Romantyczne ruiny wieży w Orzechu

Anna Piernikarczyk
Romantyczne ruiny w Orzechu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Od dziecka słyszałam o tych tajemniczych ruinach w Orzechu, na granicy ze Świerklańcem, ale nigdy ich nie widziałam. Gdzieś zagubione wśród drzew, nawet zimą z głównej drogi nie były widoczne. No i w niedzielę ostatnią postanowiliśmy pojechać ich poszukać. Najpierw wjechaliśmy w ul. Ogrodową w Orzechu i pojechaliśmy nią do końca, a potem pieszo i to był błąd bo zakończyła sie u kogoś w domu 🙂 No więc wróciliśmy na Ogrodową i dojechaliśmy do ul. Sobieskiego, gdzie na jej końcu trzeba wejść w polną ścieżkę i podążać nią aż do zagajnika. Gdzieś w jego połowie ścieżka skręca w prawo i po chwili wyprowadza do ruin.

To kamienna, okrągła baszta, półotwarta, pochodząca z XIX wieku. Na oficjalnej stronie gminy można przeczytać, że to pozostałość zamku, który miał 4 takie baszty, ostała się jedna. Rzeczywiście blisko baszty widoczne są resztki starych murów. Ja jednak od dziecka słyszałam, że to już powstało w formie popularnej wówczas, romantycznej ruiny i służyło Donnersmarckom w czasie polowań. Potwierdza to historyk Arkadiusz Kuzio-Podrucki, wg którego wieżę wybudował Guido Henckel von Donnersmarck. Twierdzi on, że "to nie są pozostałości po żadnym zamku a sztuczna ruina romantycznego zamczyska. Takie budowle powstawały w całej ówczesnej Europie. Była moda na ruiny romantyczne. Dlatego obiekt w Orzechu jest pod ochroną konserwatorską, jako przykład takiego trendu architektonicznego". Podobny obiekt stoi w Marczycach niedaleko Jeleniej Góry i nosi nazwę zamku Henryka.

Wieża w Orzechu
Wieża w Orzechu

Wieża w Orzechu powstała z inicjatywy Guido Henckel von Donnersmarcka, który miał swoją niezwykle okazałą posiadłość w pobliskim Świerklańcu, w parku. A usytuowana na wzgórzu w lesie ruina powstała jako element krajobrazu i służyła rodzinie podczas polowań. Od początku nie pełniła funkcji mieszkalnych. Obecnie obiekt pozostaje pod ochroną konserwatorską  jako przykład XIX-wiecznego trendu architektonicznego.

Ruiny baszty
Ruiny baszty
Ścieżka do ruin
Ścieżka do ruin

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Ruin trzeba poszukać wśród pól, w zadrzewieniu

Romantyczne ruiny
ul. Sobieskiego, dalej dojście polną ścieżką, Orzech

Noclegi w Świerklańcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zagajnik z ruinami w Orzechu
(4.6 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie