Wieża Łaziebna w Zielonej Górze

Anna Piernikarczyk
Wieża Łaziebna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Historia murów miejskich

Zachowane fragmenty obwarowań w Zielonej Górze pochodzą najprawdopodobniej z I połowy XV wieku, kiedy to wały ziemne zastąpiono murami z kamienia polnego i cegły. Powstały wówczas również baszty, bramy i fosa, co wynikało zarówno z zamożności tutejszych mieszkańców, jak i z faktu powszechnego używania broni artyleryjskiej. Mury miały długość około 800 m, a kształtem przypominały elipsę.

Jako, że XV-wieczne fortyfikacje niespecjalnie sprawdziły się w czasach wojny 30-letniej (1618-48), a miasto stale się rozrastało i konieczny był budulec, jak i miejsce, mury obronne wraz z bramami (Nową, Górną i Dolną) w XVIII wieku rozpoczęto rozbierać, a fosę zasypano.

Mury dziś

Do dzisiaj w Zielonej Górze zachowały się jedynie fragmenty średniowiecznych obwarowań, najbardziej efektowną pozostałością murów miejskich jest fragment Bramy Nowej - tzw. Wieża Łazienna (Łaziebna lub Głodowa) stojąca u zbiegu ulic Krawieckiej i Masarskiej. Do dziś na wieży widoczne są ślady zamurowanego przejścia. Niewielkie fragmenty murów zobaczyć można też w okolicach ul. Sobieskiego i na pl. Powstańców Wielkopolskich (tyły budynku kurii biskupiej).

Mury miejskie
Wieża Łaziebna, ul. Krawiecka, Zielona Góra
Resztki murów, pl. Powstańców Wielkopolskich, Zielona Góra

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Zielonej Górze

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.1 głosów: 18)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie