Trzy Kopce Wiślańskie. Rodzinny szczyt z Telesforówką. Szlaki, widoki, atrakcje
Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) to szczyt w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Nazwa góry pochodzi od jej położenia na styku granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej. W początkowym okresie rozwoju osadnictwa na tych terenach każda osada znaczyła swe granice nacięciami na korze drzew lub właśnie kopcami układanymi z kamieni. Tutaj na szczycie stoją właśnie trzy głazy - kamienie graniczne z nawami tych miejscowości.
Przymiotnik "Wiślańskie" dodano, by odróżnić górę od innych szczytów o tej nazwie (np. Trzy Kopce u styku granic Brennej, Szczyrku i Wapienicy lub Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim).
Telesforówka
Na szczycie czeka bufet, w którym kupisz napoje i słodycze oraz proste dania jak zupy, bigos czy naleśniki. Miejsce oferuje też kawę i ciasto. W wakacje działa codziennie, ale poza wakacjami tylko w weekendy i wybrane dni wolne, np. podczas Majówki. Pamiętaj o tym planując tutaj wejście. Zajrzyj na ich stronę, by wiedzieć, czy wrzucić do plecaka dodatkową wodę czy ciepły napój.
Pamiętaj też, że to nie jest schronisko, tylko obiekt prywatny. Uszanuj prośbę właścicieli, by w czasie zamknięcia obiektu nie wchodzić na ich teren.
Strona Telesforówki: https://www.facebook.com/Telesforowka
Polana z czerwonym garbusem
Obok Telesforówki rozciąga się spora polana z pięknymi widokami. Stoi tu w cieniu drzew stary garbus, fajnie pomalowany na czerwono. W jego środku znajduje się drewniana ławka i stolik, przy którym można wypić kawę czy zjeść. To kolejny symbol tego szczytu, obok kopców granicznych.
Przytulisko
Na stoku Trzech Kopców Wiślańskich stoi schronisko "Telesforówka" zwane Przytuliskiem. To przytulne prywatne schronisko turystyczne, które zostało założone w 1994 roku. Oferuje ono kilkadziesiąt miejsc noclegowych w pokojach dwuosobowych i wieloosobowych. Dawniej istniał tu jeszcze bar, dziś gastronomia z Przytuliska została przeniesiona do obiektu na szczycie, bo to wspólny interes rodzinny.
Przytulisko Telesforówka
ul. Pilarzy 64, Brenna
tel. 601-282-026
Widoki z Trzech Kopców Wislańskich
Niewątpliwą atrakcją szczytu i Schroniska Telesforówka jest piękny widok, który na długo pozostaje w pamięci. Z przyległej polany widać Skrzyczne, Baranią Górę, Czantorię, Klimczok, Równicę, Szyndzielnię, Kotarz, grzbiet Starego Gronia, a nawet przy dobrych warunkach atmosferycznych Babią Górę.
Szlaki na Trzy Kopce Wiślańskie
- szlak żółty z Wisły Uzdrowisko PKP, przez szczyt Kamienny, 1,5 h
- szlak niebieski z Równicy przez Orłową, 2,5 h
- szlak zielony z Brennej Centrum przez Brenną Leśnicę PKS, 3,5 h
- szlak żółty z Przełęczy Salmopolskiej,1,5 h
Nasza trasa z Czupla na żółty szlak na Trzy Kopce Wiślańskie
Szlakiem zielonym z Czupla (tego w Beskidzie Śląskim) podążyliśmy przez Smrekowiec (853 m n.p.m.) aż do odbicia na szlak żółty, który nas powiódł na Trzy Kopce Wislańskie. To bardzo przyjemna część trasy, w miarę płaska, przez piękny, jesienny las. Na szczycie, obok bufetu, rozciąga się polana ze ślicznym widokiem. Klapnęliśmy sobie tutaj, wraz z kilkoma innymi grupkami turystów. Stoi tutaj fajnie pomalowany stary garbus. Nieraz widziałam już jego zdjęcia w Necie. Teraz mam i ja swoje 😉
Szczyt to jednak nie koniec, trzeba było jeszcze zejść żółtym szlakiem do centrum Wisły. Po drodze mija się szczyt Kamienny (790 m n.p.m.). Szlak na tym odcinku jest łatwy. Miejscami trochę stromy, ale nawet rodzinę z wózkiem na nim widzieliśmy. W dużej mierze jest asfaltowy i pokryty płytami, przez Osiedle Jarzębata. Tylko niewielki kawałek lasem. Ulicą 11 Listopada i Gimnazjalną dochodzimy do promenady nad Wisłą.
Mapa z zaznaczoną trasą
Poniżej na mapie zaznaczona jest nasza trasa przejścia z Wisły Nowa Osada zielonym szlakiem na Czupel i dalej żółtym na Trzy Kopce Wiślańskie i do centrum Wisły. Cała nasza pętla liczyła 15 km, rozpoczęła się na zielonym szlaku przy Ośrodku Narciarskim Nowa Osada w Wiśle. Parkowaliśmy samochodem na parkingu przy ulicy Gościejów.
Informacje praktyczne
Szczyt dostępny cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Telesforówka w wakacje czynna codziennie, pozostałe miesiące w weekendy
Trzy Kopce Wiślańskie
szlak żółty z Wisły
Telesforówka
ul. Pilarzy 62, Brenna
http://www.telesforowka.pl/
Noclegi w Brennej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Wodospad w Wiśle, odległość: 4.2 km
- Kotarz w Beskidzie Śląskim, odległość: 4.9 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 5.1 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 5.4 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 5.8 km
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, odległość: 8.2 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 9.1 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 9.5 km
- Zamek w Żywcu, odległość: 21.2 km
- Park Zamkowy w Żywcu, odległość: 21.3 km
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!