Wieża widokowa w Pogrzebieniu. Piękne widoki na Szlaku Silesianka
- Wieża w Pogrzebieniu to element Szlaku Silesianka
- Stoi niedaleko Raciborza, w gminie Kornowac
- Ma blisko 20 metrów wysokości, ale najwyższa platforma mieści się na wysokości 9 m
- Wieża dostępna jest bezpłatnie, czynna jest od połowy marca do końca listopada
- Na miejscu czeka bezpłatny parking
- Widać stąd Beskid Śląski, czeskiego Pradziada czy najwyższą hałdę w Europie - Szarlotę!
- Można latać tu dronem, ale polecam nie krążyć nad okolicznymi domami, a trzymać się terenu niezabudowanego, bo można mieć nieprzyjemności
Wieża widokowa w Pogrzebieniu to ciekawy twór, stojący na obszarze Krainy Górnej Odry. Wznosi się na wzgórzu, bo tak położona jest wieś Pogrzebień. Stąd jej nazwa, ponieważ zabudowa rozciąga się „po grzebieniu”, czyli na grzbiecie wzgórza o wydłużonym kształcie.
Widoki z wieży w Pogrzebieniu
Przy dobrej pogodzie zobaczysz stąd Tworków, malownicze stawy, Racibórz z Doliną Odry czy najwyższą w Europie hałdę Szarlota w Rydułtowach. W dalszym planie górują Szyndzielnia i Równica w Beskidzie Śląskim, Sudety oraz Pasmo Jeseników z Pradziadem w Czechach. Warto wziąć ze sobą lornetkę.
Wieża na Szlaku Silesianka
Wieża widokowa w Pogrzebieniu to jeden z wielu elementów Szlaku Silesianka, który obejmuje wieże i platformy widokowe pogranicza czeskiego. Wiele z nich dostępnych jest bezpłatnie, ale są też odpłatne, np. w Czechach kilka wież jest dostępnych za biletem. Tak jest przykładowo z arcyciekawą Bolt Tower w Ostrawie. Polecam to miejsce gorąco!
Wieża w liczbach
Metalowa wieża w Pogrzebieniu zbudowana jest na planie kwadratu w formie ostrosłupa. To pierwsza wieża o takim kształcie w regionie. Ma blisko 20 metrów wysokości i oferuje 3 podesty widokowe na poziomach około: 3 m, 6 m oraz 9 m. Schody na wieżę są dość strome, szczególnie na najwyższy podest, gdzie jest już mało miejsca. Schodzić trzeba tyłem, także nie każdy odważy się tutaj wejść. Wieża jest oświetlona, bezpłatna, dostępna od połowy marca do końca listopada. W nocy jest podświetlona.
Atrakcje w okolicy
Obok wieży w Pogrzebieniu stoi kontener przerobiony na platformę widokową, który stał tutaj, zanim jeszcze zbudowano wieżę. Na turystów czeka bezpłatny parking oraz ścieżka po pobliskim zespole przyrodniczo-krajobrazowym Bociek. Niedaleko wieży w Pogrzebieniu stoi też pałac Artura Baildona, syna słynnego przemysłowca ze Śląska. Dziś pałacem opiekują się Siostry Salezjanki. Na Szlaku w okolicy warto też odwiedzić wieżę w Pietrowicach Wielkich czy wieżę pałacu w Tworkowie.
Informacje praktyczne
Czynna przez całą dobę od 16 III do 30 XI
Bilety: zwiedzanie bezpłatne
Parking: bezpłatny
Wieża widokowa
ul. Lubomska 45, Pogrzebień
Noclegi w Krainie Górnej Odry
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Kaplica zamkowa w Raciborzu, odległość: 6.7 km
- Zamek w Raciborzu, odległość: 6.7 km
- Zamek w Tworkowie, odległość: 6.7 km
- Rezerwat Łężczok w Raciborzu, odległość: 9.1 km
- Szlak Silesianka, odległość: 14.2 km
- Pałac w Sławikowie, odległość: 15 km
- Wieża widokowa w Pietrowicach Wielkich, odległość: 16.4 km
- Pałac w Krowiarkach, odległość: 17.4 km
- Zalew Rybnicki, odległość: 17.8 km
- Pojezierze Palowickie, odległość: 29.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!