Pogoria IV - Kuźnica Warężyńska
Kuźnica Warężyńska w Dąbrowie Górniczej czyli inaczej Pogoria IV to ładny zbiornik wodny, który ma charakter poeksploatacyjny. Powstał bowiem na terenie dawnej kopalni piasku o tej samej nazwie. Utworzono go blisko 20 lat temu, w roku 2005, na północ od miasta w celach przeciwpowodziowych i dziś wchodzi w skład popularnej Pogorii - kompleksu czterech atrakcyjnych dla turystów jezior. Kuźnica Warężyńska to bardzo ważne jezioro nie tylko dla ekologów, ale także dla tych, którzy lubią przebywać w ładnym przyrodniczo obszarze. Zbiornik powstał bez gruntownej wycinki krzewów i drzew, toteż tereny rekreacyjne wokół zbiornika są dość gęsto zalesione. Bardzo fajne jest to, że na sporych fragmentach przy zbiorniku wiedzie asfaltowa ścieżka, chętnie wykorzystywana przez rowerzystów i rolkarzy. Sami uczyliśmy tutaj jeździć na rolkach nasze starsze córki, a ostatnio również naszą najmłodszą Amelkę 😉 Wokół Pogorii IV powstało kilka bezpłatnych parkingów, wymienionych poniżej, dzięki którym można w dogodnym miejscu rozpocząć spacer i cieszyć się urokami tego miejsca.
Pogoria IV w liczbach
Pogoria IV to największy zbiornik całego kompleksu Pogorii. Powierzchnia jeziora Kuźnica Warężyńska to aż 560 ha, a w najgłębszym miejscu ma 23 m. Jezioro zasilane jest wodami Czarnej Przemszy i Trzebyczki, a ponadto zbiornik pełni funkcje retencyjne i rekreacyjne. Rozciąga się od Dąbrowy Górniczej (Piekło) do Wojkowic Kościelnych w gminie Siewierz. Długość jeziora to 8 km, a szerokość 3 km. Przy południowej części Kuźnicy Warężyńskiej biegnie szlak turystyczny, prowadzący na Pustynię Błędowską, zaś z północnej części można dojść Szlakiem Zamkowym do zamku w Siewierzu, trasa liczy 9,5 km.
Gdzie warto się zatrzymać na Pogorii IV?
Kuźnica Warężyńska jest na tyle duża, że można zatrzymać się tutaj w kilku dogodnych miejscach. Bezpłatne parkingi znajdziesz np. tutaj:
- Ratanice, Dąbrowa Górnicza - przy Chacie u Jana, gdzie czeka m.in. pyszna kawa znajduje się przystanek autobusowy oraz spory parking bezpłatny (nie wyasfaltowany). Prosto z niego wejdziesz na betonową ścieżkę, którą można spacerować wzdłuż brzegu
- ul. Marianki przy Tamie Marianki, Dąbrowa Górnicza (bezpłatny parking) - biegnie tutaj asfaltowa ścieżka idealna dla rolkarzy i rowerzystów
- ul. Jasna/ul. Unruga, Kostury (bezpłatny parking) - spod tamy biegnie tutaj asfaltowa ścieżka, mniej więcej w połowie drogi można odbić w stronę lasu i przez tory kolejowe nad Pogorię III
- ul. Dąbrowska, Pastwiska, Wojkowice Kościelne (bezpłatny parking) - północna część jeziora, tutaj też znajdziesz asfaltową ścieżkę i dziką plażę
Z wymienionych powyżej miejsc najbardziej podobały mi się Ratanice, miejsce dostępne dla turystów i bardzo wygodne, a zarazem dość dzikie, mieliśmy tutaj bezśnieżną zimą piękne spotkanie z łabędziami, choć na początku samiec na nas syczał ostrzegawczo 🙂 Czeka tu ławka, betonowa ścieżka prowadząca w obie strony i piękny widok na jezioro. Przy parkingu można napić się kawy w drewnianej Chacie u Jana.
Zapora na Kuźnicy Warężyńskiej
Na Kuźnicy powstała tama, która oddziela wody wpływające do niewielkiego, sztucznego kanału Czarnej Przemszy. Zapora choć jest niewielka, była do 2011 roku kością niezgody, bowiem dzieliła pięknie wybudowane trasy rowerowe i kolarze musieli jeździć bezdrożami, by ominąć tamę. Na szczęście udało się i obecnie tama ma niewielki pas, po którym kolarze bez przeszkód mogę objechać cały zbiornik.
Inne jeziora kompleksu Pogoria
Czwórka to największy zbiornik Pogorii, ale i pozostałe jeziora zdecydowanie warto tutaj odwiedzić. Najpopularniejszym zbiornikiem kompleksu jest Pogoria III, z molo i deptakiem. Pomiędzy Trójką i Czwórką łatwo przejść spacerkiem, szczególnie z tamy. Z Trójki blisko do Pogorii II - najmniejszego zbiornika, który objęty jest strefą ciszy i stanowi raj dla ptaków, a co za tym idzie - ornitologów. Dalej jest Pogoria I z kilkoma przystaniami żeglarskimi.
Informacje praktyczne
Cały rok od świtu do zmierzchu
Wstęp bezpłatny
Parkingi: bezpłatne znajdziesz w kilku miejscach:
ul. Ratanice, Dąbrowa Górnicza (parking)
ul. Marianki przy Tamie Marianki, Dąbrowa Górnicza (parking)
ul. Jasna, Kostury
ul. Dąbrowska, Pastwiska (parking)
Pogoria IV Kuźnica Warężyńska
ul. Ratanice, Dąbrowa Górnicza (parking) przystanek autobusowy, np. linia 242, 243
ul. Marianki przy Tamie Marianki, Dąbrowa Górnicza (parking)
ul. Jasna, Kostury
ul. Dąbrowska, Pastwiska (parking)
Noclegi w Dąbrowie Górniczej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 13.3 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 15.5 km
- Park Gródek w Jaworznie, odległość: 17.6 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 24.4 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 25.3 km
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 27.4 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 27.4 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 28.2 km
- Zamek Rabsztyn, odległość: 29.3 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 29.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!