Rydzyna. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-07-26
zamek Rydzyna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Rydzyna zwana "perłą polskiego baroku" położona jest w województwie wielkopolskim, w pobliżu Leszna, przy trasie nr 5 z Wrocławia do Poznania. Rydzyna to miasto - zabytek, objęte opieką konserwatorską ze względu na zachowany tu XVIII-wieczny układ przestrzenny oraz liczne zabytkowe budowle.

Zabytki w Rydzynie

Najcenniejszym zabytkiem Rydzyny jest piękny zamek z XV/XVII wieku wraz z klasycystycznym zespołem oficyn zamkowych i zabytkowym parkiem wokół. Warto też zwrócić uwagę na efektowną zabudowę w Rynku, barokowy kościół parafialny oraz kościół poewangelicki.

Rydzyna
Rydzyna

Atrakcje w Rydzynie

Ale Rydzyna to również duże obszary leśne, kompleksy łąk i interesujący Rów Polski. To świetne miejsca na turystykę pieszą, rowerową, konną, a nawet wodną, gdyż organizowane są tutaj spływy kajakowe.

Jeśli do tego wszystkiego dodać, że w Rydzynie świetnie rozwinięta jest baza noclegowo-gastronomiczna, nie ma się co dziwić, że miejsce to uznawane jest za największą atrakcję turystyczną i historyczną całego regionu.

fosa
fosa

Tak jak w całej okolicy, również i w Rydzynie nie mogło zabraknąć wiatraka koźlaka. Nosi on nazwę „Józef” i mieści w sobie Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Warto dodać, że na szlaku wielkopolskich wiatraków co roku odbywa się "Światowa Nocna Rowerówka".

Rydzyna obfituje zresztą w przeróżne szlaki. Przebiega tędy Ziemiański Szlak Rowerowy stanowiący pętlę Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej oraz Szlak Rajdów Konnych. W planach jest też uruchomienie szlaku kajakowego.

Zamek Rydzyna

Trasa rowerowa Szlakiem wiatraków

Propozycja jednodniowej wycieczki rowerowej opartej na oznakowanej kolorem jasnozielonym trasie rowerowej "Szlakiem wiatraków" prowadzącej przez południowe obszary Wielkopolski.

Ze względu na sporą odległość do pokanania, trasę polecamy zaprawionym rowerzystom. Wysiłek jednak się opłaca, gdyż widok malowniczych jezior, pól, lasów no i oczywiście tak charakterystycznych dla tego obszaru wiatraków wynagradza trud.

Wycieczkę rozpoczynamy w pięknym, historycznym Poniecu, w którym zwiedzamy gotycki kościół NMP z XV wieku oraz urokliwy Rynek z eklektycznym Ratuszem z 1843 roku. Uwagę przyciągają również zabytkowe domy szachulcowe z XVIII i XIX wieku.

Z Rynku ponieckiego ruszamy w kierunku Śmiłowa, by po 5,5 km dotrzeć do Luboni. Tu zajrzymy do zabytkowego dworu z końca XVIII wieku, w którym niegdyś przebywał wieszcz Adam Mickiewicz. Dalej zmierzamy do wsi Kociugi, a stamtąd polną drogą do Garzyna, do drogi krajowej nr 12.

Mijamy ją i polną drogą zmierzamy w kierunku Górzna. Po prawej stronie stoi zespół pałacowy. Zjeżdżamy w dół i mijamy plażę Jeziora Górznickiego. Zmęczeni mogą tu nieco odpocząć.

Dalej jedziemy polną drogą do Świerczyny. Wśród pól zauważymy pozostałości wiatraka z XVIII wieku, za którym skręcamy w lewo.

W samej miejscowości Świerczyna warto przystanąć przy prastarym kościółku, którego początki sięgają X wieku. Ponoć świątynia ta powstała w miejscu, gdzie zatrzymał się Św. Wojciech podczas misji do Prus.

Stąd udajemy się drogą leśną do Wojnowic, a za nimi skręcamy w lewo ku Osiecznej. Po drodze zahaczymy jeszcze o Jeziora Witosławskie i Drzezkowskie.

Osieczna to piękna mieścinka, w której polecam zatrzymać się na dłużej. Do zwiedzenia jest tutaj ładny zamek, malowniczo położony nad Jeziorem Łoniewskim, późnogotycki kościół Trójcy Świętej, barokowy klasztor Franciszkanów, no i XVIII-wieczne wiatraki, jak przystało na tytuł naszej wycieczki 🙂

Dalsza droga prowadzi w kierunku Leszna, ale my koło stacji paliw skręcamy w lewo, a po około 250 m w prawo. Nasza trasa biegnie teraz lasami Nadleśnictwa Karczma Borowa. Po przekroczeniu torowiska jedziemy nadal lasem, aż do drogi asfaltowej Leszno - Nowa Wieś. Skręcamy tu w lewo i jedziemy do Nowej Wsi.

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, by dostać się do Dąbcza, gdzie stoi zabytkowy kościół Św. Katarzyny z 1666 roku kryty gontem. Z Dąbcza już tylko o krok do naszego ostatniego punktu programu, a mianowicie Rydzyny. Jest to piękne miasto zwane "Perłą Baroku" za sprawą wspaniale zachowanych zabytków z tego okresu.

Najpierw po prawej stronie ukaże nam się wiatrak-koźlak, jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Później polecam przejażdżkę na Rynek z zespołem kamienic, Ratuszem i wotywną figurą Trójcy Świętej oraz do pobliskiego okazałego Zamku z ciekawym parkiem - dumy mieszkańców Rydzyny. Tutaj kończy się nasza wycieczka, atrakcyjna zarówno pod względem architektonicznym, jak również przyrodniczym.

Źródło: informacja własna, www.rydzyna.pl

Noclegi w Rydzynie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Rydzyna
Rydzyna
 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

rynek w rydzynie
rynek Rydzyna
pomnik Św. Trójcy
Zamek w Rydzynie
(4.5 głosów: 24)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie