Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka. Atrakcje, które warto zobaczyć

Kotlina Kłodzka to największa sudecka kotlina, a przy tym turystyczny raj. Wspaniały region oferujący wiele różnorodnych atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Żądnych adrenaliny, jak i tych szukających spokoju. Dostępnych latem oraz zimą. Wokół kotliny wyrastają szczyty górskie, wieże i platformy widokowe, skałki, muzea i cenne zabytki. Również i kuracjusze poszukujący uzdrowisk będą w pełni usatysfakcjonowani pobytem w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, oferującej usługi medyczne w wielu miejscowościach uzdrowiskowych, na wysokim poziomie, z wodami mineralnymi słynnymi w całej Polsce.

Dojazd do Kotliny Kłodzkiej
Do Kotliny Kłodzkiej najłatwiej dojedziesz samochodem, z Wrocławia drogą nr 8, co trwa około 1,5 godziny, z Katowic autostradą A4, a za Opolem drogą nr 46. Cała trasa trwa około 3 godziny. Można też drogą nr 381 z Nowej Rudy. Dojedziesz tu również autobusem Flixbus albo pociągiem. Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Wrocław, skąd można wypożyczyć samochód lub skorzystać z transportu publicznego.
Atrakcje Kotliny Kłodzkiej i okolicy. Co warto zobaczyć wokół Kłodzka?
Kotlina Kłodzka, choć leży na terenie województwa dolnośląskiego, to historycznie do Dolnego Śląska nie należy, jest utożsamiana z Ziemią Kłodzką. W sercu Kotliny leży główne miasto - Kłodzko, przez które przepływa Nysa Kłodzka, dzieląca Kotlinę na osi północ - południe. To region o bogatej historii i wyjątkowych walorach przyrodniczych. Jest częścią Sudetów Środkowych i Wschodnich, oferując wiele atrakcji turystycznych i ciekawostek. Znajdziesz tu kilka turystycznych hitów, bez których nie może się obejść żadna wyprawa w te rejony. Jest też wiele innych ciekawych miejsc, mniej popularnych, ale również zdecydowanie wartych odwiedzenia. My odwiedzaliśmy Kotlinę już kilka razy i za każdym razem nas fascynuje. Zobacz najpiękniejsze atrakcje Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Kłodzkiej!
Mapa atrakcji
Na początek wrzucę mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które wymienam w artykule.
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko górująca nad Kłodzkiem to jedna z najpotężniejszych twierdz Europy. Liczy 1000 lat i zaprasza na zwiedzanie na 2 trasach turystycznych: głównej i podziemnej. Ta druga dostępna jest tylko z przewodnikiem. To wspaniała atrakcja turystyczna z multimediami i punktem widokowym na miasto i okoliczne góry.

Most Gotycki w Kłodzku
Gotycki most w Kłodzku to najstarszy most w Polsce. Efektowny, kamienny z barokowymi rzeźbami. Przywodzi na myśl słynny Most Karola w Pradze, ale jest od niego starszy. Powstał pod koniec XIII wieku. To miejsce warto zobaczyć, znajduje się tuż za kłodzkim rynkiem.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Podziemna trasa turystyczna to bardzo ciekawa atrakcja, która ukazuje średniowieczne realia życia mieszkańców miasta. Trasa ma 600 metrów długości i prowadzi po dawnych, średniowiecznych piwnicach i magazynach, ciągnących się pod miastem. Sporo miejsca na scenkach zajmują opowieści o kłodzkich katach.

Park miniatur Minieuroland w Kłodzku - atrakcje dla dzieci
Na przedmieściach Kłodzka czeka ciekawy park rozrywki Minieuroland z replikami zabytków z całego świata. Przedstawione w skali, pozwalają zobaczyć je z bliska, z zachowaniem drobnych szczegółów. Otacza je cudowna roślinność, dzięki czemu to nie tylko atrakcja dla dzieci, ale i przyjemne miejsce spacerowe dla starszych.
Jaskinia Radochowska w Radochowie
Jaskinia Radochowska to dzika i tajemnicza jaskinia udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem. Nie jest oświetlona światłem elektrycznym, na czas zwiedzania każdy turysta otrzymuje kask i czołówkę. Znajduje się niedaleko Lądka Zdroju, w pobliżu warto też zajrzeć do Winiarni Radochowskiej.

Pałac Ławica i Folwark Szyfrów
Pałac Ławica to piękny zabytek otoczony zabudowaniami gospodarczymi. W pałacu można przenocować w niecodziennych okolicznościach, zaś w zabytkowych zabudowaniach gospodarczych powstała unikatowa atrakcja - Folwark Szyfrów. To trzeba zobaczyć na własne oczy. Dobrze się tu zabawisz, a i pogłówkować trzeba.



Spływy w Bardzie
Od kilku już lat popularne są w okolicy spływy pontonowe i kajakowe Przełomem Bardzkim po Nysie Kłodzkie. Kultowa już jest przystań przy ulicy Skalnej w Bardzie. Tu można zakończyć spływ, a rozpocząć np. przy pałacu Ławica. Przystań dodatkowo oferuje gastronomię, np. pyszną rybę z frytkami.



Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec to dla mnie perełka Kotliny Kłodzkiej, położona między Kłodzkiem i Polanicą Zdrój. Pięknie wyremontowany, zabytkowy pałac w swych wnętrzach zachwyca stylem gustawiańskim. Obecnie jest to Hotel, ale każdy może wejść i zachwycić się wystrojem, ponieważ zaprasza tu pyszna restauracja, która znalazła się w Żółtym Przewodniku Gault&Millau Polska

Zamek Sarny w Ścinawce Górnej
Zamek Sarny w Ścinawce Górnej to niesamowity kompleks, malowniczo położony w środkowych Sudetach. Co prawda, wymaga jeszcze sporo pracy, ale i niesie ogromny potencjał. Urzekło nas to miejsce! Zwiedzaliśmy wnętrza zrujnowanego obiektu, kosztowaliśmy pyszności w kawiarni i nocowaliśmy w odremontowanych już zabudowaniach folwarku. Zespół pałacowy ma średniowieczne korzenie, kiedy to wybudowano wieżę rycerską. Jego większa kariera rozpoczęła się w XVI wieku, a dokładniej w 1590 roku. Stanął tu wówczas renesansowy dwór z fortyfikacjami. Prawdziwy rozkwit wiąże się z rodziną Götzen. Rozbudowała ona budowlę do pięknego pałacu, będącego rodową siedzibą. Wówczas była to jedna z najbardziej okazałych rezydencji na Ziemi Kłodzkiej. Nosiła nazwę Scharfeneck. dopiero w czasach PRL-u to miejsce zyskało nazwę Zamek Sarny. W tym czasie był to pgr.

Osada Górnicza i Kopalnia Złota w Złotym Stoku - atrakcje dla dzieci
Zarówno Kopalnia Złota, jak i Średniowieczna Osada Górnicza to świetne atrakcje, których zwiedzanie jest bardzo przyjazne i z dużą dawką humoru. To idealne atrakcje Ziemi Kłodzkiej dla rodzin z dziećmi. Standardowa trasa zwiedzania w Kopalni Złota obejmuje Sztolnię Gertruda, Chodnik Śmierci, Sztolnię Czarną z jedynym podziemnym wodospadem w Polsce, wysokim na 10 metrów oraz przejazd pomarańczową kolejką pod ziemią. Osada Górnicza to natomiast dawne średniowieczne narzędzia i urządzenia, które uruchamiasz tutaj siłą rąk i nóg własnych.



Atrakcje Ziemi Kłodzkiej. Gdzie jeszcze warto pojechać?
Warto sięgnąć jeszcze ciut dalej i zobaczyć więcej niesamowitych atrakcji Ziemi Kłodzkiej.
Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe oferują spektakularne formacje skalne idealne do wędrówek. Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt pasma, o wysokości 919 m n.p.m. Wspinaczka po zabytkowych schodkach umożliwia podziwianie niezwykłych skalnych tworów Gór Stołowych. Pod schroniskiem roztacza się piękna panorama z platformy widokowej, ale warto też wejść na płatny teren za schroniskiem. To teren Parku Narodowego Gór Stołowych, tutaj spotkasz m.in. słynnego Małpoluda i Piekiełko.

Góry Stołowe: Błędne Skały
Błędne Skały to popularny i piękny skalny labirynt w Górach Stołowych, leżący pomiędzy Kudową Zdrój i Karłowem. Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, na wysokości powyżej 850 m n.p.m. To hit turystyczny Ziemi Kłodzkiej, więc warto tu dotrzeć zwiedzając Kotlinę Kłodzką. Słynie z ciasnymi przejściami i cudnymi widokami. Wjazd na płatny parking odbywa się wahadłowo, wstęp na teren labiryntu również jest płatny.

Śnieżnik
Śnieżnik to najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika, Sudetów Wschodnich i Ziemi Kłodzkiej, oferujący przepiękne widoki.. Należy do Korony Gór Polski i liczy 1423 m n.p.m. Polecam czerwony Główny Szlak Sudecki na Śnieżnik z Międzygórza, przy czym pod schroniskiem należy wejść na szlak zielony. Całość trasy na szczyt to wg znaków około 3h. Na szczycie stoi bezpłatna wieża widokowa. Panorama zapiera dech, szczególnie o wschodzie słońca, jeśli pogoda pozwoli. Zwykle wieje tu silny wiatr.
Zobacz nasz ranking Wieże widokowe Dolnego Śląska

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Jaskinia Niedźwiedzia to najpiękniejsza polska jaskinia z cudnie zachowanymi naciekami. Zwiedzanie jaskini wymaga wcześniejszej rezerwacji, a pod samą jaskinię trzeba dojść pieszo spod Muzeum Ziemi w Kletnie. Niedźwiedzia to zdecydowany hit regionu, mimo że leży już nieco poza granicami samej Kotliny Kłodzkiej.

Zalew w Starej Morawie
Zalew w Starej Morawie to sztucznie utworzone kąpielisko strzeżone, z licznymi atrakcjami. Jest pięknie położony na tle gór, można tu odpocząć po trudach zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej czy zdobywania Śnieżnika.
Igliczna
Igliczna to jeden z popularniejszych szczytów Masywu Śnieżnika. Liczy 845 m n.p.m. i oferuje piękne widoki na okolicę. Pod szczytem stoi schronisko turystyczne oraz sanktuarium Marii Śnieżnej. Prowadzi tu sporo szlaków, głównie z Międzygórza, m.in. czerwony Główny Szlak Sudecki. Spod sanktuarium na sam szczyt wiedzie droga krzyżowa.
Zobacz też nasz artykuł o górach w Polsce



Trasy Enduro na Ziemi Kłodzkiej
Rowerowe trasy enduro w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach to kilkaset km tras typu singletrack. Nigdzie indziej w Europie nie znajdziesz tak dużego nagromadzenia tras enduro w jednym regionie. Trasy enduro są tu świetnie przygotowane i co najważniejsze dobrze utrzymane. Baza mieści się w Srebrnej Górze, gdzie nie tylko wypożyczysz rower, ale i dodatkowo zjesz, wypijesz kawę, a nawet ogrzejesz się przy ognisku, jak jest taka potrzeba.

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju
Kudowski Park Zdrojowy to atrakcyjny i spory park, licznie przyciągający turystów. Z palmami i ładną zabudową. To wspaniałe miejsce spacerowe. W pobliżu warto też odwiedzić Muzeum Zabawek Bajka, które każdego przeniesie w świat dzieciństwa, a osobom dorosłym na pewno wzbudzi sentymentalne wspomnienia.

Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej
Kaplica Czaszek w Kudowie to bardzo nietypowy grobowiec, jakiego nie ma poza Kudową w całej Polsce. To ciekawe przeżycie, choć atrakcja jest tłumnie odwiedzana i to spowodowało, że straciła dla mnie na uroku. Najpierw długie czekanie w kolejce, potem zamknięte drzwi z dużą liczbą turystów w środku zniechęciły mnie trochę. W niektórych może wywołać klaustrofobię, polecam odwiedzać w terminie mało popularnym. Ciekawsze obiekty tego typu czekają w Czechach, np. kaplica w Kutnej Horze.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Muzeum Papiernictwa mieści się w przepięknym, zabytkowym młynie papierniczym w Dusznikach-Zdroju. Już z zewnątrz zachwyca, a i każdego, kto wejdzie do środka, potrafi zauroczyć. Miejsce warto zwiedzić!
Uzdrowisko Polanica-Zdrój
Uzdrowisko Polanica-Zdrój to przyjemnie miejsce spacerowe z bogatą infrastrukturą turystyczną i medyczną. Park Zdrojowy zachwyca ciekawymi budowlami i przyrodą. Tu wypoczniesz i odsapniesz od dnia codziennego.

Sanktuarium w Wambierzycach
Sanktuarium w Wambierzycach nazywane jest Dolnośląską Jerozolimą. To okazała i piękna świątynia, do której prowadzą wysokie schody. Warto tutaj przyjechać. Niedaleko kościoła dostępna jest ruchoma szopka.

Wodospad Wilczki w Międzygórzu
Wodospad Wilczki to malowniczy wodospad ukryty wśród drzew. Zarówno sam wodospad, jak i cała miejscowość są ciekawe. Oferuje cudna, zabytkową zabudowę drewnianą. Nie ma tu zbyt wielu turystów, tak więc można tu odpocząć od zgiełku miasta i słynnych kurortów.

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac Marianny Orańskiej znajduje się na północ od Kotliny, ale jest tak cudny, że warto trochę zboczyć z trasy i tu zajrzeć. Od kilkunastu już lat pałac jest intensywnie remontowany i odzyskuje swój dawny blask. Jest udostępniony do zwiedzania. Koniecznie go zaplanuj będąc w tych stronach, bo jest przecudowny!

Twierdza Srebrna Góra
Srebrna Góra leży nieco na północ od serca Kotliny Kłodzkiej, ale Twierdza Srebrna Góra to wspaniała atrakcja, którą warto wpisać na swoją listę planów podróżniczych. To największa górska twierdza w Europie, a jej zwiedzanie to prawdziwa przyjemność. Z dużą dawką humoru i z przewodnikami w strojach z epoki. Przy odrobinie szczęścia do pogody, z twierdzy roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę.

Brama Wodna i Baszta Kłodzka w Bystrzycy Kłodzkiej
Brama Wodna przy ulicy Podmiejskiej w Bystrzycy to historyczny obiekt, będący pozostałością dawnych fortyfikacji miejskich. Budowla stoi tu od XIV wieku i niegdyś miała duże znaczenie. Wprowadzała bowiem do miasta przybyszów i kupców od strony rzeki, niemal na sam rynek. Dziś to symbol Bystrzycy Kłodzkiej. Baszta Kłodzka to również dawny element obwarowań miejskich, udostępniony do zwiedzania. Stanowi dobry punkt widokowy. Baszta pochodzi z XIV wieku i niegdyś stała przy Bramie Kłodzkiej, dziś już nieistniejącej. Był to główny wjazd do miasta.

Zamek w Międzylesiu
Zamek w Międzylesiu to spora i zacna budowla. Stoi niemal na rynku. Obecnie trwa tu remont, ale we wnętrzach można przenocować.
Kopalnia uranu w Kletnie
Kopalnia uranu to najbardziej kolorowa sztolnia w Polsce. Nie z racji światełek, a tęczowych minerałów, jakie wykwitają tu na stropie i ścianach. To ametyst, fluoryt, magnetyt, chalkopiryt i inne. Dawniej wydobywano tu uran, dziś jest bezpiecznie, na luzie i bardzo ciekawie. Trasa liczy 400 metrów, warto wziąć coś ciepłego do ubrania, bo panuje temperatura 7 stopni przez cały rok.

Kowadło w Górach Złotych
Kowadło 989 m n.p.m. to szczyt w Górach Złotych, zaliczany do Korony Gór Polski. Nie jest widokowy, ale i tak bardzo ładny. Dojdziesz tu szybko zielonym szlakiem z parkingu w Bielicach. Cała trasa liczy niespełna 4 km.

Rudawiec w Górach Bialskich
Rudawiec 1112 m n.p.m. (można tez znaleźć informację 1106 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Bialskich na południu ziemi kłodzkiej. Zaliczany jest do Korony Gór Polski. Dojdziesz tu najszybciej zielonym szlakiem z tego samego parkingu w Bielicach leśniczówce, co na Kowadło. Trasa na ten wierzchołek jest jednak dłuższa, liczy 10 km w obie strony.

Miasta Ziemi Kłodzkiej
Centralną, najważniejszą miejscowością Kotliny Kłodzkiej jest oczywiście Kłodzko ze słynną twierdzą i mostem gotyckim. Niedaleko stąd jest też do miejscowości Bardo z sanktuarium i mostem kamiennym czy do Złotego Stoku ze znaną w całej Polsce Kopalnią Złota. Warto odwiedzić też Lądek-Zdrój - jedno z tutejszych uzdrowisk z przepięknym Zdrojem Wojciech. Ta część Ziemi Kłodzkiej mocno ucierpiała podczas powodzi we wrześniu 2024 roku, także warto odwiedzić te miejscowości. Podziwiając ciekawe atrakcje i przy okazji wspomagając ich dalszy rozwój.
Najbardziej popularne miejscowości turystyczne ulokowały się na południe od Kłodzka. Tu prym wiedzie Kudowa Zdrój - wspaniałe miasto bardzo licznie przyciągające turystów i kuracjuszy z racji wielu atrakcji, wśród których na plan pierwszy wysuwają się cudny park zdrojowy z willami oraz Kaplica Czaszek. Piękna jest także Polanica Zdrój z uroczym deptakiem i Pijalnią Wód Mineralnych.
Koniecznie trzeba też wybrać się do Stronia Śląskiego, by odwiedzić w pobliżu Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie oraz do Karłowa - idealnej bazy na Szczeliniec Wielki i w Błędne Skały. W pobliżu zagubiły się cudne Wambierzyce. Polecam również odwiedziny w Dusznikach-Zdroju i przejażdżkę Autostradą Sudecką do Międzylesia. Miastem Królewskim nazywana jest tutaj Bystrzyca Kłodzka, w pobliżu której ukryło się zaciszne Długopole-Zdrój.

Kotlina Kłodzka jako część Ziemi Kłodzkiej
Ziemia Kłodzka to historyczna kraina, która obejmuje obszar dawnego hrabstwa kłodzkiego. W jej skład wchodzi powiat kłodzki oraz południowo-zachodnie części gmin Złoty Stok, Bardo, Stoszowice, Bielawa i Pieszyce. Ziemia Kłodzka graniczy z Czechami od wschodu, zachodu i południa, a jej centrum stanowi właśnie Kotlina Kłodzka. Ta ostatnia stanowi niewielką część Ziemi Kłodzkiej, zajmując około 1/5 jej powierzchni.. Jest to śródgórska kotlina otoczona przez rów Górnej Nysy i Góry Bardzkie od północy, Góry Stołowe i Góry Bystrzyckie od południa oraz Góry Złote i Masyw Śnieżnika od wschodu.
Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka to wyjątkowe miejsca, które łączą piękno przyrody z bogatą historią i kulturą. Są idealne zarówno dla miłośników wędrówek, jak i dla tych, którzy szukają relaksu w uzdrowiskach.

Narciarstwo i górskie szlaki w regionie
Zimą Kotlina Kłodzka nie przestaje być atrakcyjna. Wręcz przeciwnie, przyciąga miłośników białego szaleństwa z całej Polski. Najbardziej nowoczesny jest tutaj ośrodek narciarski Czarna Góra w Masywie Śnieżnika. Bardzo dobrą ofertę ma również Zieleniec z kolejkami linowymi. Zimą fantastyczne są też góry, a w regionie pięknych szczytów i szlaków turystycznych nie brakuje. Te najbardziej efektowne to Śnieżnik z wieżą widokową czy Szczeliniec Wielki. Ale warto też wybrać się na Kłodzką Górę z wysoką wieżą czy na Orlicę.

Noclegi w Kotlinie Kłodzkiej
W zachodniej części Kotliny spaliśmy w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. To niesamowity kompleks, malowniczo położony wśród Wzgórz Ścinawskich, w środkowych Sudetach. Co prawda, wymaga jeszcze sporo pracy, ale i niesie ogromny potencjał. Urzekło nas to miejsce! Zwiedzaliśmy wnętrza zrujnowanego obiektu, kosztowaliśmy pyszności w kawiarni i nocowaliśmy w odremontowanych już zabudowaniach folwarku.
Będąc na południu ziemi kłodzkiej spaliśmy w wyjątkowym miejscu. To 4 Żywioły - Jurty w Sudetach w Starej Morawie na Dolnym Śląsku, z widokiem na zalew. Miejsce zachwyca, jurty też. To nasz trzeci glamping i jak dotąd, najlepszy. Jurta oferuje wszystko, prócz telewizora i to jest w tym najlepsze. Wiecie, że nawet się nie zorientowałam, że go nie ma? Łukasz mi uzmysłowił, ale też bez żalu. Jurty są luksusowe, jest łazienka z prysznicem, klimatyzacja, w pełni wyposażona kuchnia z lodówką i zmywarką, sypialnia na antresoli, wifi i parking, własny taras i wspólne miejsce na ognisko.




Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Filmy z Kotliną Kłodzką
Widziałeś już nasze filmy o tym pięknym regionie?