Zamek w Żarach

Anna Piernikarczyk
Zamek w Żarach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach to ogromny gmach stojący w centrum miejscowości, niedaleko Rynku. Była to zapewne można i wielce okazała rezydencja podnosząca znacząco rangę tego miasta, dziś jednak kolos budzi mieszane uczucia, bowiem zły stan murów nieco przeraża i budzi smutek. Pięknie byłoby cieszyć nim oko, jak pobliskim pałacem w Żaganiu, jednak nie ma na to na razie szans. Co prawda pozostaje w rękach prywatnych, ale trudno sobie wyobrazić, by w ciągu najbliższych lat udało się przywrócić dawny blask tej wielkiej rezydencji. 

A znamienite rody niegdyś tu mieszkały. Początki zamku wiążą się najpewniej z Czechem Albrechtem Dewinem, który już w XIII wieku wystawił tu swą rycerską siedzibę, znacznie rozbudowaną po 1355 roku przez śląsko-łużycki ród Bibersteinów. Wtedy też dostawiono gotycką wieżę widoczną do dziś. Po długich rządach tej rodziny nastała era Promnitzów na zamku. Pierwszy przedstawiciel rodu - Baltazar, nabył majątek w 1558 roku i od razu przekształcił twierdzę w renesansową rezydencję. Jakby tego było mało, w kolejnych wiekach jego potomkowie obok czworobocznej warowni wystawili okazały pałac, z którego urządzili sobie reprezentacyjną, główną siedzibę rodową. To wtedy u Promnitzów przez parę lat gościł słynny niemiecki kompozytor Telemann, jeszcze jako młodzieniec upiększał oprawę nabożeństw, komponował i kierował kapelą dworską. To właśnie z tego powodu dziś na rynku żarskim stoi ławeczka Telemanna, upamiętniająca lokalną działalność najwybitniejszego niemieckiego kompozytora XVIII wieku, obok Bacha.

Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach
Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach

XIX wiek był dużo smutniejszy dla zamku, opuszczony przez właścicieli, stał się gmachem więziennym. Odtąd już było tylko gorzej, po wojnie jeszcze na chwilę kompleks był siedzibą urzędu, ale gdy ten przeniósł się do ratusza, nic nie uchroniło budowli przed dewastacją. Przyczynili się do tego sami mieszkańcy miasta, jak i czas nie szczędzący nikogo i niczego. I tak kompleks dzisiaj trwa w ruinie, niedostępny dla turystów, czekając na lepsze czasy.

Zespół zamkowo-pałacowy
ul. Zamkowa, Żary

Żary zamek
Żary zamek

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Żarach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Żary zamek
Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach
Pałac w Żarach
(4 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie