Rynek w Kłodzku. Reprezentacyjny plac miasta

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-02-27
Rynek w Kłodzku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Rynek w Kłodzku to serce miasta i główny plac, noszący miano placu Bolesława Chrobrego. Wytyczono go w I połowie XIV wieku. Stanowi on integralną część zabytkowej starówki miasta, kryjącej urocze zakątki warte odwiedzenia. Sam rynek jest niezwykle oryginalny, bowiem jest mocno pochyły. Efektowny, z pięknymi kamienicami, ale i nowoczesnymi domami,  co nieco psuje wizerunek tego miejsca. Za to rynek jest ślicznie i romantycznie podświetlony wieczorami, zresztą jak całe stare miasto. Pośrodku dominuje ogromny Ratusz.

Rynek w Kłodzku, ratusz
Rynek w Kłodzku, ratusz

Ratusz w Kłodzku

Ratusz to siedziba Urzędu Miasta i bogatej w zbiory biblioteki. Budowla ma długą historię i sięga XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywany i odnawiany po licznych "zawieruchach dziejowych", przetrwał do dziś. Najstarszą częścią Ratusza jest wieża zegarowa. Pamięta jeszcze czasy średniowiecza. Powstała pod koniec XIV wieku, a rozbudowana została w latach 1653-54 w stylu będącym połączeniem renesansu i baroku. Pozostałe fragmenty Ratusza nawiązują do stylu neorenesansowego. Wejście do siedziby władz miasta od strony wschodniej ozdobione jest figurami dwóch młodzieńców wysypujących z pończochy pieniądze do kasy miejskiej. Ponad bogato zdobionym balkonem umiejscowiony jest herb Kłodzka, przedstawiający lwa z podwójnym ogonem i koroną. Uwagę przykuwa również klatka schodowa z metalową balustradą i marmurowymi schodami.

Rynek w Kłodzku, ratusz
Rynek w Kłodzku, ratusz

Kolumna Maryjna na Rynku

Po zachodniej stronie Ratusza ponad schodami wznosi się Kolumna Maryjna. Jedna z bardziej okazałych i efektownych figur wotywnych w Polsce. Powstała w latach 1680-81, a ustawiono ją za ocalenie miasta od pożaru i epidemii dżumy, które pustoszyły miasto w XVII wieku. Najbardziej w oczy rzuca się wysoka, okrągła kolumna z koryncką głowicą, na której stanęła figura Matki Boskiej. Kolumna ta wyrasta z dwóch cokołów ozdobionych figurami Świętych.

Rynek w Kłodzku, kolumna
Rynek w Kłodzku, kolumna

Fontanna i pręgierz na Rynku

Po drugiej stronie Ratusza znajduje się ładna, barokowa fontanna, w miejscu studni. Pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Obok widoczny jest pręgierz. To znamienny słup, ale nikt przy nim jednak nie został wychłostany, a to dlatego, że to replika z XXI wieku. Ale wcześniej różnie bywało, wszak tutejszym katom nie płacono za nic, a wiadomo, że niejeden kat w Kłodzku działał.

Rynek w Kłodzku, pręgierz
Rynek w Kłodzku, pręgierz

Kamienice na Rynku

Rynek otaczają kolorowe kamienice, z czego cała pierzeja południowa (nr 4-14) oraz część zachodniej (15-19) i wschodniej (32-36) stanowią oryginalną, zabytkową zabudowę. Odznaczają się one piękną architekturą. Pozostałe budynki powstały współcześnie, nawiązując częściowo do stylu, ale jednak nie prezentują się tak zacnie i okazale, jak oryginalne.

Rynek w Kłodzku
Rynek w Kłodzku

Zabytkowa Apteka w kamienicy nr 13

Kłodzki aptekarz Erasmus Lyranus kupił okazałą kamienicę na rynku pod numerem 13 i otworzył na parterze budynku aptekę. Nazwał ją Apteka „Pod Murzynem”. W ten sposób odróżnił ją od znajdującej się kilka domów wcześniej konkurencyjnej apteki „Pod Złotym Jeleniem”. Co ciekawe, zachowały się tutaj zabytkowe meble apteczne. Liczą ponad 100 lat!

Rynek w Kłodzku
Rynek w Kłodzku

Atrakcje w pobliżu

W pobliżu Rynku zobaczyć warto słynny most gotycki przy ulicy Wita Stwosza. To najstarszy most w Polsce. Po drugiej stronie rynku dominuje nad zabudową kościół Wniebowzięcia NMP, najstarsza świątynia w mieście. Pod miastem natomiast biegnie Podziemna Trasa Turystyczna, z wejściem u podnóża Twierdzy Kłodzko.

Rynek w Kłodzku
Rynek w Kłodzku

Informacje praktyczne

Rynek 
Plac Chrobrego, Kłodzko
Czynny całą dobę

Noclegi w Kłodzku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rynek w Kłodzku
Rynek w Kłodzku
Kłodzko
Kłodzko
Kłodzko - Kolumna Maryjna
(4.4 głosów: 96)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Rynki, place i deptaki
Normalna
Dolnośląskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie