Święta Góra

Anna Piernikarczyk
Sanktuarium na Św. Górze
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.9

Święta Góra to wzgórze morenowe w Głogówku koło Gostynia, to miejsce otoczone od wieków kultem Maryjnym. W 2012 roku Święta Góra obchodziła 500-lecie Cudów. Stoi tu dzisiaj okazała bazylika - Sanktuarium MB Świętogórskiej, którym opiekuje się zakon filipinów zajmujący pobliskie zabudowania klasztorne.

Historia tego miejsca zaczęła się już w XI wieku, kiedy benedyktyni w pobliżu w 1075 roku założyli klasztor i dzisiejszej Świętej Górze nadali charakter chrześcijański, bowiem wcześniej była ona pogańska. W XIV stuleciu stała tu niewielka kapliczka z cudownym wizerunkiem Matki Boskiej.

Św. Góra
Św. Góra

Szachulcowy, drewniano-murowany kościół Nawiedzenia NMP stanął tu w 1512 roku. Cudowny Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pojawił się natomiast w 1542 roku i od tamtej pory pielgrzymują do niego pątnicy.

Sanktuarium

Dzisiejsza bazylika powstała na wzór bazyliki Santa Maria della Salute w Wenecji w latach 1675-98, z fundacji Adama Floriana Konarzewskiego, czciciela Św. Filipa Neri, który ślubował Matce Bożej postawienie tu sanktuarium za dar życia, mimo, iż jego matka była uznana za niepłodną, a on sam w dzieciństwie zapadł na nieznaną chorobę, ale cudownie wyzdrowiał.

Jeszcze w 1668 roku za sprawą Konarzewskiego na Świętej Górze rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri. Powstał wtedy drewniany klasztor, który w latach 1732-36 zmieniono na murowane, barokowe zabudowania.

Kopuła bazyliki z latarnią dobudowana została w latach 1726-28. Jej wnętrze pokrywa piękna polichromia z 1746 roku. W podziemiach bazyliki mieszczą się krypty z trumnami fundatorów i członków Kongregacji.

krypty

Pomnik Historii

W 2008 roku Święta Góra została uznana za Pomnik Historii. Ten cenny zabytek zyskał miano barokowej perły Wielkopolski, a najcenniejszym obiektem kompleksu klasztornego jest bazylika Niepokalanego Poczęcia NPM i Św. Filipa Neri. To jedyny w Polsce przykład baroku włoskiego, projektu wybitnego weneckiego architekta - Baldassare Longhena.

Sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej
Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri
Święta Góra, Głogówko 1, Gostyń
tel. 65/ 572-00-14
sanktuarium@filipini.gostyn.pl
www.filipini.gostyn.pl

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Gostyniu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Klasztor Filipinów na Świętej Górze
wnętrze bazyliki
(4.9 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie