Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska

Anna Piernikarczyk
Skansen pod Łęczycą
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Na Ziemi Łódzkiej spotkasz kilka ładnych skansenów. Nie są wielkie, za to bardzo klimatyczne. A ten pod Łęczycą dodatkowo jest ślicznie położony, z widokiem na wieże wiekowej, romańskiej kolegiaty w Tumie, wśród łan zbóż. Piękna sceneria, jak na starą drewnianą zabudowę. Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska, bo o nim mowa, to oddział Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Istnieje całkiem niedługo, bo pomysł jego powstania zrodził się w 2009 roku, a otwarcie Zagrody nastąpiło w 2013 roku. Co ciekawe, ma tu jeszcze stanąć w ramach tego samego projektu rekonstrukcja grodu łęczyckiego. Niezły smaczek, chętnie kiedyś znów odwiedzimy to miejsce, bo bardzo lubimy takie stare, niezależnie czy oryginalne czy rekonstruowane obiekty, mówiące nam o życiu dawnym.

Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska

Zabudowania Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej

Pierwszy w Łęczyckiej Zagrodzie stanął wiatrak kozłowy z miejscowości Zawada - najciekawszy element skansenu. Później pojawiły się kolejne zabudowania z drewna i gliny - dom mieszkalny, szopa, stodoła, budynek z ekspozycją oraz kuźnia z miejscowości Porszewice i olejarnia z miejscowości Mszadla. Bardzo ciekawa w swej formie jest tutaj piwnica ziemna z datą 1848. Zarówno same budowle, jak i ich wyposażenie prezentują nam miejscową kulturę Łęczycką.

Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska

Chałupa mieszkalna

Dom mieszkalny czyli tzw. chałupa to rekonstrukcja budowli z miejscowości Chorki, z powiatu łęczyckiego, ze schyłku XIX wieku. Jako, że w tej okolicy brakowało drewna jako budulca, często używano gliny, nie tylko do zabudowań chłopskich, ale nawet dworów. W XIX i nawet jeszcze w I połowie XX wieku. Świetnym przykładem takiego budownictwa jest właśnie chałupa mieszkalna z Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej.

Składa się z dwóch pomieszczeń mieszkalnych - izby kuchennej i pokoju oraz położonej pomiędzy nimi przelotowej sieni. Dom zwieńczony jest naczółkowym dachem pokrytym słomą. We wnętrzu zobaczysz dziś dawne urządzenia paleniskowo-dymne, w izbie stoi kuchnia nakryta płytą żeliwną z kapturem, w sieni zaś szeroki komin z piecem chlebowym, a w pokoju piec grzewczy z białych kafli. W domu takim zamieszkiwała dwupokoleniowa rodzina - rodzice z kilkorgiem dzieci. Warunki nie były nawet zbliżone do tych, do których dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni 🙂

Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska

A gdybym Ci powiedziała, że zwykle liczna rodzina żyła na co dzień praktycznie tylko w tej jednej izbie? Nie uwierzysz? Faktycznie, życie rodziny skupiało się w izbie kuchennej, tutaj gotowali, jedli posiłki, bawili się, nawet przyjmowali sąsiadów. Tak było cieplej i bardziej swojsko, ten drugi pokój, najczęściej ze stołem i ołtarzykiem był pomieszczeniem reprezentacyjnym, tutaj jadało się tylko uroczyste posiłki od święta i przyjmowało ważnych gości. Jedynie przy licznej rodzinie spała tu część mieszkańców.

Wiatrak wietrzny w Łęczyckiej Zagrodzie

Nie sposób nie powiedzieć słów kilka o wiatraku wietrznym z Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej. Jego historia zaczęła się tu, gdzie dziś stoi, w miejscowości Kwiatkówek. Właśnie tu został wybudowany około 1820 roku, a w 1900 roku przeniesiono go do pobliskiej wsi Zawada, gdzie pracował korzystając wyłącznie z siły wiatru do 1957 roku. W jego wnętrzu prezentowana jest ekspozycja obrazująca miejscowe młynarstwo wietrzne na przełomie XIX i XX wieku.

Skansen pod Łęczycą
Skansen pod Łęczycą
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska

Mała architektura i kwiaty

W Zagrodzie Łęczyckiej nie zabrakło też elementów małej architektury, jest studnia z żurawiem, gnojownik, piece - garncarski i chlebowy czy ogrodzenia. Są też oczywiście kolorowe kwiaty i zioła. To dla mnie nieodzowna część skansenów, te dziko rosnące kwiecie pod małymi okienkami, niezwykle pięknie zdobiące urokliwe stare chałupy. Najbardziej spośród tych "babcinych" kwiatów lubię malwy, które tutaj też się znalazły 🙂 Cały obrazek skansenu w Łęczycy przenosi nas myślami do domów naszych dziadków.

Skansen pod Łęczycą
Skansen pod Łęczycą

Informacje praktyczne

IV-X wt-nd 11.00-18.00 (X do 17.00)
pn nieczynne, 
XI-III nieczynne
Bilety: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 24 zł
We wtorki wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
W pobliżu stoi Oberża

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska
Kwiatkówek 26 A, Łęczyca
tel. 888-224-867
www.maie.lodz.pl/skansen/

Noclegi w Łęczycy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
(4.4 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie