Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska
Na Ziemi Łódzkiej spotkasz kilka ładnych skansenów. Nie są wielkie, za to bardzo klimatyczne. A ten pod Łęczycą dodatkowo jest ślicznie położony, z widokiem na wieże wiekowej, romańskiej kolegiaty w Tumie, wśród łan zbóż. Piękna sceneria, jak na starą drewnianą zabudowę. Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska, bo o nim mowa, to oddział Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Istnieje całkiem niedługo, bo pomysł jego powstania zrodził się w 2009 roku, a otwarcie Zagrody nastąpiło w 2013 roku. Co ciekawe, ma tu jeszcze stanąć w ramach tego samego projektu rekonstrukcja grodu łęczyckiego. Niezły smaczek, chętnie kiedyś znów odwiedzimy to miejsce, bo bardzo lubimy takie stare, niezależnie czy oryginalne czy rekonstruowane obiekty, mówiące nam o życiu dawnym.
Zabudowania Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej
Pierwszy w Łęczyckiej Zagrodzie stanął wiatrak kozłowy z miejscowości Zawada - najciekawszy element skansenu. Później pojawiły się kolejne zabudowania z drewna i gliny - dom mieszkalny, szopa, stodoła, budynek z ekspozycją oraz kuźnia z miejscowości Porszewice i olejarnia z miejscowości Mszadla. Bardzo ciekawa w swej formie jest tutaj piwnica ziemna z datą 1848. Zarówno same budowle, jak i ich wyposażenie prezentują nam miejscową kulturę Łęczycką.
Chałupa mieszkalna
Dom mieszkalny czyli tzw. chałupa to rekonstrukcja budowli z miejscowości Chorki, z powiatu łęczyckiego, ze schyłku XIX wieku. Jako, że w tej okolicy brakowało drewna jako budulca, często używano gliny, nie tylko do zabudowań chłopskich, ale nawet dworów. W XIX i nawet jeszcze w I połowie XX wieku. Świetnym przykładem takiego budownictwa jest właśnie chałupa mieszkalna z Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej.
Składa się z dwóch pomieszczeń mieszkalnych - izby kuchennej i pokoju oraz położonej pomiędzy nimi przelotowej sieni. Dom zwieńczony jest naczółkowym dachem pokrytym słomą. We wnętrzu zobaczysz dziś dawne urządzenia paleniskowo-dymne, w izbie stoi kuchnia nakryta płytą żeliwną z kapturem, w sieni zaś szeroki komin z piecem chlebowym, a w pokoju piec grzewczy z białych kafli. W domu takim zamieszkiwała dwupokoleniowa rodzina - rodzice z kilkorgiem dzieci. Warunki nie były nawet zbliżone do tych, do których dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni 🙂
A gdybym Ci powiedziała, że zwykle liczna rodzina żyła na co dzień praktycznie tylko w tej jednej izbie? Nie uwierzysz? Faktycznie, życie rodziny skupiało się w izbie kuchennej, tutaj gotowali, jedli posiłki, bawili się, nawet przyjmowali sąsiadów. Tak było cieplej i bardziej swojsko, ten drugi pokój, najczęściej ze stołem i ołtarzykiem był pomieszczeniem reprezentacyjnym, tutaj jadało się tylko uroczyste posiłki od święta i przyjmowało ważnych gości. Jedynie przy licznej rodzinie spała tu część mieszkańców.
Wiatrak wietrzny w Łęczyckiej Zagrodzie
Nie sposób nie powiedzieć słów kilka o wiatraku wietrznym z Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej. Jego historia zaczęła się tu, gdzie dziś stoi, w miejscowości Kwiatkówek. Właśnie tu został wybudowany około 1820 roku, a w 1900 roku przeniesiono go do pobliskiej wsi Zawada, gdzie pracował korzystając wyłącznie z siły wiatru do 1957 roku. W jego wnętrzu prezentowana jest ekspozycja obrazująca miejscowe młynarstwo wietrzne na przełomie XIX i XX wieku.
Mała architektura i kwiaty
W Zagrodzie Łęczyckiej nie zabrakło też elementów małej architektury, jest studnia z żurawiem, gnojownik, piece - garncarski i chlebowy czy ogrodzenia. Są też oczywiście kolorowe kwiaty i zioła. To dla mnie nieodzowna część skansenów, te dziko rosnące kwiecie pod małymi okienkami, niezwykle pięknie zdobiące urokliwe stare chałupy. Najbardziej spośród tych "babcinych" kwiatów lubię malwy, które tutaj też się znalazły 🙂 Cały obrazek skansenu w Łęczycy przenosi nas myślami do domów naszych dziadków.
Informacje praktyczne
IV-X wt-nd 11.00-18.00 (X do 17.00)
pn nieczynne,
XI-III nieczynne
Bilety: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 24 zł
We wtorki wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
W pobliżu stoi Oberża
Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska
Kwiatkówek 26 A, Łęczyca
tel. 888-224-867
www.maie.lodz.pl/skansen/
Noclegi w Łęczycy
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Kolegiata w Tumie, odległość: 0.5 km
- Zamek w Łęczycy, odległość: 1.8 km
- Kościół Bernardynów w Łęczycy, odległość: 2 km
- Kościół Św. Andrzeja w Łęczycy, odległość: 2 km
- Mury obronne w Łęczycy, odległość: 2.1 km
- Zoo Safari Borysew, odległość: 28.1 km
- Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, odległość: 29.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!