Stara Synagoga w Pińczowie
Synagoga Stara w Pińczowie to jedyny tak dobrze zachowany ślad po bardzo licznych niegdyś pińczowskich Żydach. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XVI wieku, ale z pewnością Żydzi żyli tutaj już wcześniej.
Dawni właściciele miasta - Oleśniccy, Myszkowscy oraz Wielopolscy zapewniali ludności żydowskiej tolerancję religijną, bezpieczeństwo i nieskrępowaną działalność gospodarczą. W roku 1594 roku ordynat Zygmunt Myszkowski nadał Żydom przywilej gospodarczy, poszerzony przez Stanisława Kazimierza Myszkowskiego. Do doprowadziło do rozkwitu miasta, wszak Żydzi zawsze prym w handlu wiedli. Tutejsi Żydzi uprawiali ożywiony handel z Krakowem i innymi miejscowościami Małopolski, a nawet z odległymi Gdańskiem, Lipskiem czy Wiedniem. Żydzi zakładali też szkoły, kirkuty i świątynie.
Bywało, że Pińczów był najludniejszym miastem województwa oraz jednym z największych skupisk ludności żydowskiej w Rzeczpospolitej. Stąd narodziło się powiedzenie "Żydów jak w Pińczowie".
W roku 1748 w Pińczowie były trzy synagogi, w tym jedna drewniana. Do II wojny światowej dotrwały obie murowane, ale przeżyły ją w stanie kiepskim. Młodszą przy ulicy Krakowskiej rozebrano, a tą starszą przy ulicy Klasztornej mimo zdewastowania postanowiono uratować. To dzisiejsza Synagoga Stara, udostępniona dla turystów w ramach Muzeum Regionalnego w Pińczowie.
Synagoga Stara to zabytkowy, surowy z zewnątrz budynek, z kamiennymi przyporami i skromną attyką. Bożnica składa się z kilku pomieszczeń. Do sali głównej zw. męską przylega przedsionek z wydzieloną salką kahalną. Ponad nimi, na piętrze, z osobnym wejściem, znajduje się babiniec - pomieszczenie dla kobiet.
Synagoga Stara
ul. Klasztorna 8, Pińczów
tel. 41/ 357-54-04
http://muzeumpinczow.pl
Noclegi w Pińczowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Park Zdrojowy w Busku-Zdroju, odległość: 15.2 km
- Sanatorium Marconi w Busku Zdroju, odległość: 15.3 km
- Dom Długosza w Wiślicy, odległość: 21.6 km
- Relikty romańskie w Wiślicy, odległość: 21.6 km
- Misa chrzcielna w Wiślicy, odległość: 21.6 km
- Klasztor w Jędrzejowie, odległość: 22.8 km
- Szlak Cysterski, odległość: 22.8 km
- Drewniany kościół w Mnichowie, odległość: 22.9 km
- Skansen w Tokarni, odległość: 28.1 km
- Centrum Leonardo Da Vinci w Chęcinach, odległość: 29.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!