Zagroda Żubrów w Pszczynie
W Zabytkowym Parku Pszczyńskim, na terenie malowniczej i zacisznej Dzikiej Promenady kilkaset metrów od Rynku w Pszczynie i Pałacu, powstała ciekawa atrakcja, szczególnie dla dzieci - Pokazowa Zagroda Żubrów, w której na wyciągnięcie dłoni zobaczysz podczas codziennych czynności króla puszczy, a właściwie całą żubrzą rodzinę złożoną z kilku osobników. Na terenie zagrody podziwiać też można inne zwierzęta, m.in. jelenie, sarny, daniele czy muflony, a także kozy, uroczy osiołek, pawie i ptactwo wodne. Dzieci na pewno będą zachwycone tym miejscem, jako i nasze córki były. Latem schowasz się przed skwarem a zimą ogrzejesz w budynku edukacyjnym na terenie Zagrody, gdzie na wystawach poznasz wszystkie najciekawsze zwierzęta polskich lasów oraz zobaczysz film 3D o historii tutejszych żubrów. Budynek kryje też odtworzoną izbę gajowego, która przypomina niewielki skansen. Cały obiekt, jak również ścieżka prowadząca z bezpłatnego parkingu są dostępne dla wózków.
Przed wejściem do Zagrody kupić można różne pamiątki z motywem żubra, np. magnesy i maskotki, a obok znajduje się Karczma "Żubr". Jeśli chcesz skosztować pysznych smaków lokalnych, to polecam Karczmę Wiejską stojącą zaraz naprzeciwko żubrowiska w Jankowicach. To miejsce leży na Szlaku Śląskie Smaki i naprawdę warte jest polecenia!
Historia żubrów w Pszczynie
Któż nie słyszał o pszczyńskich żubrach? Te zwierzęta w okolicznych lasach żyją od ponad 150 lat, od czasu, gdy tutejszy książę Jan Henryk XI Hochberg sprowadził kilka osobników z Puszczy Białowieskiej. Carowi Rosji - Aleksandrowi II w zamian za 4 żubry (byka i trzy krowy) oddał 20 tutejszych jeleni, a dla króla puszczy przygotował ogromny zwierzyniec. Wtedy rozpoczęła się tu hodowla tych wspaniałych zwierząt. Hochbergowie uwielbiali polować, a żubry stały się wielką atrakcją, dzięki której brylowali na europejskich salonach, nawet wśród koronowanych głów. Hodowla jednak była wysokim poziomie i żubry na dobre rozgościły się w pszczyńskich lasach. Dziś żyje w okolicy ponad 40 osobników. Nawet uratowały one białowieskie żubry, gdy te zostały wytrzebione po I wojnie światowej. Dodatkowo zasilają polskie i zagraniczne ośrodki hodowli żubrów.
Żubrowisko w Jankowicach
Poza Zagrodą w Parku, pszczyńskie żubry żyjące bardziej dziko można oglądać na żubrowisku w pobliskich Jankowicach ( ul. Żubrów 151, Jankowice). Żubry lubią tu paść się na trawie z przodu z rana, a później zmierzają do lasu. Na mniejszym terenie ogrodzonym, dostępnym w ramach zwiedzania, żyje stado liczące około 7 osobników. Reszta ma do dyspozycji o wiele większy wybieg w lesie, gdzie żyją niemal jak na wolności. Przy odrobinie szczęścia zobaczyć żubry na trawie fontowej albo w lesie, w ich naturalnym środowisku. Pozwala na to specjalnie przygotowana ścieżka z kładkami, którą obchodzi się dookoła mniejsze żubrowisko. Przejście pętli zajmuje około 30 minut i wraca się na bezpłatny parking przy pastwisku. Ścieżka dostępna jest dla wózków, choć przy gorszej pogodzie może być miejscami błoto.
Film o Pszczynie
W naszym filmie TOP 5 Pszczyny żubry, rzecz jasna, znalazły się w zestawieniu. Polecamy 🙂
Informacje praktyczne
I, XI i XII 9.00-16.00
II i X 9.00-17.00
III i IX 9.00-18.00
IV-VIII 9.00-19.00
Stałe pory karmienia żubrów:
IV-X 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
XI-III 9.00, 11.00, 13.00, 15.00
Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 19 zł, rodzinny 68 zł
Zniżka z Kartą Dużej Rodziny
Dzieci do lat 4 bezpłatnie
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz pod adresem: http://www.zubry.pszczyna.pl
Parking: bezpłatny kilkaset metrów przed wejściem do Zagrody
Dojście do Zagrody i sam obiekt są dostępne dla wózków
Pokazowa Zagroda Żubrów
ul. Żorska 5, Pszczyna
tel. 32/ 447-05-03
Noclegi w Pszczynie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Zamek w Pszczynie, odległość: 0.7 km
- Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju, odległość: 3.7 km
- Jezioro Goczałkowickie, odległość: 4.6 km
- Żubry w Jankowicach, odległość: 6.6 km
- Obóz Birkenau, odległość: 19 km
- Pojezierze Palowickie, odległość: 19.1 km
- Obóz Auschwitz, odległość: 20.2 km
- Błatnia w Beskidzie Śląskim, odległość: 25.6 km
- Magurka Wilkowicka w Beskidzie Małym, odległość: 26.6 km
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, odległość: 29.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!