Zamek Liw

Anna Piernikarczyk
Zamek Liw
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Na południu Podlasia

W niewielkim Liwie koło Węgrowa, położonym nad rzeką Liwiec, na granicy Podlasia i Mazowsza, w malowniczym terenie objętym ochroną w formie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, stoją ruiny gotyckiego zamku z XV wieku. To bardzo ładny i malowniczy zakątek, warty odwiedzenia i zaplanowania tu dłuższego spacerku po okolicy. Sam zamek jest udostępniony dla turystów w formie muzeum.

Liwiec i Liw
Liwiec i Liw

Muzeum na Zamku w Liwie

Dzieje zamku, o których przeczytasz poniżej, były burzliwe i ostatecznie zamek Liw nie przetrwał w pierwotnej formie do czasów współczesnych. Po wojnie przeprowadzono renowację zamku w Liwie, a w 1963 roku powstało tu muzeum dawnego oręża nawiązujące do militarnej przeszłości Liwa jako warowni na granicy Księstwa Mazowieckiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dziś w pięknie odrestaurowanym dworze oraz w zamkowej gotyckiej wieży bramnej siedzibę ma Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Ekspozycja prezentuje historię zamku oraz broń i uzbrojenie z różnych epok. Latem przed zamkiem odbywają się imprezy plenerowe, w tym barwne turnieje rycerskie.

Muzeum Zamkowe
Muzeum Zamkowe

Historia zamku Liw

Początki zamku w Liwie sięgają XV wieku, kiedy stanęła tu graniczna twierdza, jedna z sześciu murowanych twierdz wzniesionych w okolicy przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Zamek stanął na sztucznej wyspie otoczonej bagnami Liwca - granicznej rzeki Mazowsza i Litwy. Budowla założona została na planie zbliżonym do kwadratu o boku nieco ponad 30 metrów. Zamek składał się z dwóch równoległych budynków, rozdzielonych dziedzińcem i z bramą pomiędzy nimi. Zamek w Liwie do złudzenia przypominał zamek wysoki wielkiego księcia Witolda w Trokach na jeziorze Galve z około 1413 roku. Książę Janusz I nie doczekał końca budowy, zmarł wcześniej, a warownię ukończył jego wnuk, Bolesław IV, jednak w skromniejszej formie niż planowana.

Muzeum Zamkowe
Muzeum Zamkowe

Rozkwit zamku przyniósł XVI wiek, kiedy to był dwukrotnie rozbudowywany, najpierw przez księżną Annę z Radziwiłłów, wdowę po Konradzie III Rudym, a potem przez królową Bonę Sforza. Za jej czasów w arsenale zamkowym było kilka dział i 28 hakownic, wszak nadal była to przygraniczna twierdza. Co ciekawe, istniał tu wówczas nigdzie indziej niespotykany elementem układu przestrzennego zamku, a mianowicie tzw. przygródek z budynkami postawionymi na palach, o charakterze militarnym. Były to m.in. bramy, stajnie, piekarnia, kuchnia, dom grodzki i dom wielki, a nawet szpitalik. Z zamku długim pomostem można było przejść na rynek miejski w Liwie. Był to fragment Wielkiego Gościńca Litewskiego - ważnego wówczas szlaku Rzeczypospolitej z Warszawy do Wilna. W tamtym czasie Liw składał się z Liwa Starego i Liwa Nowego.

Kres budowli przyniosły wojny ze Szwedami na przełomie XVII i XVIII wieku. Pod koniec XVIII stulecia na zgliszczach części zamku stanął murowany barokowy dwór z dachem mansardowym, który stał się siedzibą urzędów starostwa i sądu ziemskiego. Wieża zaś stała się archiwum, jeszcze w I połowie XIX wieku przechowywano tu ponad 500 opasłych ksiąg.

Po 1918 roku ruiny upaństwowiono, ale w 1942 roku władze okupacyjne zaczęły rozbiórkę zamku na budulec dla powstającego w Treblince obozu zagłady. Wówczas młody polski archeolog - Otto Warpechowski przekonał starostę Ernsta Gramssa, że Liw zbudowali Krzyżacy i osiągnął tak wielki sukces, że III Rzesza rozpoczęła nawet odbudowę zamku, co trwało 2 lata. Niestety po czasie Niemcy zwątpili w teorię Warpechowskiego i ten musiał się przed nimi ukrywać. Zginął tragicznie w 1945 roku jako żołnierz II Armii WP.

Wieża zamkowa
Wieża zamkowa

Informacje praktyczne

V-IX wt-sb 10.00-16.00
nd i święta 11.00-16.00
X-IV wt-sb 10.00-16.00
nd i święta 11.00-16.00
Bilety: normalny 14 zł, ulgowy 8 zł
Parking: bezpłatny

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
ul. Batorego 2, Liw, Węgrów
tel. 25/ 792-57-17
www.liw-zamek.pl

Noclegi w Węgrowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Zamek Liw
Zamek Liw
(4.4 głosów: 33)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie