamenhofa, niedaleko bożnicy, stoi też mykwa. To dawna łaźnia rytualna Żydów.  Pochodzi z XVIII wieku, dziś mieści hotel.
Adres: ulicy Ludwika Zamenhofa 5

Pałac Zamoyskich w Zamościu

Przy ulicy Akademickiej, w zachodniej części Starego Miasta, wznosi się dawna rezydencja rodziny Zamoyskich. Była to pierwsza budowla, jaką zaczęto stawiać podczas budowy Miasta Idealnego. Były to lata 1579-86. Projekt wykonał oczywiście włoski mistrz Bernardo Morando. Dziś, po wielu przebudowach, pałac nie prezentuje się już tak wspaniale. Nie jest też odnowiony, a we wnętrzu mieści liceum.
Adres: ulica Akademicka

Pałac Zamoyskich
Pałac Zamoyskich

Pomnik Jana Zamoyskiego

Na placu przed pałacem ordynatów stoi konny pomnik Jana Zamoyskiego. To założyciel miasta, przedstawiony z buławą, by uwypuklić jego odwagę i męstwo. Hetman urodził się w Skokówce, kilka kilometrów od Zamościa, w ufortyfikowanym dworze. Po powrocie z zagranicznych szkół, został dworzaninem królewskim. Jego kariera potoczyła się szybko. Już za czasów Stefana Batorego, cieszył się tak wielką przyjaźnią króla, że został Kanclerzem Wielkim Koronnym i Hetmanem Wielkim Koronnym. Już pod koniec XVI wieku stał się drugą, po królu, osobą w państwie. Zmarł w 1605 roku. Pochowany został w zamojskiej kolegiacie

Twórcą pomnika jest Marian Konieczny, który w Muzeum ma swą autorską galerię rzeźby.
Adres: ulica Akademicka

Zamość
Zamość

Szlak Leśmianowski - figurki związane z twórczością Bolesława Leśmiana

Bolesław Leśmian to jeden z wybitniejszych polskich poetów. Choć urodził się w Warszawie, w żydowskiej rodzinie, to mieszkał i tworzył w Zamościu. Co ciekawe, nie lubił tego miasta. Pracował jako notariusz, a z powodu niskiego wzrostu, nie był zbyt poważany i nawet z niego żartowano. Np. wtedy, gdy przyjeżdżał dorożką i mówiono, że nadjeżdża ona pusta.

Pamiętając jednak jego długą obecność w mieście, dziś stworzono tu szereg figurek, przykuwających uwagę ciekawymi kształtami. Te niewielkie rzeźby stanęły w różnych częściach miasta, niczym krasnale we Wrocławiu. Przedstawiają postaci z twórczości Bolesława Leśmiana. 

Cykl figurek nosi tytuł Szlak Leśmianowski. Figurki na Szlaku:

  • Bajdała - pierwsza postać z wierszy Leśmiana pojawiła się na Rynku Wodnym w 2017 roku
  • Srebroń - druga postać stoi przy wejściu do Restauracji Corner Pub, przy ul. Żeromskiego. Pojawił się w 2018 roku.
  • Gady - na parapecie kamienicy Morandówka w 2019 roku pojawiły się 2 figurki gadów
  • Skrzypek Opętany - od 2020 roku zdobi bramę do Parku Miejskiego
  • Znikomek - w 2021 roku na schodach do Zamojskiego Domu Kultury stanął Znikomek. 
  • Szewczyk - w 2022 roku figurka przysiadła w Bramie Szczebrzeskiej i tym samym dołączyła do Leśmianowskiego Szlaku Literackiego
  • Dziewczyna - w 2023 roku pojawiła się już siódma figurka na tym Szlaku. To rzeźba "Dziewczyny", na poręczy mostu w Parku Miejskim, od strony restauracji Parkowa.

Autorem rzeźb jest Bartłomiej Sęczawa. Postacie prezentowane są w ramach Zamojskiej Ulicy Poetyckiej, a inicjatorem Szlaku jest Zamojski Dom Kultury.

Szlak Leśmianowski, Srebroń
Szlak Leśmianowski, Srebroń
Szlak Leśmianowski, Skrzypek Opętany
Szlak Leśmianowski, Skrzypek Opętany
Szlak Leśmianowski, Szewczyk
Szlak Leśmianowski, Szewczyk

 

Park Miejski w Zamościu

Park zamojski to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych parków miejskich w całej Polsce, z okresu międzywojennego. Zaprojektował go wybitny warszawski planista ogrodów - Walerian Kronenberg. Scalił on wówczas dawne obiekty twierdzy, w tym fosę, z walorami krajobrazowymi, tworząc niezwykle efektowne założenie parkowe.
Adres: ul. Królowej Jadwigi, ul. Akademicka

Zamość
Zamość

Kościół Św. Katarzyny

Świątynia powstała pod koniec XVII wieku w stylu barokowym. Interesujący jest fakt, że wzniósł go Hieronim Żaboklicki - żołnierz i towarzysz hulanek ówczesnych ordynatów, jako przebłaganie Boga za grzechy i hulaszcze życie. Przy kościele wystawił też klasztor franciszkanów.
Adres: Plac Jaroszewicza

Kościół Św. Katarzyny
Kościół Św. Katarzyny

Rynek Wodny

To trzeci plac na Starym Mieście. Podobno właśnie tutaj poili swe konie kupcy przybywający do Zamościa, stąd nazwa. Ale też w pobliżu znajduje się Furta Wodna, wiec może są 2 przyczyny tej zachowanej do dziś nazwy. Na placu dominuje dawny kościół klarysek, pod patronatem Św. Anny. Zbudowano go wraz z klasztorem pod koniec XVII wieku. Na początku XIX wieku Rosjanie przeznaczyli świątynię na cele wojskowe. Dziś w budynkach klasztoru mieści się szkoła muzyczna i przechodząc obok mieliśmy okazję posłuchać dźwięków wydobywających się z okien zabytku.
Adres: ul. Kościuszki

Rynek Wodny
Rynek Wodny

Kościół Zwiastowania NMP w Zamościu

Przez wiele lat to właśnie ten kościół był największą świątynią w mieście. Jednak po jego kasacie, na początku XIX wieku, budynek obniżono i utworzono tutaj magazyn - najpierw słomy i siana, a później artylerii. Dopiero pod koniec XX wieku przywrócono mu funkcje sakralne. Kościół Zwiastowania do dziś z zewnątrz prezentuje się bardzo okazale, ale jego wnętrza są raczej skromnie urządzone. Na ścianach widać ślady zabytkowych polichromii.
Adres: ul. Grecka

Zamość kościół Św. Katarzyny
Zamość kościół Św. Katarzyny

Zoo w Zamościu

Przy ulicy Szczebrzeskiej, koło Dworca PKP w Zamościu znajduje się jedyny Ogród Zoologiczny w tej części Polski. Jest to jeden z najstarszych zoo w całym kraju, jego początki sięgają 1918 roku.
Adres: ul. Szczebrzeska

Roztocze

Dodatkowym atutem tego miejsca jest sąsiedztwo Roztocza. Pięknej, dzikiej krainy o nieskażonej przyrodzie, mrocznych lasach, przejrzystych rzekach i niecodziennej architekturze, nacechowanej elementami kultury wschodniej. Kto raz przyjechał w te strony, będzie chciał wracać. 

Na szczególną uwagę zasługują tu Stawy Echo i Bukowa Góra w Zwierzyńcu, Biała Góra z wieżą widokową czy wybieg koników polskich w Kosobudach. Miejsca te leżą w sercu Roztocza, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Roztocze, Stawy Echo
Roztocze, Stawy Echo
Roztocze, kościół na wodzie
Roztocze, kościół na wodzie
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Bukowa Góra

Zobacz nasz ranking Najpiękniejsze miasta w Polsce z Zamościem

Mapa atrakcji Zamościa

Zostawiamy Wam mapę z zaznaczonymi atrakcjami. Z pewnością przyda się do zaplanowania spaceru po mieście.

Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej

Punkt Informacji Turystycznej w Zamościu znajduje się pod adresem Rynek Wielki 13. To boczne wejście w ratuszu, na parterze. koniecznie zajrzyj tutaj przed zwiedzaniem miasta, bo otrzymasz tu plan miasta i dowiesz się, co warto zobaczyć w Zamościu.

Co ciekawe, Centrum Informacji Turystycznej przygotowało przyjemną aplikację mobilną, dzięki której w dowolnym tempie można zwiedzać Zamość 
Aplikacja mobilna dostępna jest w 5 wersjach językowych: polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskimi i rosyjskim.
Podczas około godzinnego spaceru poznasz historię, architekturę i najciekawsze zabytki Starego Miasta.
Trasa zwiedzania rozpoczyna się przy schodach ratusza na Rynku Wielkim i prowadzi m.in. do Rynku Solnego, Synagogi, Bramy Lubelskiej, Kościoła św. Katarzyny, Akademii Zamojskiej, Pałacu, Katedry, Rynku Wodnego, Domu Centralnego, Kościoła o. Franciszkanów oraz Nadszańca.
Aplikację można pobrać tutaj za pomocą kodu QR lub w sklepie Play lub App Store

Centrum Informacji
Centrum Informacji

Ciekawostki o Zamościu

  • Znasz polską Mulan? Joanna Żubr to pierwsza kobieta sierżant w polskim wojsku. Z początku niczym legendarna Mulan, ukrywała swoją płeć przez kolegami z oddziału. Wsławiła się odwagą w walce o Zamość w 1809 roku. Miała za ten wyczyn otrzymać krzyż Virtuti Militari, jednak przez wzgląd na płeć odmówiono jej zaszczytu i zaproponowano ekwiwalent pieniężny. Ta go odrzuciła. Jednak kilka lat później przyznano jej to prestiżowe wyróżnienie.
  • Wiesz, że w Zamościu urodził się Marek Grechuta? Choć większość kojarzy go z Krakowem, to właśnie tutaj przyszedł na świat i dorastał. Przy ulicy Grodzkiej mieści się dom, w którym się urodził. Mówi o tym tablica pamiątkowa na różowej fasadzie.
  • Wiesz, że w Zamościu narodził się sposób jedzenia zwany szwedzkim stołem? Jan Sobiepan Zamoyski, przewidując złe zamiary Szwedów, urządził dla króla Karola Gustawa przyjęcie... pod murami miasta, bez krzeseł. Król musiał spożywać posiłki na stojąco.
  • W Zamościu długi czas mieszkał i tworzył Bolesław Leśmian - wybitny polski poeta. O jego twórczości przypominają figurki jego literackich postaci, usiane w różnych częściach miasta
  • Założyciel miasta - Jan Zamoyski, za czasów Stefana Batorego był drugą postacią w kraju, zaraz po królu. Zyskując przyjaźń króla, szybko stał się Hetmanem i Kanclerzem Wielkim Koronnym. Założył Ordynację Zamojską, swoiste państwo w państwie, która w chwili jego śmierci liczyła 23 miasta i ponad 800 wsi. Taki majątek przekazał swemu najstarszemu synowi
Dom Grechuty
Dom Grechuty

Film o Zamościu

Zapraszamy na nasz film o tym piękny mieście.

Gdzie zjeść w Zamościu?

Restauracji i knajpek w mieście jest bardzo wiele. Już same kamienice podcieniowe na Rynku kryją ich sporo. W piwnicach jednej z nich mieści się Bohema, kultowa restauracja z ciekawym klimatem i pysznym jedzeniem. Skosztowaliśmy tutaj ragout z dzika i kurczaka z wyśmienitymi dodatkami. Towarzyszyło temu lokalne, zielone piwo.

W innym miejscu na Rynku kosztowaliśmy przesmacznej pizzy, w Fidze z makiem. Miejsce również warte polecenia, my siedzieliśmy tutaj wieczorkiem, w ogródku letnim, z widokiem na rozświetlony ratusz. Choć to już nie było lato, a październik i wykorzystaliśmy ostatni moment, bo następnego dnia demontowano ogródki na całym rynku.

Obok Figi z makiem skosztowaliśmy też słodyczy w kawiarni Kawa na Ławę. To wyjątkowe miejsce, ze świeżo paloną kawą, domowymi ciastami, naturalnymi lodami oraz sporą kolekcją gier planszowych. Można się tu rozsiąść na dłużej. Wszystkie polecone miejsca mają wysoką ocenę w Google i sporo pozytywnych opinii. Sugerujemy się tym zwykle przy wyborze miejsca, aby uniknąć rozczarowań.

Bohema
Bohema
Figa z makiem
Figa z makiem
Bohema
Bohema

 

Kawa na Ławę
Kawa na Ławę
Kawa na Ławę
Kawa na Ławę

Noclegi w Zamościu

Noclegów w samym mieście, jak i okolicy jest bardzo dużo. My wybraliśmy opcję na Starym Mieście, aby móc spacerkiem wieczorem przejść się na Rynek. Obawiałam się, że będzie w nocy głośno, ale nic z tych rzeczy, Zamość jest spokojny. Spaliśmy w Hotelu Sukcesor, bardzo blisko głównego placu, przy ulicy Żeromskiego. Hotel działa podobnie, jak apartamenty, gdzie w weekendy można dostać się do hotelu i pokoju za pomocą kodu, bez konieczności załatwiania formalności w recepcji. Na miejscu jest niewielka sala dla dzieci, z fotelami dla dorosłych. Pokoje są bardzo wygodne, urządzone gustownie, z nowoczesną łazienką z prysznicem. Dodatkowo mieliśmy aneks kuchenny i lodówkę. Bardzo nas ujęły wyśmienite śniadania, z bogatym wyborem produktów i deserami. To lubimy!

Hotel Sukcesor
Hotel Sukcesor
Hotel Sukcesor
Hotel Sukcesor
Hotel Sukcesor
Hotel Sukcesor

 

A jeśli chcesz uciec od miasta i zagłębić się w lesie i naturze, to w Ciotuszy Nowej mogę polecić Ci Sielankę na Roztoczu. To domki na wynajem naszych znajomych. Znajdują się kilkadziesiąt kilometrów na południe od Zamościa i są prześliczne. W nowoczesnym stylu, ale z klimatem i duszą, w otoczeniu ładnego ogródka i zieleni lasu. Dobrze wyposażone, potrafią spędzić miło i romantycznie czas we dwoje, albo w większym gronie. Polecam Wam serdecznie.

Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamość katedra
Zamość
Zamość katedra
Zamość
Zamość
Zamość Park
Zamość katedra
Muzeum Zamojskie
Muzeum Zamojskie
Zamość z drona
Ratusz
Twierdza
Bohema
Bohema
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
(4.7 głosów: 246)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie