Ratusz w Rzeszowie. Neogotycka i neorenesansowa wizytówka miasta

Ratusz w Rzeszowie to wspaniała budowla, która wykazuje cechy stylu neogotyckiego i neorenesansowego. Powstała w pierwotnej formie jeszcze w czasach średniowiecza, a dziś, po licznych przebudowach stanowi wizytówkę miasta. Jest siedzibą władz miasta i wielką ozdobą rzeszowskiego rynku.
Historia ratusza w Rzeszowie
Pierwsza wzmianka o ratuszu w Rzeszowie pochodzi z 1427 roku, z aktu lokacyjnego miasta, wystawionego przez Piotra Lunaka z Wiśnicza i Stoigniewa z Szumska. Była to drewniana, podpiwniczona budowla, którą spłonęła w 1576 roku podczas wielkiego pożaru miasta.

Przed 1591 roku wybudowano nowy, murowany ratusz na polecenie Mikołaja Spytka Ligęzy. Miał ganek, przedsionek oraz wieżę. I ta budowla została zniszczona, podczas najazdu księcia Jerzego II Rakoczego w 1657 roku.
Kolejny ratusz wystawiono w drugiej połowie XVII wieku, a przebudowano go około 1730 roku pod nadzorem Karola Henryka Wiedemanna. Znaczącej przebudowy dokonano w latach 1895 - 98 według projektu Franciszka Skowrona. Wówczas zyskał neogotycki i neorenesansowy wygląd. Dobudowano drugie piętro oraz ukształtowano na nowo wnętrza zgodnie z projektem Kazimierza Hołubowicza. Niestety podczas II wojny światowej obiekt zdewastowano, a jego rekonstrukcji dokonano dopiero w latach 1993-96.

Architektura ratusza w Rzeszowie
Budynek jest trzykondygnacyjny i częściowo podpiwniczony. Elewacje budynku są przepiękne, ale zróżnicowane. Kryją okna różnej wielkości i o różnych kształtach. Elewacja północna jest dziesięcioosiowa, z nieznacznym trzyosiowym ryzalitem, zwieńczonym trójkątnym szczytem. W ryzalicie mieści się główne wejście do ratusza, z balkonami po obu stronach.
Elewacja południowa jest również dziesięcioosiowa, z trzyosiowym ryzalitem. Uwagę zwracają tu ośmioboczne wieżyczki. Elewacje zachodnia i wschodnia są trzyosiowe, zwieńczone trójkątnymi szczytami. Wewnątrz obiektu pomieszczenia nakryte są sklepieniami krzyżowymi, żaglastymi i kolebkowymi. Piwnice sklepione są kolebkowo.

Do dnia dzisiejszego, ratusz w Rzeszowie, stojący na Rynku, w zachodniej pierzei, zachwyca swoim wyglądem. Zarówno mieszkańców, jak i licznych turystów. Wieczorem dodatkowo jest efektownie podświetlony. Co ciekawe, siedmiokrotnie w ciągu doby z ratusza rozbrzmiewa hejnał miasta, skomponowany przez Tomasza Stańkę.
Pod Rynkiem natomiast warto odwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną.

Informacje praktyczne
Ratusz
Rynek, Rzeszów
Noclegi w Rzeszowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Podziemna Trasa Turystyczna Rzeszowskie Piwnice, odległość: 0 km
- Rynek w Rzeszowie, odległość: 0 km
- Kościół Farny w Rzeszowie, odległość: 0.2 km
- Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, odległość: 0.2 km
- Klasztor w Rzeszowie, odległość: 0.4 km
- Kościół farny w Łańcucie, odległość: 16.5 km
- Zamek w Łańcucie, odległość: 16.8 km
- Turystyczny szlak gniazd rodowych Lubomirskich na Podkarpaciu, odległość: 16.8 km
- Kościół w Sokołowie Małopolskim, odległość: 22.6 km