Siewierz na Jurze. Ruiny zamku i inne atrakcje miasta

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-10-30
Siewierz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Siewierz to historyczna miejscowość leżąca w północnej części województwa śląskiego, w dolinie Czarnej Przemszy, na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przy miejscowości przebiega trasa nr 1, a niedaleko rozlewa się Jezioro Przeczyckie. Nad miastem górują wzgórza: Brudzowice - 368,4 m n.p.m., Łysa Góra - 329,4 m n.p.m. i Warpie - 338,7 m n.p.m. 

Siewierz jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Krzyżują się tutaj ważne szlaki drogowe z Katowic do Warszawy, z Bytomia do Kielc, a także z Krakowa przez Olkusz do Częstochowy.

Siewierz
Siewierz

Atrakcje w Siewierzu

To niewielkie miasto skrywa kilka bardzo ciekawych zabytków. Na plan pierwszy wysuwają się ruiny gotyckiego zamku, wybudowane na bagniskach. Poza centrum natomiast skrywa się prawdziwy skarb - romański kościółek z XII wieku! Już dla tych dwóch obiektów naprawdę warto zawitać do Siewierza, a skrywa ono również inne atrakcje.

1. Zamek w Siewierzu

Okazałe ruiny XIV-wiecznego zamku biskupów krakowskich to główna atrakcja miejscowości. Początki warowni sięgają przełomu XIII i XIV stulecia, kiedy to właścicielami tych ziem byli książęta śląscy, obecnie zamek jest zabezpieczony, w sezonie dziedziniec i wieża zamkowa są bezpłatnie udostępnione dla turystów.

Co ciekawe, znajdziesz tu nadal działający drewniany most zwodzony, prowadzący do warowni. To unikat w skali Polski, drugi taki znajduje się jeszcze tylko na zamku w Malborku!
 

 
Adres: Ruiny zamku, ul. Kościuszki
Siewierz zamek
Siewierz zamek
Siewierz Juromania
Siewierz Juromania
Siewierz
Siewierz
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

2. Kościół Św. Jana Chrzciciela 

Romański kościół Ścięcia Św. Jana Chrzciciela to niezwykle cenny i ciekawy zabytek. Jeden z najstarszych zabytków na Śląsku i w całej Polsce. Porównywalny z rotundą Św. Mikołaja w Cieszynie. Siewierski kościół został wybudowany w I połowie XII wieku, w stylu romańskim, który rzadko już ogląda się w Polsce. Do XV wieku był kościołem parafialnym, później filialnym, a dziś stanowi kaplicę cmentarną. W latach 50. XX wieku przywrócono mu charakter romański. Usunięto wówczas elementy XVII-wieczne, dzięki czemu zyskał pierwotny wygląd. Dwa razy do roku odbywają się tutaj nabożeństwa, na Wszystkich Świętych i w czasie odpustu, czyli w czerwcu. Poza tymi terminami, na zwiedzanie można umówić się telefonicznie (ksiądz Daniel 509-260-137).

 
Kościół Św. Jana, ul. Cmentarna
Siewierz, kościół romański
Siewierz, kościół romański
Siewierz, kościół romański
Siewierz, kościół romański
Siewierz
Siewierz
Siewierz
Siewierz

3. Kompleks sportowy - wypoczynkowy przy Zamku

Atrakcyjny dla całej rodziny teren rekreacyjny, w którym atrakcje dostępne są bezpłatnie. Mieści się niemal przy samym zamku, na miejscu czeka duży, bezpłatny parking. Kompleks składa się z ciekawego placu zabaw, siłowni na powietrzu, skateparku i ścieżek spacerowych.
 

 
Adres: Kompleks, ul. Kościuszki
Kompleks sportowy pod zamkiem
Kompleks sportowy pod zamkiem

4. Kościół Św. Macieja Apostoła

Ten piękny kościół stoi niedaleko rynku. Obecną formę otrzymał w XVIII wieku, ale jego początki sięgają XIII wieku, czyli czasów lokacji miasta. Wtedy prezbiterium było murowane, a nawa drewniana. Dziś cały obiekt jest kamienny, otoczony dodatkowo murem.
 

 
Adres: Kościół, ul. Kościuszki 12
Kościół Św. Macieja w Siewierzu
Kościół Św. Macieja w Siewierzu

5. Rynek siewierski

Główny plac Siewierza wytyczono podczas lokacji miasta, w 1276 roku. Od 1523 do 1870 roku na środku Rynku stał murowany ratusz - siedziba władz miasta. Poza nim i dwoma murowanymi domami, cała zabudowa placu do I połowy XX wieku była drewniana. Dziś ozdobą jest tutaj fontanna z Siewierskimi Pannami oraz Ławeczka Hadyny i Pyzika.

Rynek w Siewierzu
Rynek w Siewierzu

6. Izba Tradycji i Kultury Dawnej

Izba Tradycji mieści się w budynku starej gminy. Stoi on pomiędzy rynkiem, a kościołem Św. Macieja. To późnoklasycystyczna budowla parterowa z przełomu XVIII i XIX wieku.
 

 
Adres: Izba, ul. Kościuszki
Budynek starej gminy
Budynek starej gminy

7. Zalew Przeczycko-Siewierski 

Jezioro Przeczyckie rozlewa się na południowy zachód od Siewierza. Powstało jako sztuczny zbiornik na Czarnej Przemszy, wykorzystywany jest w celach przeciwpożarowych, ale służy mieszkańcom bliższym i dalszym jako miejsce letniej rekreacji. Uprawia się tu wędkarstwo, żeglarstwo, a ponadto służy plażowiczom.
 

 
Adres: Zalew, ul. Jeziorna, Siewierz
Jezioro Przeczycko-Siewierskie
Jezioro Przeczycko-Siewierskie
Zalew Przeczycko-Siewierski
Zalew Przeczycko-Siewierski

8. Średniowieczny układ urbanistyczny Siewierza

W mieście zachował się średniowieczny układ zabudowy z czasów lokacji miasta. Głównym placem był Rynek, a oprócz niego w skład zabytkowego układu wchodzą: ul. Piłsudskiego, teren kościoła parafialnego Św. Macieja Apostoła, droga do zamku, ul. Kościuszki, ul. Długosza i Plac Strażacki.
 

 
Adres: Zabytkowy układ, Rynek i inne ulice
Izba Pamięci w Siewierzu
Izba Pamięci w Siewierzu

9. Kościół Św. Barbary i Św. Walentego

To dawny kościółek szpitalny, a dziś filia parafii Św. Macieja. Zachowało się w nim zabytkowe wyposażenie.
 

 
Adres: Kościół Św. Barbary, ul. Krakowska 14
Kościół Św. Barbary w Siewierzu
Kościół Św. Barbary w Siewierzu

10. Fontanna Siewierskie Panny

Na Rynku od 2009 roku stoi ciekawa fontanna nazywana Siewierskie Panny. Szybko stała się symbolem miasta. Nawiązuje do piosenki "Od Siewierza jechał wóz" i jest zdobiona przez rzeźby kobiet w stroju ludowym.
 

 
Adres: Siewierskie Panny, Rynek
Siewierskie Panny
Siewierskie Panny

11. Ławeczka Hadyny i Pyzika

Również na Rynku stoi od niedawna pomnik upamiętniający autorów piosenki "Od Siewierza jechał wóz". To Stanisław Hadyna i Zdzisława Pyzik. Ten pierwszy to kompozytor i założyciel Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", żyjący w latach 1919-99. Zdzisław Pyzik (1917-2000) to poeta i publicysta. Piosenka "Od Siewierza jechał wóz" sławiła miasto przez dekady.
Ławeczka stanęła w 2019 roku, w 100. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny.
 

 
Adres: Ławeczka, Rynek
Ławeczka Hadyny i Pyzika
Ławeczka Hadyny i Pyzika

Gdzie zjeść w Siewierzu?

Miasto nie jest duże i to jest jego zaletą, bo wszędzie jest blisko. Już na rynku znajdziesz przynajmniej 2 dogodne lokalizacje, gdzie dobrze zjesz w Siewierzu. Pierwsza to kultowa wręcz Jędrusiowa Izba. Zjesz tu syte, polskie  jadło przy kominku i skosztujesz ich własnego wyrobu alkoholowego - Mioduli staropolskiej z Jędrusiowej Izby. A czy próbowaliście już siewierskiego żurku czy gęsich żołądków po siewiersku? Takie niecodzienne smaki właśnie Jędrusiowa Izba serwuje.

Druga miejscówka to Pizzeria Villaggio, znajdująca się po przeciwnej stronie placu, niedaleko ławeczki Hadyny. Tu zjesz również smacznie i szybko. Przy ulicy Bytomskiej zaprasza Złota Gęś z wyjątkową gęsiną, a niedaleko stąd, przy ul. Warszawskiej Profesor Burger. Każdy znajdzie w gastronomicznej ofercie Siewierza coś dla siebie.

Noclegi w Siewierzu

Niestety nigdy nie spaliśmy w Siewierzu, najbliżej w okolicy możemy polecić Hotel Shuma nad Jeziorem Pogoria 1 w Dąbrowie Górniczej. Inne noclegi w Siewierzu i okolicy znajdziesz poniżej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Atrakcje w okolicy Siewierza

Siewierz stanowi świetną bazę wypadową w bardzo ciekawy i godny wielokrotnego odwiedzania obszar, jakim jest Jura Krakowsko - Częstochowska. Pełna ruin zamków, ostańców o niesamowitych kształtach, jaskiń i wspaniałych szlaków pieszych, rowerowych, a nawet konnych. To region, który można zwiedzać tygodniami i się nie znudzić! W okolicy na pewno warto zwiedzić zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, czy bratnie zamki Mirów i Bobolice.

Podzamcze
Podzamcze

Historia Siewierza

Ośrodek ten należy do najstarszych grodów w Polsce. Pierwsza wzmianka historyczna o Siewierzu znajduje się w dokumencie legata papieskiego Idziego z 1125 roku. Wówczas osada znajdowała się w miejscu obecnego romańskiego kościółka. Prawa miejskie Siewierz zyskał w 1276 roku, wtedy relokowano miasto w okolice dzisiejszego rynku. Później ośrodek prawa miejskie utracił i odzyskał je dopiero w 1962 roku.

Dzieje tej miejscowości nierozerwalnie łączą się z siewierskim, średniowiecznym zamkiem. Najpierw książąt bytomskich, a później biskupów krakowskich. Jego początki sięgają XIV wieku, a już wcześniej w tym miejscu stała drewniano-ziemna siedziba obronna.

Siewierz zamek
Siewierz zamek

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Siewierz zamek
Siewierz zamek
Siewierz
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Siewierz zamek
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Kościół Św. Macieja w Siewierzu
Zamek Siewierz
Zamek Siewierz
Zamek Siewierz
strefa rekreacji pod zamkiem
Zamek Siewierz
wejście na wieżę zamkową dostępną dla turystów
Siewierz kościół romański
Siewierz
Siewierz
Siewierz - kościół
Siewierz brama biskupia
Siewierz stodoły
Siewierz zamek
Siewierz
Siewierz
Siewierz
Siewierz, kościół romański
(4.5 głosów: 60)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie