Barania Góra - Królowa Beskidu Śląskiego. Szlaki, wieża, schronisko.
Barania Góra (1220 m n.p.m.) to bardzo popularny szczyt Beskidu Śląskiego, górujący w jego południowo - wschodniej części, na obszarze miasta Wisła. Jest to drugi, po Skrzycznem (1257 m n.p.m.) pod względem wysokości szczyt tego pasma, chętnie odwiedzany przez turystów. Na zachodnich stokach Barania Góra skrywa obszar źródliskowy Wisły, to tutaj początek bierze królowa rzek polskich za sprawą potoków: Biała i Czarna Wisełka, które mają źródła na zachodnim stoku Baraniej i dalej wpływają do Jeziora Czerniańskiego. Obszar źródliskowy objęty jest ochroną w postaci rezerwatu "Barania Góra".
Królowa Beskid Śląskiego
To właśnie tutaj, w Dolinie Białej Wisełki zobaczyć można słynne Kaskady Rodła. Może też dlatego Barania Góra uznawana jest za królową Beskidu Śląskiego. Każdy turysta marzy o tym, by dodać ją do korony zdobywcy i wejść na jej szczyt. A nie jest to takie łatwe, bo żaden wyciąg tu nie wjeżdża i nawet żaden krótki i łatwy szlak tu nie prowadzi, trzeba więc włożyć trochę wysiłku w jej zdobycie. Na Baraniej skupia się węzeł szlaków turystycznych, prowadzących na okoliczne szczyty i do pobliskich miejscowości, m.in. na Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Malinowską Skałę, Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), do Wisły Czarne i Węgierskiej Górki. Przez szczyt przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki.
Barania Góra - szczyt widokowy
Barania Góra stanowi świetny punkt widokowy. Już z poziomu ziemi fantastycznie widać Beskidy: Śląski ze Skrzycznem, Makowski z Jałowcem czy Żywiecki z Policą, Rysianką i majestatyczną Babią Górą oraz Tatry Wysokie m.in., z Rysami i Gerlachem, jak i Wielką Fatrę na Słowacji. A gdy dodatkowo wejdziesz na bezpłatną i niewysoką wieżę widokową, to masz do dyspozycji panoramę dookoła i wtedy ukazuje się m.in. Czantoria w całej okazałości, Równica czy Trzy Kopce Wiślańskie, a nawet Sudety z czeskimi Jesionikami przy idealnej widoczności. Czy zdajesz sobie sprawę, że z wieży widać szczyty aż trzech państw? Polski, Słowacji i Czech. To zdecydowanie jeden z najbardziej widokowych szczytów w całym Beskidzie Śląskim! Tutejsza wieża widokowa ma 15 metrów wysokości, pochodzi z lat 90. XX wieku, jest stalowa i może średniej urody, ale doskonale spełnia swoje zadanie. I chociaż dojście tutaj nie jest ani krótkie ani bardzo łatwe, wielu turystów obiera Baranią jako cel swojej wędrówki. Widoki z pewnością to wynagradzają 🙂 A trzeba przyznać, że nam pogoda siadła i widoki był super, choć, nie idealne, a Barania słynie z kaprysów pogodowych, może nie tak, jak Babia czy Śnieżka, ale nie często jest tu ładnie. Tym bardziej cieszy nas szczęście do pięknej aury 🙂
Schronisko pod Baranią
Na polanie Przysłop (900 m n.p.m.), położonej około 45 minut od szczytu Baraniej Góry, znajduje się Schronisko na Przysłopie, a tuż obok budynek zwany GOPRówką, który mieści Muzeum Turystyki "U Źródeł Wisły" czynne w sezonie turystycznym. Schronisko, choć nie ma nic wspólnego z urokliwym, górskim schroniskiem, bo jest betonowym klockiem (dodam, że z mojego rocznika), to jednak daje możliwość łatwiejszego zobaczenia wschodu lub zachodu słońca na Baraniej. Koło schroniska znajdziecie też niewielką leśniczówkę z 1863 roku, którą kiedyś wykorzystywali myśliwi polujący w tym rejonie na głuszce. Dziś mieści Izbę Leśną z okresowo czynną wystawą przyrodniczą.
Szlaki turystyczne na Baranią Górę
- szlak niebieski z Wisły Czarne doliną Białej Wisełki - 2,5 h
- szlak czarny i czerwony z Wisły Czarne doliną Czarnej Wisełki (szlak czarny do schroniska, później czerwony), 2,5 h
- szlak zielony i czerwony z Istebnej Tartak przez Przysłop (szlak zielony do schroniska, później czerwony), 3,5 h
- szlak czerwony z Węgierskiej Górki
- szlak zielony z Malinowskiej Skały
- szlak czerwony z Przełęczy Kubalonka (761 m n.p.m.), przez Stecówkę (760 m n.p.m.), 3 h
- szlak niebieski i czerwony, ze Zwardonia (szlak niebieski do schroniska, później czerwony), 6 h
- szlak żółty i czarny z Milówki, 4 h
Najbardziej widokowym szlakiem na Baranią Górę w mojej opinii jest szlak zielony z Malinowskiej Skały, który biegnie grzbietami. Szliśmy jego fragmentem nie tak dawno i muszę przyznać, że zachwyca widokami. Wtedy najlepiej rozpocząć na Przełęczy Salmopolskiej, gdzie czeka parking.
Nasza trasa na Baranią niebieskim szlakiem przez Dolinę Białej Wisełki
Barania marzyła nam się od dawna, bo to swoista królowa Beskidu Śląskiego. Dość trudna panna, nieosiągalna z naszymi trzema dziewczynami. Kiedy podczas Walentynkowego wypadu sam na sam trafiła się okazja, chętnie z niej skorzystaliśmy. Wybraliśmy szlak niebieski przez Dolinę Białej Wisełki, skąd początek bierze rzeka Wisła. U wlotu doliny czeka duży i tani parking. Spacer przez dolinę odbywa się po asfalcie, w towarzystwie szumu potoku. Asfalt jest na odcinku 2,6 km, potem trzeba wejść na szlak terenowy i po 400 metrach, 3 km od parkingu, znajduje się piękny wodospad - Kaskady Rodła. Doszliśmy tu w 45 minut, latem nawet byliśmy tu z dziećmi i z wózkiem. Do tego miejsca szlak leciutko się wznosi, bardzo łagodnie. Kaskady mają tu wysokość od 0,5 do 5 metrów i są najwyższymi w Beskidzie Śląskim. Ich nazwa nawiązuje do przedwojennego Znaku Rodła, symbolizującego zjednoczenie Ziem Polski od Bałtyku po Karpaty. Dalej szlak niebieski wije się już bardziej stromo pod górę, przez las. Na trasie spotkasz zabawne tablice o głuszcach i ogólnie o życiu lasu, które umilają drogę. Fajny sposób na zaciekawienie dzieci otaczającym światem. Tym bardziej, że cały odcinek jest mało widokowy i długi, dopiero pod koniec pojawiają się pierwsze widoki między drzewami i właściwie na platformie szczytowej odsłania się cudna panorama Beskidów i Tatr. Czeka tu podobna skała jak na Malinowskiej Skale, ale sporo mniejsza. Widoki też podobne, jak na Malinowskiej. Na szczycie jest fantastycznie, widoki wprawiają w zachwyt, widać Skrzyczne, Babią Górę, Tatry czy słowacką Wielką Fatrę. Z niewysokiej wieży dodatkowo np. Czantorię. Tu już jest panorama 360 stopni. Wracaliśmy tą samą trasą, szło się przyjemnie, w sumie to około 14 km i 4,5 godziny marszu, 2,5 godziny na szczyt, niecałe 2 godziny z powrotem.
Nasza trasa na Baranią na mapie
Dojazd do Wisły na szlak na Baranią
Beskid Śląski najczęściej odwiedzany jest przez Ślązaków. Dojazd samochodem w okolicę Baraniej Góry z Katowic zajmuje niespełna 1,5 godziny. Z Krakowa dojedziesz tu w około 2h. Do Wisły kursują też często pociągi z Katowic. Najbliższa stacja to Wisła Głębce.
Film z zimowej wyprawy
Poniżej znajdziesz nasz film z 3 szczytów w Beskidzie Śląskim
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Szczyt niedostępny dla wózków
Parking przy Dolinie B.W.: płatny 6 zł za cały dzień
Barania Góra
Czerwony Główny Szlak Beskidzki
Niebieski szlak z Doliny Białej Wisełki
Wisła
Noclegi w Milówce
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 4.5 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 4.9 km
- Jezioro Czerniańskie w Wiśle, odległość: 6 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 7.6 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 8.3 km
- Kotarz w Beskidzie Śląskim, odległość: 9.3 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 11.3 km
- Błatnia w Beskidzie Śląskim, odległość: 15.9 km
- Zamek w Żywcu, odległość: 16.1 km
- Worek Raczański, odległość: 22.3 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!