Zamek w Dobczycach

Anna Piernikarczyk
Zamek w Dobczycach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Najstarszym a zarazem najbardziej znanym zabytkiem w Dobczycach jest średniowieczny zamek, a właściwie jego okazałe ruiny, stojące na Starym mieście, nad wodami Jeziora Dobczyckiego.

Historia zamku

Początków istnienia budowli nie udało się ustalić, ale wiadomo, że stała ona już tu w XIII wieku, w burzliwym okresie Polski dzielnicowej. Była warownią typu górskiego włączoną do obrony Krakowa. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego zamek był warowną twierdzą. Nad piwnicą wykutą w skale wznosiła się baszta narożna, budowla posiadała dwa dziedzińce - dolny i górny, a ten ostatni był odpowiednikiem bastionu obronnego trudnego do zdobycia. Najstarszą częścią zamku była najprawdopodobniej baszta kwadratowa, tuż przy jej ścianie widać ślady nieregularnej studni nazywanej kiedyś "studnią śmierci". Boczna sala dolna służyła za więzienie.

Dobczyce zamek
Dobczyce zamek

W XVI wieku średniowieczny zamek w Dobczycach został przebudowany w stylu renesansowym. Dokonał tego starosta dobczycki - Sebastian Lubomirski. Wówczas zamek liczył ponad 70 pomieszczeń, a za czasów Św. Kazimierza Jagiellończyka w zamku powstała "Akademia" dla synów królewskich, którzy kształcili się tu pod okiem kronikarza Jana Długosza.

Zamek znacząco ucierpiał podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku, a dwa lata później zniszczeń dopełnił jeszcze książę siedmiogrodzki - Jerzy II Rakoczy. Mimo to warownia zamieszkiwana była aż do początków XIX wieku. Wtedy to miejscowa ludność rozebrała zamek w poszukiwaniu zamkowych skarbów.

Zamek w Dobczycach
Zamek w Dobczycach

Muzeum na zamku

Dziś w zrekonstruowanej części zamku królewskiego w Dobczycach znajduje się Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego, działające od 1964 roku. Ciekawe eksponaty Muzeum reprezentują działy archeologii, geologii, historii oraz malarstwa. Wśród eksponatów na uwagę zasługują przede wszystkim odtworzone średniowieczne piece hutnicze do wytopu żelaza, elementy dawnego wystroju zamku oraz elementy architektoniczne - nadproża, filary, portale gotyckie czy herby Jagiellonów i Lubomirskich.

Obok zamku, w ramach tego samego Muzeum odwiedzić można ciekawy, choć niewielki Skansen w Dobczycach.

Zamek Królewski

Zamek - Muzeum Regionalne PTTK
ul. Stare Miasto, Dobczyce
tel. 518-825-830
www.zamek.dobczyce.pl

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Noclegi w Dobczycach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Muzeum zamkowe
Muzeum zamkowe
 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Makieta zamku w Dobczycach
zamek w dobczycach
Dobczyce zamek
Zamek w Dobczycach
(4.4 głosów: 54)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie