Złotogłowice. Miejsce, gdzie czas się zatrzymał

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-02-07
Złotogłowice dom nr 174
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Złotogłowice to bardzo ciekawa wioska w województwie opolskim. Leży nieco na północ od Nysy. Początki miejscowości sięgają 1300 roku, kiedy nosiła ona nazwę Wieś Jakubowa (Jacobi villa) od imienia założyciela. Złotogłowice to takie miejsce, w którym czas się zatrzymał. Jadąc przez wioskę, można sobie tylko wyobrażać, jak kiedyś musiało się tutaj dobrze darzyć. Dziś tylko miejscami zachowała się unikalna architektura i ledwie widoczny ślad tamtych dni.

Złotogłowice pałac - dom nr 174
Złotogłowice pałac - dom nr 174

Zabytki w Złotogłowicach

  • Zabudowa wsi - wiele domów w Złotogłowicach do dziś zachowało ciekawe i niezwykle piękne motywy sztukatorskie, np. ornamenty czy ozdobne gzymsy. Niektóre posiadają oryginalne pokrycie dachowe, np. dom nr 178 na dachu ma ukośny geometryczny wzór z dwukolorowego łupka
  • Pałac - dom nr 174, dawniej tzw. "Hof Kinne" to najpiękniejszy przykład rezydencjonalnej architektury wiejskiej w Złotogłowicach
  • Kościół Św. Katarzyny - na uwagę zasługuje ten piękny z XV wiek. Stoi koło wspomnianego domu nr 174
  • Kościół Św. Michała Archanioła w Prusinowicach - piękna świątynia wzmiankowana już w 1297 roku
  • Krzyż pokutny w Prusinowicach koło Złotogłowic - przy ulicy Szkolnej, przy murze kościoła Św. Michała, na niewielkim cmentarzu, stoi krzyż pokutny z XIV wieku, mocno już dotknięty znakiem czasu, praktycznie bez ramion. Został on przeniesiony w to miejsce z obrzeża wsi, z drogi prowadzącej do Złotogłowic. Tym sposobem znacznie łatwiej odnaleźć krzyż pokutny, który stanowi bardzo ciekawy zabytek minionych zwyczajów, kiedy za swe przewiny, zwykle morderstwo, trzeba było postawić krzyż pokutny w miejscu zbrodni
  • Krzyż pokutny Pakosławicach - stoi przy zabytkowym kościele Św. Piotra i Pawła
Złotogłowice kościół
Złotogłowice kościół

Złotogłowice - wieś Fryderycjańska

Złotogłowice to idealny przykład wsi fryderycjańskiej, czyli rozwiniętej w efekcie kolonizacji niemieckiej, przeprowadzonej przez Fryderyka II po wojnach śląskich w XVIII wieku. Wówczas w zamian za zasługi wojenne przyznawano żyzną ziemię z parcelą do zabudowy mieszkalnej. Do połowy XIX wieku większość domów wznoszonych było w technice drewnianej i szachulcowej. Dopiero pod koniec XIX wieku zakazano drewnianej zabudowy i wtedy charakter wsi całkowicie się zmienił. Od tej pory wznoszono wielokondygnacyjne murowane domy z przyległymi zabudowaniami gospodarczymi.

Złotogłowice
Złotogłowice

Noclegi w Złotogłowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

  • Opole, odległość: 42.6 km
  • Nysa, odległość: 4.8 km
  • Oława, odległość: 48.7 km
  • Moszna, odległość: 28.9 km
  • Krapkowice, odległość: 42.2 km
  • Brzeg, odległość: 39.9 km

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Złotogłowice
(4.5 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Opolskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie