Szlaki w Bytowie
Rowerowy Szlak Zwiniętych Torów
Trasa: Miastko - Tuchomie - Bytów - Kozin - Lębork - Łeba, 161 km
Szlak powstał na bazie starych nasypów kolejowych, po których jeszcze przed wojną poprowadzono linię kolejową łączącą Miastko z Lęborkiem. Do naszych czasów przetrwał jedynie urokliwie wijący się utwardzony szlak. Na terenie gminy Bytów szlak oznaczony jest kolorem niebieskim, ma długość 24 km i prowadzi od jeziora Długiego w okolicach Niezabyszewa przez Chomice, Bytów (ul. Szarych Szeregów, Stary Dworzec, Wolności, 1-go Maja), Pomysk Wielki do Soszycy.
Rowerowy Szlak Elektrowni Wodnych
Trasa: Soszyca - Gałąźnia Mała - Konradowo - Krzynia - Skarszów Dolny (elektrownia na rzece Skotawie) - Słupsko
Szlak rozpoczyna się przy elektrowni wodnej w Soszycy. Na wyznaczonym szlaku możemy podziwiać unikatowy w skali europejskiej system hydroenergetyczny dorzecza Słupi.
Niebieski szlak Kraina lasów i jezior
Trasa: Żydów - Miastko - Rekowo - Płotowo - Sierzno - Bytów - Pomysk Wielki - Parchowo - Jasień, 112 km
Atrakcją szlaku jest zabytkowe miasto Bytów, wsie letniskowe Parchowo i Jasień, duży kompleks leśny i największe jeziora Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. W Bytowie szlak biegnie ulicami Leśną, Miastecką, Dworcową, Wolności, 1-go Maja, Mierosławskiego do Jeziora Jeleń. Jednym z charakterystycznych punktów na szlaku jest bytowski zamek.
Żółty szlak Dolina Słupi
Trasa: Bytów - Gostkowo - Gałęźnia Mała - Dębnica Kaszubska - Słupsk - Ustka, 95 km
Szlak rozpoczyna się w Bytowie przy XIV-wiecznym gotyckim zamku. W większości szlak prowadzi przez polne drogi. Atrakcją tej trasy jest rzeka Słupia, jej dolina i towarzyszące jej krajobrazy oraz pomniki przyrody.
Ścieżki przyrodnicze
"Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa"
Ścieżka wyznaczona przez Urząd Miejski w Bytowie, oznaczona kolorem zielonym (znakiem jest zielone kółko na białym tle), prowadzi na zachód od Rekowa na najwyższe wniesienie morenowe Pojezierza Bytowskiego - Górę Siemierzycką, oglądając po drodze jezioro lobeliowe i torfowisko kotłowe. Na Górze Siemirzyckiej (256,4 m npm) znajduje się drewniana wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama. Trasa długości około 6 km wiedzie przez mieszane i sosnowe lasy, częściowo wzdłuż brzegów jezior. Przejście całej ścieżki i 5 punktów dydaktycznych zajmuje około 4 godzin. Ścieżka zaczyna się przy punkcie informacyjnym, który znajduje się nad Jeziorem Wiejskim w Rekowie.
"Wśród leśnych jezior i bagien"
Ścieżka wyznaczona przez Urząd Miejski w Bytowie, oznaczona kolorem czerwonym (znakiem jest czerwone kółko na białym tle), prowadzi przez lasy rosnące na wschód od Rekowa. Ścieżka rozpoczyna się przy remizie straży pożarnej w Rekowie. Natomiast przy punkcie informacyjnym nad Jeziorem Wiejskim znajduje się tablica, na której można prześledzić przebieg trasy. Ścieżka ma charakter specjalistyczny, na trasie najwięcej miejsca poświęcono zagadnieniom związanym z ekosystemami wodnymi i bagiennymi. Długość ścieżki wynosi około 7,5 km, a na przejście całej trasy (3 punkty dydaktyczne) trzeba przeznaczyć około 4 godzin. Można tu zobaczyć bardzo cenne obiekty przyrodnicze (jezioro lobeliowe i torfowiska kotłowe).
"Gołębia Góra"
Ścieżka leży w granicach Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi", ma formę trzykilometrowej pętli, częściowo wiedzie przez teren rezerwatu "Gołębia Góra". Ścieżka rozpoczyna się przy leśniczówce "Miedzierza", położonej przy trasie Bytów - Unichowo. Przy leśniczówce znajduje się pierwsza tablica przystankowa z mapą trasy ścieżki oraz krótkim opisem jej walorów. Przejście całej trasy i 7 punktów dydaktycznych zajmuje około 1,5 godziny. Po drodze możemy podziwiać fragmenty doliny Słupi wciętej głęboko w wysoczyznę morenową, której krawędź opada w kierunku rzeki. Stoki porośnięte są lasami mieszanymi, w których na szczególną uwagę zasługują pomnikowych rozmiarów sosny i buki. Wiele ciekawych i rzadkich gatunków roślin spotkać możemy w runie.
"Szlakiem Otto Smaliana"
Ścieżka przyrodniczo - historyczna została wytyczona przez Nadleśnictwo Osusznica tak, aby jej zagospodarowanie turystyczne nie naruszało walorów krajobrazowych rezerwatu "Bukowa Góra nad Pysznem", przez który przebiega. Ścieżka rozpoczyna się przy budynku dawnego Nadleśnictwa "Sierżno" w miejscowości Pyszno. Na zagospodarowanym turystycznie placu obok budynku znajduje się tablica z mapą trasy ścieżki oraz wiata przystankowa z ławkami. 1,5-kilometrowa trasa została podzielona na etapy, m.in. cmentarz leśników niemieckich, jezioro Pyszne, kurhany itp, wyznaczone przez kolejne tablice przystankowe. Z głównej drogi, która jest osią ścieżki odchodzą pętle, które umożliwiają obejrzenie najciekawszych walorów historyczno - przyrodniczych opisanych na tablicach.
Trasy Joggingowe
Żółta MOSiR-owska Ścieżka Zdrowia
1,5-kilometrowa pętla usytuowana w uroczym lasku sąsiadującym z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, ale jednocześnie znajdująca się na obrzeżach miasta. Ścieżka rozpoczyna się i kończy na terenie MOSiR-u. Trasa o nawierzchni naturalnej.
Niebieskie Stopy Jelenia
Trasa o długości 17 km zaczyna się przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, biegnie przez miejscowości: Przyborzyce, Dąbki, Dąbie, Pomysk Wielki, Rzepnicę i kończy się na ul. Styp-Rekowskiego. Ścieżka zmusza biegacza do nie lada wysiłku fizycznego ze względu na swą urozmaiconą rzeźbę terenu m.in. liczne górki, pagórki, podbiegi oraz długość. Trasa w dużej mierze o nawierzchni naturalnej, z wyjątkiem kilku niewielkich odcinków przebiegających przez nawierzchnię asfaltową.
Zielony Tajemniczy Szlak Góry Siemierzyckiej
Trasa o długości 6 km wiedzie wzdłuż ścieżki przyrodniczej "Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa". Szlak prowadzi na zachód od Rekowa przez teren urozmaicony licznymi wzgórzami morenowymi, których najwyższy punkt Góra Siemierzycka osiąga wartość 256 m npm. Panorama z wieży widokowej usytuowanej na szczycie góry z pewnością zrekompensuje trud tej intensywnej trasy.
Czerwony Szlak Dzielnego Rycerza
Trasa o długości 11 km zaczyna się u bram XIV-wiecznego zamku krzyżackiego w Bytowie i przebiega ul. Mierosławskiego, ul. Kazimierza Wielkiego, wzdłuż Jeziora Jeleń, a kończy się na ul. Styp-Rekowskiego. Trasa łączy się z niebieskim szlakiem.
Źródło: www.bytow.com.pl
Noclegi w Bytowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com