Ulica Piotrkowska w Łodzi. Najdłuższy deptak w Polsce i Europie!
Ulica Piotrkowska to Łódź w pigułce! To główny deptak miasta, choć nie jest całkowicie wyłączona z ruchu kołowego. Jeszcze półtora wieku temu nazywany był traktem piotrkowskim, gdyż wiódł przez las. A czemu piotrkowski? Bo łączył Piotrków Trybunalski ze Zgierzem.
Dziś Piotrkowska znana jest w całej Polsce i stanowi nieodzowną wizytówkę miasta. Ciągnie się na długości ponad 4 km, pomiędzy placem Wolności i placem Niepodległości. Mówi się, że to nie tylko najdłuższy deptak w Polsce, ale i w Europie!
Atrakcje na Piotrkowskiej czyli Łódź w pigułce
To na Piotrkowskiej kwitnie życie towarzyskie Łodzian. Zresztą od zawsze było to centrum życia społecznego. Skoncentrowały się tutaj liczne restauracje, kawiarnie, puby i kluby. Ze wszystkimi smakami świata czy hotele, w tym ten najsłynniejszy, potężny Grand Hotel (Piotrkowska 72). Ale znajdziesz tu również Muzea, pałace, wystawne wille i kamienice z secesyjnymi i eklektycznymi fasadami oraz inne zabytki Łodzi. Liczne pamiątki przeszłości i perełki architektoniczne. Tworzą one niecodzienną zabudowę, która stanowi o uroku i charakterze ulicy oraz całej Łodzi.
A jak przystało na miasto filmowe, swój "ślad" na Piotrkowskiej pozostawili sławni polscy filmowcy: reżyserzy, operatorzy i aktorzy w postaci Alei Gwiazd. Jest też niezwykle klimatyczny hotel Stare Kino, który polecamy gorąco. Warto wstąpić m.in do Restauracji Imber z kuchnią łódzką i żydowską czy Restauracji Gruzińskiej Lavash.
Biała Fabryka na ulicy Piotrkowskiej - Centralne Muzeum Włókiennictwa
Biała Fabryka Ludwika Geyera pochodzi z I połowy XIX wieku. To on był pionierem wśród łódzkich tkaczy lnu i bawełny. On nadał impuls królom bawełny do rozwoju przemysłu włókienniczego i to m.in. za jego sprawą rozbudowywało się miasto w tak lawinowym tempie. On użył pierwszej maszyny parowej w Łodzi i wystawił pierwszy komin fabryczny. Obecnie jego dawna fabryka to siedziba ogromnego Muzeum Włókiennictwa.
Adres: Piotrkowska 282/284
Łódzki Park Kultury Miejskiej - skansen w Łodzi
Przy Białej Fabryce warto też zajrzeć do skansenu, gdzie wystawy mają inny wydźwięk. To Łódzki Park Kultury Miejskiej. Spacerując po nim, zrobiło się sentymentalnie, gdy dostrzegliśmy przedmioty zapamiętane z dzieciństwa. Każdy dom to historia innej rodziny, piękne opowieści w drewnie zaklęte.
Adres: Piotrkowska 282
Pałac Heinzla na Piotrkowskiej
Pałac Juliusza Heinzla wybitny przykład architektury rezydencjonalnej w Łodzi. Wystawił go znany w mieście fabrykant. Dziś mieści Urząd Miasta Łodzi. Przed nim stoi słynny pomnik - Ławeczka Tuwima.
Adres: Piotrkowska 104
Pasaż Róży na Piotrkowskiej
Niedaleko Pl. Wolności skrył się w jednym z podwórek Pasaż Róży. Ta niecodzienna wizja artystyczna wiąże się z tragicznymi przeżyciami artystki, Joanny Rajkowskiej i jej córki Róży. Wkrótce po jej urodzeniu wykryto u niej nowotwór oka, a te szkiełka w elewacji przypominają, jak cenny i ważny jest dla nas wzrok. Turyści chętnie tu zaglądają, bo to popularny ostatnio punkt na mapie Łodzi. Rozmach dzieła robi spore wrażenie!
Adres: Piotrkowska 3
Mural Wiedźmin na Piotrkowskiej
Na ścianach budynków rosną jak grzyby po deszczu ogromne murale. Ten z Wiedźminem jest największy w Łodzi i drugi co do wielkości w całej Polsce. Powstał na wieżowcu przy Piotrkowskiej 182, na 24 piętrach i ma ponad 70 metrów wysokości! A wiesz, że twórca postaci Wiedźmina, Andrzej Sapkowski pochodzi z Łodzi i nadal w niej mieszka?
Adres: Piotrkowska 182
OFF Piotrkowska
Nie ominęliśmy też OFF Piotrkowska. To miejsce dla kreatywnych dusz. Pozostałość po fabryce, przekształcona w klimatyczny zaułek pełen kawiarni, pubów i showroomów projektantów. Wieczorem ładnie oświetlony.
Adres: Piotrkowska 138/140
Aleja Gwiazd na Piotrkowskiej - filmowa Łódź
Aleja Gwiazd rozciąga się na Piotrkowskiej pomiędzy ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina. Tworząc ją wzorowano się na Hollywoodzie. Pierwsza mosiężna gwiazda pojawiła się tu w 1998 roku dla aktora Andrzeja Seweryna, który zagrał w filmie Ziemia Obiecana Andrzeja Wajdy, mówiącym o początkach przemysłowej Łodzi. Dziś gwiazd jest znacznie więcej, bo ponad 60. Po stronie parzystej znajdują się gwiazdy reżyserów, operatorów i kompozytorów, a po przeciwnej, aktorów. Wśród nich jest gwiazda Krystyny Jandy, Czesława Pazury, Daniela Olbrychskiego, Zbigniew Zamachowski czy Cezary Pazura. Nie zabrakło też Beaty Tyszkiewicz.
Adres: Między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina
Galeria Wielkich Łodzian na Piotrkowskiej - ławeczki i rzeźby sławnych
Natomiast od 1999 roku główny deptak Łodzi jest ozdobiony rzeźbami plenerowymi z brązu, które przedstawiają sławne osoby związane z Łodzią. Tworzą one tzw. Galerię Wielkich Łodzian, a wśród nich spotkamy: "Ławeczkę Tuwima", "Fortepian Rubinsteina", "Kufer Reymonta" czy "Twórców Łodzi Przemysłowej".
Adres: różne miejsca na Piotrkowskiej
Archikatedra Św. Stanisława Kostki na Piotrkowskiej
będąca największą budowlą sakralną Łodzi,
Adres: Piotrkowska 265
Kościół Zesłania Ducha Świętego na Piotrkowskiej
Kościół Zesłania Ducha Świętego to dawna świątynia ewangelicka. Stoi w północnym odcinku ulicy, przy Pl. Wolności.
Adres: Piotrkowska 2/4
Plac Wolności - rynek Nowego Miasta
To spory plac, który rozpoczyna główny łódzki dukt pieszy, czyli Piotrkowską. W odróżnieniu od rynku staromiejskiego, ten plac został okrzyknięty rynkiem nowego miasta.
Podsumowując, Piotrkowska to niesamowity twór, który koniecznie trzeba zwiedzić w Łodzi. Jeśli nie masz wiele czasu na zwiedzenie stolicy regionu, musisz przejść ten osławiony dukt. To i tak zajmuje sporo czasu, ale podróż można znacznie skrócić, korzystając z rykszy, które na stałe wkomponowały się w obrazek głównej ulicy łódzkiej. Jest ładnie zrewitalizowana i teraz niektóre odcinki ulicy Piotrkowskiej są pozbawione ruchu kołowego i tramwajów. To wizytówka całego miasta!
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Ulica Piotrkowska - "deptak" miasta
ul. Piotrkowska, Łódź
Noclegi w Łodzi
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Szlak Bajkowa Łódź, odległość: 0.3 km
- Palmiarnia w Łodzi, odległość: 1.6 km
- Manufaktura w Łodzi, odległość: 1.9 km
- Experymentarium w Łodzi, odległość: 2 km
- Biała Fabryka w Łodzi, odległość: 2 km
- Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, odległość: 2 km
- Zoo Łódź z Orientarium, odległość: 3.1 km
- Ogród Botaniczny w Łodzi, odległość: 3.5 km
- Zamek w Pabianicach, odległość: 12.9 km
- Mandoria, odległość: 13.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!