Zamek Pilcza w Smoleniu

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-10-23
Zamek Pilcza w Smoleniu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Zamek Pilcza w Smoleniu to dziś tak naprawdę ruiny średniowiecznego, gotyckiego zamku Pileckich (Toporczyków), które wznoszą się w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na szczycie wzgórza porośniętego gęstym lasem. Wzgórze to stanowi rezerwat przyrody "Smoleń" i wraz z zamkiem stanowią piękne miejsce na weekendową wycieczkę, coraz popularniejsze wśród turystów. Zamek Pilcza znajduje się jeszcze w części śląskiej Jury, ale nieco na południe rozciąga się malownicza Dolina Wodącej, która już leży na granicy z Małopolską.

Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu

Historia zamku Pilcza

Pierwszy zamek w Smoleniu powstał prawdopodobnie w XIII wieku, ale w 1300 roku uległ spaleniu. Kolejna, gotycka warownia powstała w II połowie XIV wieku za sprawą Ottona z Pilicy - starosty i zaufanego doradcy Kazimierza Wielkiego. Poprzez jego córkę Elżbietę, zamek w XV wieku odziedziczył wnuk Ottona -Jan - pierwszy z linii Pileckich. Smoleń do XVI wieku nosił nazwę Pilcza. W 1577 toku zamek od Pileckich kupił biskup krakowski Filip Padniewski (niektórzy twierdzą, że Seweryn Boner, ten, który panował na słynnym zamku Ogrodzieniec), który później przekazał swemu bratankowi - Wojciechowi Padniewskiemu - kasztelanowi oświęcimskiemu. Ten zamieszkał już na folwarku pod zamkiem, po czym zbudował dla siebie pałac w Pilicy. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. Zamek Pilcza w Smoleniu, jak wiele innych warowni na Jurze, ucierpiał znacznie podczas potopu szwedzkiego, w 1655 roku Szwedzi go spalili, a dalszych zniszczeń dokonali Austriacy, którzy rozebrali część murów w 1787 roku, kiedy budowali komorę celną. Dalszych zniszczeń dokonały walki rosyjsko-austriackie podczas I wojny światowej, w grudniu 1914 roku. Od tamtej pory warownia pozostaje w ruinie.

Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu

Zwiedzanie ruin zamku Pilcza

Do dnia dzisiejszego zachowały się mury obronne dwóch zamków dolnych z dwiema bramami, mury zamku górnego oraz cylindryczna wieża zamku górnego, do wysokości 16 m. Stan zamku w Smoleniu w 2010 roku pozostawiał już bardzo wiele do życzenia, panował tu właściwie zakaz wstępu, gdyż mury groziły zawaleniem w każdej chwili, tym bardziej, że Smoleń słynie z tego, że jest tu najwięcej śniegu w całej jurajskiej okolicy, który dodatkowo naruszał mury warowni. Dlatego w 2013 roku w znaczący sposób zabezpieczono mury zamkowe, a częściowo nawet zrekonstruowano. Prace kontynuowane były w dalszych latach. Dziś ładnie zrewitalizowany teren zamku można odpłatnie zwiedzać. Powstały drewniane schody najpierw na zamek, a dalej pod basztę, na szczyt której można wspiąć się już metalowymi schodami. Z góry roztacza się malowniczy widok na zaciszną okolicę. Schody i drewniane pomosty stanęły też z drugiej strony i teraz istnieją dwa wejścia na zamek w Smoleniu, oba dostępne za jednym biletem, który kupuje się w kasie koło parkingu, u stóp wzgórza.

Zobacz wszystkie zamki na Jurze!

Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Balony na Jurze
Balony na Jurze
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu

Zbrojownia Jurajska

U stóp zamku od niedawna zwiedzać też można Zbrojownię Jurajską, w której zobaczysz m.in inscenizację z okresu I wojny światowej. Zbrojownia dostępna jest w ramach tego samego biletu co zamek, niedaleko parkingu. Poza sezonem Zbrojownia jest nieczynna.

Zbrojownia Jurajska
Zbrojownia Jurajska
Zbrojownia Jurajska
Zbrojownia Jurajska

Rezerwat Smoleń

Bardzo malownicze i cenne przyrodniczo wzgórze zamkowe w Smoleniu od 1959 roku objęte jest ochroną w postaci rezerwatu przyrodniczego o nazwie Rezerwatu Smoleń. Jest to krajobrazowo-leśny rezerwat z ostańcami skalnymi i szczelinami wykorzystywanymi często przez hibernujące nietoperze. Z roślinności chroni się tutaj porastającą buczyną sudecką z licznymi gatunkami chronionymi w runie leśnym. W pobliżu zamku Pilcza oglądać też można aleję wielogatunkowych drzew pomnikowych.

Smoleń
Smoleń

Juromania na zamku we wrześniu

We wrześniu na zamku Pilcza, podobnie, jak na całej Jurze, odbywa się Juromania - coroczne Święto Jury i Szlaku Orlich Gniazd. Wtedy pod Zbrojownią rozbija się namiot, odbywają się koncerty i pokazy historyczne. To fajne, rodzinne wydarzenie plenerowe, które dobrze pokazuje historię i klimat Jury, a przy okazji daje świetną okazję do zabawy.

Juromania na zamku
Juromania na zamku

Informacje praktyczne

IV-X pn-czw 9.00-17.00, pt-nd 9.00-18.00
XI-III codziennie 10.00-15.00
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 9 zł, dzieci do lat 5 bezpłatnie
Parking: bezpłatny u stóp zamku, skąd trzeba pieszo dojść kilkaset metrów w górę, po utwardzonej ścieżce
Zamek nie jest dostępny dla wózków
Zamek nie jest dostępny dla psów

Zamek Pilcza w Smoleniu
Czerwony Szlak Orlich Gniazd
https://www.facebook.com/zamekpilczaSmolen

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

ruiny zamku Smoleń
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Balony na Jurze
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Zamek Pilcza w Smoleniu
Smoleń
Zamek Smoleń
zamek Smoleń
zamek Smoleń
zamek Smoleń
zamek w Smoleniu
Zamek w Smoleniu
Zamek w Smoleniu
Zamek Pilcza
Zbrojownia Jurajska
(4.5 głosów: 106)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie