Radiostacja w Gliwicach
Gliwicka "Wieża Eiffla" to od 2005 roku oddział Muzeum w Gliwicach. Jest ona unikatem inżynieryjnym w skali światowej. Inne obiekty tego typu zniszczono podczas wojen albo rozebrano i zastąpiono konstrukcjami stalowymi. Gliwicka radiostacja natomiast zbudowana jest z drewna modrzewiowego, łączonego śrubami mosiężnymi. Jej wysokość to 110 metrów.
Po wojnie, do 1956 roku, radiostacja gliwicka pracowała jako maszt antenowy Radia Katowice oraz zagłuszarka. Później wieżę wykorzystywano do prób nadawczych. Od kilkunastu lat radiostacja głównie wykorzystywana jest do łączności radiotelefonicznej (telefony komórkowe, radio CCM itp). Na różnych wysokościach zamontowano kilkadziesiąt różnych anten.
Jako, że Radiostacja udostępniona jest dla turystów, sama zarabia na koszty renowacji. Szczególnie atrakcyjnie wygląda po zmroku, gdyż jest efektownie oświetlona. W ostatnim czasie pięknie zagospodarowano teren wokół Wieży i obszar ten jest ogrodzony, otwarty dla turystów w ustalonych godzinach zwiedzania. Radiostacja Gliwice leży na Szlaku Zabytków Techniki.
Prowokacja gliwicka
Z radiostacją gliwicką związana jest prowokacja, która miała stać się początkiem II wojny światowej. A mianowicie 31 sierpnia 1939 o godzinie 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, działających na bezpośrednie polecenie Hitlera. Cała akcja otoczona była najściślejszą tajemnicą. Napastnicy sterroryzowali niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich..."
W radiostacji w Gliwicach zamordowano Franciszka Honioka - polskiego Ślązaka, uważanego dziś za pierwszą ofiarę II wojny światowej. Miał on być dowodem „polskiej winy” w prowokacji. Następnego dnia Hitler wygłosił przemówienie, w którym rozpoczęcie wojny z Polską uzasadnił prowokacjami granicznymi dokonanymi rzekomo przez Polaków. Prawda o tych wydarzeniach wyszła na jaw dopiero na procesie norymberskim.
Muzeum w Gliwicach
Oddział Radiostacja
ul. Tarnogórska 129, Gliwice
tel. 32/ 300-04-04
www.muzeum.gliwice.pl
Czynne: wt-sb 9.00-16.00, VII i VIII również w niedziele 10.00-16.00
Park wokół wieży: lato 6.00-22.00, zima 8.00-20.00
Noclegi w Gliwicach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 5.5 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 7.8 km
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 8.5 km
- Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach, odległość: 14.3 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 15.2 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 16.9 km
- Pałac w Pławniowicach, odległość: 17 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 23 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 24 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 29 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!