Siedlce. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk
Siedlce
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.9

Siedlce to znaczące miasto w województwie mazowieckim, leżące na południu Podlasia, na wschód od Warszawy, między rzekami Muchawką i Helenką.

Historia Siedlec

Pierwsze wzmianki o Siedlcach pochodzą z XV wieku, a prawa miejskie magdeburskie ośrodek otrzymał w XVI stuleciu, a dokładniej w 1547 roku. Był to świetny okres dla rozwoju miasta, który jednak skończył się podczas wojen kozackich i tatarskich.

Siedlce Pałac Ogińskich
Siedlce Pałac Ogińskich

Ponownie Siedlce odrodziły się w XVIII wieku, za Aleksandry Ogińskiej z rodu Czartoryskich, dzięki której miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków życia towarzyskiego oraz kulturalnego w Polsce. Wtedy zmodernizowała tu pałac, do którego na spektakle teatralne zjeżdżała cała polska elita, w tym najważniejszy gość - król Stanisław August Poniatowski.

Siedlce też przez wieki były ważną ostoją polskości, najpierw podczas powstań, później w czasie II wojny światowej, kiedy miasto bardzo ucierpiało. W 1999 roku Siedlce odwiedził najznakomitszy Polak - Papież Jan Paweł II.

Siedlce
Siedlce

Zabytki w Siedlcach

- Pałac Ogińskich, ul. Konarskiego - okazała budowla z I połowy XVIII wieku, dziś Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, stoi tu również oficyna pałacowa, pawilon ogrodowy, a całość otacza park miejski Aleksandria

- Ratusz Jacek, ul. Piłsudskiego 1 - budowla późnobarokowo-klasycystyczna z XVIII wieku, ciekaowstką jest to, że wieżę wieńczy figura Atlasa dźwigającego kulę ziemską, ratusz obecnie stanowi siedzibę Muzeum Regionalne

Siedlce
Siedlce pałac Ogińskich
Siedlce pałac

- Ławeczka Stefana Żeromskiego, ul. Piłsudskiego - ławeczka stanęła przed Biblioteką w Siedlcach

- Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Świrskiego 55 - neogotycka budowla z lat 1906-12 z wysokimi wieżami sięgającymi 75 m, leży na szlaku Perły Mazowsza

- Kościół Św. Stanisława BM, ul. Floriańska 3 - barokowo-klasycystyczna budowla stojąca niedaleko Ratusza

- Budynek teatru, ul. Świrskiego 6 - klasycystyczna budowla, obecnie Urząd Stanu Cywilnego

Siedlce
Siedlce

- Budynek Poczty Polskiej, ul. Piłsudskiego 2 - klasycystyczna budowla

- Kolumna Toskańska, ul. Asłanowicza - barokowa kolumna wzniesiona w 1783 roku przez Aleksandrę Ogińską, miała ona wskazywać drogę do pałacu królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu

Siedlce katedra
Siedlce katedra

- Lapidarium - klasycystyczna kapliczka wokół której stanęły zabytkowe nagrobki z istniejącego tu niegdyś cmentarza

Noclegi w Siedlcach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Siedlce Ratusz Jacek
Siedlce
Siedlce ławeczka Żermoskiego
 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Siedlce kościół Św. Stanisława
Siedlce park Aleksandria
Siedlce
Siedlce
(3.9 głosów: 18)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie