Roztocze. Jakie atrakcje warto zobaczyć na Roztoczu?

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-04-25
Roztocze, koniki polskie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Roztocze to przepiękna kraina, jedna z piękniejszych pod względem przyrodniczym w Polsce. To raj dla miłośników natury, Znajdziesz tu piękne lasy, malownicze wzgórza, stawy, rzeki i liczne rezerwaty przyrody. To idealne miejsce na spacery, wycieczki rowerowe oraz obserwację ptaków i dzikich zwierząt. Mimo mnogości lasów, niemal co krok tutaj czeka atrakcja, a te najsłynniejsze w regionie to Stawy Echo, kościół na wodzie w Zwierzyńcu, Szumy na Tanwi, Zagroda Guciów czy wieża w Józefowie. Ale miejsce to słynie również z koników polskich, które można w sezonie podziwiać na kilku wybiegach. To jedyna rodzima rasa koni i symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego!

Roztocze leży we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, pomiędzy Wyżyną Lubelską i Podolem. Ta ciekawe i spokojna kraina rozciąga się między Kraśnikiem w Polsce i Lwowem na Ukrainie, na długości około 180 kilometrów. Jest przy tym wąska, bo w najszerszym miejscu liczy ledwie 32 kilometry.

Roztocze, Biała Góra
Roztocze, Biała Góra

Atrakcje Roztocza

Ze względu na osobliwości przyrody oraz ciekawy krajobraz na tym obszarze, powstał tu park narodowy, parki krajobrazowe, jak Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy i rezerwaty, jak chociażby Szum. Tutejsza natura to balsam dla ducha i ciała, ale roztoczańskie miejscowości oferują ciekawe i czasem osobliwe miejsca nie tylko przyrodnicze. Wśród nich są skansen, wieże widokowe, pałace czy kapliczki. Poznaj z nami najciekawsze atrakcje turystyczne Roztocza!

Roztocze, Rezerwat Szum
Roztocze, Rezerwat Szum

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy leży na Roztoczu środkowym. Sam Park ma dziś powierzchnię ponad 8.000 ha. To ostoja Konika Polskiego - potomka dzikiego tarpana. A wiesz, że teren Parku Narodowego w blisko 95% stanowią lasy? Niesłychanie piękne lasy. Szczególnie, gdy jesień ozłoci liście. Chyba jeszcze nigdy nie widzieliśmy takiego bogactwa różnorodnych grzybów. Odnajdziesz tu również cud Polski, czyli Zagrodę Guciów, cudowne źródła oraz wspaniałe widoki.

Roztocze, Biała Góra
Roztocze, Biała Góra

Stawy Echo w Zwierzyńcu

To piękne oczka wodne z wytyczoną plażą piaszczystą. Rozlewają się tu 4 zbiorniki, na miejscu czekają poza plażą pomosty z tarasem widokowym i płatny parking. Latem bowiem stawy pełnią również funkcję rekreacyjną. Po stawach pływają kaczki i łabędzie, można też tutaj spotkać czaple. Dojdziesz tutaj spacerując pętlą z parkingu głównego poprzez Bukową Górę. Na zimę woda ze stawów jest spuszczana.
Adres: ul. Plażowa, Zwierzyniec, wstęp bezpłatny

Roztocze, Stawy Echo
Roztocze, Stawy Echo

 

Roztocze, Stawy Echo
Roztocze, Stawy Echo
Roztocze, Stawy Echo
Roztocze, Stawy Echo

Wieża widokowa Rybakówka

Nad Stawami Echo, w tzw. Rybakówce, stanęła wieża widokowa, pozwalająca podziwiać zbiorniki z góry. Naprzeciw odnajdziesz wybieg koników polskich. Co ciekawe, jak dowiedzieliśmy się od spotkanego mieszkańca, często przechadzają się one właśnie tutaj, po groblach między stawami.
Adres: ul. Plażowa, Zwierzyniec, wstęp bezpłatny

Roztocze, Rybakówka
Roztocze, Rybakówka
Roztocze, Rybakówka
Roztocze, Rybakówka

Bukowa Góra na Roztoczu

Wzniesienie o wysokości 310 m n.p.m., na terenie obszaru ochrony ścisłej RPN. Nieco za wzniesieniem znajduje się punkt widokowy na pobliskie tereny i położoną w malowniczym wąwozie wieś Sochy. Warto zobaczyć, a dodatkowo można zrobić tu piknik na ławach, pod wiatą. Na Bukową Górę dochodzi się ze Zwierzyńca po schodach, za zielonymi znakami ścieżki dydaktycznej. Z głównego parkingu, przez drewnianą bramę Parku, a dalej niezwykle malowniczy las. Aż roiło się w nim od niecodziennych grzybów i mchów.
Adres: wejście od ul. Plażowej, Zwierzyniec. Wstęp za biletem do Parku

Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Bukowa Góra

Szlak Szumów, tzw. Szumy na Tanwi

Rezerwat Nad Tanwią to jedna z popularniejszych atrakcji w regionie. Tanew z kolei to jedna z czystszych rzek Roztocza. Wraz z jej dopływem o nazwie Jeleń, meandrując, na progach skalnych tworzą małe wodospady nazywane szumami lub szypotami. Najbardziej atrakcyjny fragment unikatowego niebieskiego szlaku znajduje się w Rebizantach

Szlak szumów
Szlak szumów

Wieża Biała Góra w Zwierzyńcu na Roztoczu

Biała Góra to przepiękny punkt widokowy. Najpiękniejszy w okolicy i gorąco go polecam! Dodatkowo stojąca na wzgórzu drewniana wieża widokowa pozwala podziwiać bardzo szeroką panoramę na okoliczne wzgórza. Leży ona w samym sercu Parku Narodowego i co tutaj jest rzadkością, nie porasta drzewami. Wieża stoi na wysokości około 270 m n.p.m., jej wysokość to 13,20 m, a taras widokowy znajduje się na wysokości ponad 8 metrów.

Rozległe łąki otwierają piękne pejzaże. Tym bardziej jesienią, która dodaje lasom specjalnego czaru i ukazuje niezwykłą urodę tej pory roku. Pasące się krowy sprawiają, że jest sielsko. Punkt widokowy jest łatwo i szybko dostępny z parkingu.
Adres: Zwierzyniec, Biały Słup, wstęp bezpłatny, parking bezpłatny

Roztocze, Biała Góra
Roztocze, Biała Góra

Sekretarzówka z wybiegiem koni w Kosobudach

Tutaj w sezonie łatwo podejrzysz koniki polskie na wybiegu. Są bardzo łagodne, można je karmić gałązkami, ale podobno bardzo lubią też chleb. My nie mieliśmy, ale jeśli weźmiecie ze sobą, na pewno chętnie podejdą!
Adres: Kosobudy 100 A, wstęp bezpłatny, parking bezpłatny

Roztocze, koniki polskie
Roztocze, koniki polskie

Rezerwat Szum na Roztoczu

To zaciszna alternatywa dla Szumów na Tanwi. Tutaj na meandrującej rzece o tej samej nazwie powstała tama, z której spływają wodospady, a dalej rzeka wpływa do Tanwi właśnie. Miejsce jest bardzo urokliwe. Można zrobić tutaj pętelkę o długości około 3 kilometrów. To ścieżka przez niezwykle klimatyczny las. Porastają go łęgi i olchy oraz jodły i sosny. Czarowało nas tutaj bogactwo grzybów. To spacer niczym po pierwotnej puszczy, z szemrzącym potokiem, do którego powpadały drzewa staruszki, tworząc urokliwą gęstwinę kłód.
Adres: Górecko Kościelne, wstęp bezpłatny, parking bezpłatny

Roztocze, Rezerwat Szum
Roztocze, Rezerwat Szum
Roztocze, Rezerwat Szum
Roztocze, Rezerwat Szum

Zagroda Guciów

Bardzo podoba mi się to miejsce. Wcale się nie dziwię, gdyż na wejściu wita tabliczka, że miejsce powstało z pasji dwóch geografów. Swój swojego rozpozna! Zamiłowania twórców tłumaczą bardzo bogatą wystawę geologiczną. Zadziwia, jak wiele ciekawostek i prawdziwych unikatów można tutaj podziwiać, a przy okazji posłuchać opowieści przewodnika. Kości dinozaurów, skamieniałości w postaci amonitów czy belemnitów, a nawet nowy gatunek z Polski - benetyt. To oryginalna roślina kopalna.

Perełkami są tu na pewno fragmenty meteorytów, wraz z największą dumą tego miejsca - meteorytem Zakłodzie. Został on odkryty na Roztoczu przez właściciela zagrody Stanisława Jachymka. Spadł pod koniec XIX wieku, o czym rozpisywały się ówczesne gazety, ale 101 lat czekał na odnalezienie.

Prócz wystaw geologicznych są też wystawy etnograficzne, o których także bardzo ciekawie opowiada przewodnik: "Tutaj jest sukmana od stroju zamojskiego. Mamy strój zamojski, biłgorajsko-tarnogrodzki. Pewnym elementem nieodzownym stroju chłopskiego i codziennego były buty tyszowiaki. To jest wielka legenda. Mianowicie buty tyszowiaki są szyte tylko i wyłącznie w miasteczku Tyszowce. Do Tyszowiec stąd jeszcze jakieś 50 kilometrów. Buty ze skóry krowiej bardzo dobre, nie tylko na mróz, ale na błoto, na podmokły teren, i temu służyły. " Co ciekawe, buty pasują jednakowo na lewą jak i prawą nogę, a według lokalnej legendy sam król Jagiełło zamówił aż 10 tys. par tych butów, szykując się do walki z Krzyżakami. 

Syn właściciela zorganizował tu również muzeum PRL-u. My jeszcze pamiętamy te czasy, więc była to sentymentalna podróż do przeszłości. Jak sam widzisz, warto wstąpić do zagrody i nie dziwi fakt, że miejsce w 2017 roku zostało docenione przez National Geographic, który uznał je za jeden z cudów Polski. Na miejscu czeka niewielka karczma oraz punkty z pamiątkami oraz lokalnymi produktami. To jedna z ciekawszych i popularniejszych atrakcji Roztocza!
Adres: Guciów 19, wstęp płatny, parking bezpłatny

Roztocze, Zagroda Guciów
Roztocze, Zagroda Guciów
Roztocze, Zagroda Guciów
Roztocze, Zagroda Guciów

Wystawa muzealna w Zwierzyńcu

Prezentuje florę i faunę regionu od zarania dziejów. Wystawę zwiedza się z audioprzewodnikiem, przechadzając się między pomysłowymi diorami. A w nich dinozaury, niedźwiedzie, rysie i inne spotykane tu zwierzęta. Oczywiście są i konie, te siwe, jedyne słuszne w tym miejscu, ale je wolimy zobaczyć na żywo, bo nie jest to wcale trudne. Muszę przyznać, że wystawa zrobiła na nas pozytywne wrażenie.
Adres: ul. Plażowa 3, Zwierzyniec, wstęp płatny, parking płatny

Roztocze, Muzeum w Zwierzyńcu
Roztocze, Muzeum w Zwierzyńcu
Roztocze, Muzeum w Zwierzyńcu
Roztocze, Muzeum w Zwierzyńcu

Czarny Staw na Roztoczu

Czarny Staw to całkowicie zagubione w lesie oczko wodne. Rozlewa się niedaleko stawów Echo i jest zasilane wodami strumienia Świerszcz. Troszkę przypomniało nam to pejzaż sucharów z Wigierskiego PN. Żeby tu dojść, można zaparkować przy plaży.
Adres: Gościniec Florianiecki, Zwierzyniec

Roztocze, Czarny Staw
Roztocze, Czarny Staw
Roztocze, Czarny Staw
Roztocze, Czarny Staw

Wąwóz w Guciowie

Zachęceni przez właściciela Zagrody, którego przy okazji pozdrawiamy, pospacerowaliśmy jeszcze przez mało znany unikat. Kilkaset metrów od skansenu biegnie piękny wąwóz lessowy, całkiem podobny do tych w Kazimierzu Dolnym czy Sandomierzu. Jeżeli szukacie mniej popularnej alternatywy, nie ustępującej im urodzie, to serdecznie polecamy

Roztocze, Guciów
Roztocze, Guciów

Inne atrakcje Regionu

  • Zalew w Józefowie - rozlewa się w centrum miejscowości
  • Wieża w Józefowie - dostępna bezpłatnie
  • Kamieniołom w Józefowie - rozległy teren, po którym przyjemnie się spaceruje
  • Kirkut w Józefowie - znajduje się za kamieniołomem, jest ogrodzony, ale furtka jest otwarta
  • Rezerwat Czartowe Pole - znajduje się na terenie gmin Józefów i Susiec, w obrębie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, znakowana na niebiesko ścieżka o długości 2 km prowadzi nad rzeką Sopot
  • Pałac w Narolu, ul. Parkowa - piękny barokowy pałac w kształcie podkowy
  • Kościół na Wodzie i Staw kościelny w Zwierzyńcu - kościółek na wyspie
  • Browar w Zwierzyńcu
  • Ośrodek Hodowli we Floriance - dostępny do zwiedzania w sezonie, dojedziesz tu rowerem lub dojdziesz pieszo
  • Izba Leśna we Floriance - czynna w sezonie poza poniedziałkami
  • Cerkiew Zaśnięcia w Szczebrzeszynie
  • Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej
  • Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy
  • Krasnobrodzki Park Krajobrazowy
  • Kaplica na wodzie w Górecku Kościelnym -   jej rodowód sięga XVII wieku
  • Cudowne źródełko "Boża Łezka" w Górecku Kościelnym - każdy "w tej wodzie kto się obmyje z dobrą wiarą, od wszelkiej choroby będzie wolny"
  • Aleja starych dębów w Górecku Kościelnym - przepiękne, rosły dęby pomnikowe, z których najstarszy ma 5 wieków
  • Wieża widokowa Wierzchowiny - dostępna bezpłatnie, nie oferuje jednak spektakularnych widoków
  • Wędkarstwo rzeczne - Roztocze to Kraina Pstrąga i Lipienia
  • Kuligi przez cały rok - przejażdżki wozami i saniami np. do Puszczy Solskiej
  • Wąwozy w okolicach Szczebrzeszyna
  • Park linowy ze zjazdem nad śródleśnym jeziorem
  • Autobusy szynowe łączące latem najciekawsze miejscowości Roztocza - fajna atrakcja dla dzieci
  • Spływy kajakowe po rzece Tanew
  • Kąpielisko w Krasnobrodzie
  • Cmentarz w Sochach - wieś została niemal doszczętnie spalona przez Niemców w 1943 roku. Była to kara za pomoc polskiemu ruchowi oporu. Zginęło wówczas co najmniej 181 osób. Przypomina o tym miejscowy cmentarz
Roztocze, Górecko Kościelne
Roztocze, Górecko Kościelne
Roztocze, Józefów
Roztocze, Józefów

Koniki polskie na Roztoczu

Podobnie jak wymarły tarpan, polski konik jest niewysoki, ma 130-140 cm w kłębie, jest myszato umaszczony, z czarną pręgą na grzbiecie. A wiesz, że niemal do końca XVIII wieku tarpany leśne żyły dziko na wolności? Zostały odłowione i umieszczone nieopodal Biłgoraja. Tam hodowano je do 1808 roku. Później z powodu biedy zostały rozdane chłopom, a ci krzyżowali je ze zwykłymi końmi, zatracając czystość gatunku. Tak właśnie powstała nowa rasa konia, nazywana inaczej biłgorajskim. Dziś hodowane są we Floriance na Roztoczu, ale w sezonie można też je spotkać na wybiegach przy wieży Rybakówka i w Kosobudach, w tzw. Sekretarzówce

Roztocze, koniki polskie
Roztocze, koniki polskie

Szlaki i ścieżki na Roztoczu

Wędrówki, spacery nordic walking i wyprawy rowerowe ułatwiają tu liczne szlaki turystyczne. Piesze i rowerowe, a nawet do narciarstwa biegowego. Przy nich powstały również wypożyczalnie rowerów, np. pod Browarem Zwierzyniec.  Wybrane szlaki to Centralny Szlak Pieszy Roztocza i Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Dla turystów przygotowano też 13 ścieżek poznawczych, m.in. ścieżka po wydmie do stawów Echo, zielona ścieżka na Bukową Górę, Białą Górę czy ścieżka na Piaseczną Górę. Szlaki turystyczne i ścieżki, które mogą służyć również rowerzystom czy narciarzom biegowym to te do Wzgórza Polak, rowerowa do Florianki czy do Wojdy. Ciekawa jest Ścieżka aleją Aleksandry Wachniewskiej.

Roztocze, Stawy Echo
Roztocze, Stawy Echo
Roztocze, Rezerwat Szum
Roztocze, Rezerwat Szum

Ciekawe miejscowości na Roztoczu 

Miejscowości, które warto odwiedzić w tym regionie to przede wszystkim Zwierzyniec, ale także Józefów, Guciów, Krasnobród, Szczebrzeszyn czy Susiec. Niezwykle wspaniały w okolicy jest też oczywiście Zamość. To zachwycające miasto twierdza, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwierzyniec, kościół na wodzie
Zwierzyniec, kościół na wodzie

Kultura i tradycje Roztocza

To miejsce jest bogate w tradycje kulturowe. Możesz tu poznać lokalne zwyczaje, kuchnię i sztukę ludową. Warto odwiedzić lokalne muzea i festiwale, aby poznać historię i dziedzictwo tego regionu. Dodatkowo mieszkańcy są przyjaźni i gościnni. Z chęcią dzielą się swoją wiedzą o regionie, a przy odrobinie szczęścia zaproszą  do swoich domów, aby spróbować tradycyjnych potraw. Lokalne produkty można też kupić w wybranych punktach, np. w Zagrodzie Guciów. To idealne miejsce, by poznawać z bliska tradycje tych ziem. Pomoże w tym wystawa etnograficzna w starej, drewnianej chałupie.

Podsumowując Roztocze to naprawdę wyjątkowe miejsce, które zasługuje na docenienie i odkrycie. I to o każdej porze roku. Szczególnie ślicznie prezentuje się jesienią, kiedy buczyny złocą się w słońcu. To idealny kierunek dla osób ceniących naturę, tradycje i spokój. Tutaj odpoczniesz od miejskiego zgiełku. Ukoisz nerwy wśród przyrody i się wyciszysz. Dlatego to doskonałe miejsce na wypoczynek. Możesz całymi dniami przebywać na świeżym powietrzu, a poza spacerami i dłuższymi wędrówkami masz do dyspozycji spływy kajakowe, trasy rowerowe i jazdę konną.

Roztocze, Zagroda Guciów
Roztocze, Zagroda Guciów

Gdzie zjeść na Roztoczu

Będąc na Roztoczu można zakosztować lokalnej kuchni, ale też lokalnego piwa i innych nalewek. Tradycyjne smaki poznasz np. w Restauracji Czar Roztocza w Zwierzyńcu, przy ulicy Rudka czy w niewielkiej karczmie na terenie Zagrody Guciów. Znajdziesz tu również sklepik z pysznymi lokalnymi produktami. Warto wstąpić też do miejscowości Bondyrz, gdzie czeka sklep i Restauracja Chata Rybaka z miejscowym pstrągiem roztoczańskim. Palce lizać! Piwa natomiast skosztujesz w zabytkowym Browarze Zwierzyniec, który dodatkowo w sezonie można zwiedzać w wybrane dni tygodnia. Tylko z przewodnikiem.

Noclegi na Roztoczu

W tym regionie odnaleźć można ciekawe agroturystyki, ale i domki wyrastające na łonie natury. My będąc w okolicy, spaliśmy w Zamościu, w samym centrum. To Hotel Sukcesor, bardzo przyjemny, z pysznymi śniadaniami i dobrze zlokalizowany. Jeśli jednak chcesz uciec od miasta i zgłębić się w lesie, naturze, to w Ciotuszy Nowej mogę polecić Ci Sielankę na Roztoczu. To domki na wynajem naszych znajomych. Znajdują się kilkadziesiąt kilometrów na południe od Zamościa i są prześliczne. W nowoczesnym stylu, ale z klimatem i duszą, w otoczeniu ładnego ogródka i zieleni lasu. Dobrze wyposażone, pozwalają spędzić miło i romantycznie czas we dwoje, albo w większym gronie. Polecam Wam serdecznie.

Sielanka na Roztoczu, autor Sielanka na Roztoczu
Sielanka na Roztoczu, autor Sielanka na Roztoczu
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
Hotel Sukcesor w Zamościu
Hotel Sukcesor w Zamościu
Hotel Sukcesor w Zamościu
Hotel Sukcesor w Zamościu

Film o Roztoczańskim Parku Narodowym

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu o miejscowym Parku Narodowym

Noclegi w Roztoczu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Roztocze, Biała Góra
Roztocze, Józefów
Rowerowe Roztocze
Zwierzyniec
Zwierzyniec Kościół na wodzie
Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy
przejażdka rowerowa
Zwierzyniec
wąwozy lessowe
Góra Czubatka 305 m
Kościół w Szczebrzeszynie
Roztocze, Rezerwat Szum
Roztocze, Górecko Kościelne
Roztocze, Rezerwat Szum
Roztocze, Rezerwat Szum
Roztocze, Rezerwat Szum
Roztocze, Górecko Kościelne
Roztocze, Biała Góra
Roztocze, Biała Góra
Roztocze, Biała Góra
Roztocze, Zagroda Guciów
Roztocze, Zagroda Guciów
Roztocze, Zagroda Guciów
Roztocze, Zagroda Guciów
Józefów
Roztocze, Józefów
Roztocze, Józefów
Roztocze, koniki polskie
Roztocze, Zwierzyniec
Roztocze, Zwierzyniec
Zwierzyniec, Browar
Roztocze
Roztocze, Czarny Staw
Roztocze, gwiazdosz
Roztocze
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze
Roztocze, Stawy Echo
Roztocze, Stawy Echo
Roztocze, Stawy Echo
Roztocze, Stawy Echo
Zwierzyniec, kościół na wodzie
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Bukowa Góra
Roztocze, Stawy Echo
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
Sielanka na Roztoczu, autor Antek w podróży
(4.7 głosów: 78)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie