Rynek w Toruniu

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-06-10
Toruń Ratusz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Rynek w Toruniu to najstarsza część miasta. Już w XIII wieku na placu o wymiarach 109 x 104 m powstały sukiennice, ławy chlebowe, waga miejska, sąd i wieża rynkowa. Później plac ten był systematycznie zabudowywany. W 2004 roku zakończono remont nawierzchni Rynku oraz nieco go uporządkowano, dzięki czemu obecnie prezentuje się wspaniale, z cudnymi zabytkami architektury. Rynek wraz z całym Starym Miastem wpisany jest na listę Unesco.

Ratusz w Toruniu

Ze względów historycznych i architektonicznych na uwagę z pewnością zasługują tu Ratusz Staromiejski oraz kamienice mieszczańskie. Ratusz to piękna budowla, która została wtopiona w dawną gotycką wieżę. Ogrom budowli robi niemałe wrażenie. W jego wnętrzach mieści się Muzeum Okręgowe.

Toruń
Toruń

Kamienica Pod Gwiazdą (Rynek 35) to jedna z najładniejszych kamienic toruńskich, powstała w średniowieczu, a obecnie reprezentuje barok. Fasada bogato zdobiona jest dekoracją ornamentową wykonaną w stiuku. Na jej szczycie znajduje się ośmioramienna gwiazda, której budynek zawdzięcza swą nazwę. We wnętrzu znajduje się piękna dębowa klatka schodowa spiralna z postacią rzymskiej bogini oraz lwem trzymającym tarczę z datą przebudowy - 1697 rok. Obecnie w kamienicy mieści się pierwsze w Polsce Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu.

Dwór Artusa (Rynek 6) stojący w południowej pierzei Rynku pochodzi z 1891 roku. Został zbudowany w stylu neorenesansowym na miejscu dawnego Dworu Artusa, w którym podpisano II pokój toruński. W ostatnich latach Dwór Artusa w Toruniu przeszedł remont, dzięki czemu wielka sala koncertowa i balowa oraz pozostałe pomieszczenia zyskały dawny wygląd. Dziś budynek jest siedzibą Centrum Kultury Dwór Artusa.

Toruń Rynek
Toruń Rynek

Pałac Meisnera (Rynek 7) to dawny pałac burmistrza toruńskiego i burgrabiego królewskiego Jakuba Meisnera. Zbudowano go w 1739 roku w stylu późnego baroku, a przebudowano na klasycystyczny pod koniec XIX wieku. Należał on do najwspanialszych XVIII-wiecznych pałaców toruńskich.

W Kamienicy pod numerem 33 w roku 1755 urodził się Samuel Thomas Soemmerring - syn lekarza toruńskiego. Był on największym anatomem ówczesnych czasów i po Mikołaju Koperniku jest najwybitniejszym synem Torunia.

Hotel Pod Trzema Koronami (Rynek 21) - kamienica należy do najstarszych zajazdów w mieście, choć niestety utraciła gotycki charakter podczas wielu przebudów. W 1697 roku przebywała tu królowa Maria - wdowa po królu Janie III Sobieskim. Był tu również car Piotr Wielki z synem Aleksym, przyjmowani przez króla Augusta II Mocnego. Obecny budynek o fasadzie neoklasycystycznej powrócił do dawnych właścicieli - braci Piotra i Jerzego Ruszkowskich.

Pomnik psa Filusia

Pies Filuś to jeden z najczęściej odwiedzanych pomników w Toruniu, uwielbiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Znajduje się w północno-wschodnim narożu Starego Rynku, przy początku ulicy Chełmińskiej. Pomnik przedstawia uroczego pieska trzymającego w pysku melonik swojego pana, profesora Filutka, oraz pilnującego jego parasola opartego o uliczną latarnię. Filuś szybko stał się jedną z największych atrakcji miasta, przyciągając turystów, którzy chętnie robią sobie przy nim zdjęcia.

Wokół pieska powstały również przesądy - pociągnięcie jego ucha ma przynosić szczęście, dotknięcie ogona zwiastować wielką miłość, a melonika - powodzenie na egzaminach. Nic więc dziwnego, że melonik był już kilkakrotnie naprawiany. Pomnik został odsłonięty w 2005 roku, w 86. rocznicę urodzin Zbigniewa Lengrena, popularnego rysownika związanego z Toruniem, który stworzył Filusia i jego pana Filutka, znanych z komiksowych pasków publikowanych w „Przekroju”. Lengren spędził dzieciństwo w Toruniu i ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, co dodaje dodatkowego znaczenia temu urokliwemu pomnikowi.

Noclegi w Toruniu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.7 głosów: 179)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie