Podziemne Miasto Osówka - element Kompleksu Riese

Anna Piernikarczyk
Podziemne miasto Osówka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Podziemne Miasto Osówka leżące koło Głuszycy na Dolnym Śląsku to niesamowite miejsce, które odwiedzić warto, a nawet trzeba. To jeden z elementów Projektu Riese czyli Olbrzym w Górach Sowich, który Niemcy tworzyli od 1943 roku. Wtedy to, w czasie wojny, z powodu licznych nalotów aliantów, hitlerowcy przenosili liczne fabryki pod ziemię, a także budowali schrony. W Górach Sowich powstało 6 takich kompleksów o łącznej długości korytarzy około 8 km, a siódmy drążono pod zamkiem Książ. Dziś pozostałości tej działalności możemy zwiedzać.

Kompleks Osówka
Kompleks Osówka

Parking i Restauracja

W Osówce czeka spory, bezpłatny parking oraz bardzo smaczna restauracja. Skosztowaliśmy w niej schabowego, ale i wyjątkowych pierogów ukraińskich, gotowanych na miejscu. To smaczna, domowa kuchnia.

Zwiedzanie Kompleksu Osówka

Naszym głównym celem jednak było poznanie kolejnego elementu Kompleksu Riese, po którym oprowadzał nas Pan Zdzisław. Całkiem potężny to twór, do którego z parkingu trzeba podejść pieszo kilkaset metrów. Zwiedza się go z przewodnikiem i w kaskach. Co prawda przy świetle elektrycznym, jednak mimo to miejsce jest bardzo mroczne, tajemnicze i niezwykle przejmujące.

Pamiętaj, że panuje tu niska temperatura, około 8 stopni Celsjusza i łatwo się wychłodzić. Warto wziąć bluzę i wygodne, pełne buty, bo pod nogami bywa mokro. Obiekt nie jest dostępny dla wózków, ale też główna trasa - historyczna, jest przeznaczona dla osób od 5 roku życia. Jej zwiedzanie trwa około 1 godziny. Pieszo przechodzi się przez system betonowych korytarzy, umocnień i hal, a towarzyszą temu tu i ówdzie multimedialne wystawy. Cała trasa to około 1800 metrów. Wędrując tajemniczymi podziemiami poznasz sposoby drążenia tuneli, etapy budowy, historie i tragedie towarzyszące realizacji nazistowskiego projektu Riese.

Dodatkowo powstała jeszcze Ekstremalna Trasa z przepływem łodzią, w ciemności, jedynie przy świetle latarek. Tutaj już trzeba mieć ukończone 8 lat, choć my przez chwilę zaznaliśmy tej przyjemności 🙂 Klimat tego miejsca jest niesamowity! A na powierzchni dostępna jest też część naziemna kompleksu.

Kompleks Osówka
Kompleks Osówka
Podziemne miasto Osówka
Podziemne miasto Osówka
Podziemne miasto Osówka
Podziemne miasto Osówka
Podziemne miasto Osówka
Podziemne miasto Osówka

Nieukończone miasto Osówka

Niektórzy turyści szukają tu sklepów... Nie moi Drodzy, nie ma tu sklepów ani miejskiej rozrywki. Dlaczego? Bo to miasto nigdy nie zostało ukończone. Na szczęście! Co prawda nie do końca wiadomo, w jakim celu powstawało, bo cały Projekt Riese otoczony był wielką tajemnicą. Mówi się o podziemnych fabrykach rakiet V1 i V2 czy laboratoriach chemicznych. Na pewno jednak miał na celu przedłużenie i zwyciężenie wojny. Na pewno miał przyczynić się do wzrostu potęgi hitlerowskich Niemiec.

Podziemne miasto Osówka
Podziemne miasto Osówka

 

Nieludzka praca przy tworzeniu Kompleksu Osówka

I choć jako sam projekt inżynieryjny był niezwykle śmiały i dobrze zaplanowany, to jego realizacja była niehumanitarna, a to i tak za słabe słowo. Nieludzka! Bo przecież kompleks Osówki, jak i inne elementy Projektu Riese, czyli m.in. Sztolnie Walimskie (Kompleks Rzeczka), Kompleks Włodarz czy podziemia pod Zamkiem Książ budowane były przez Żydów w głównej mierze. Również Polaków i innych Europejczyków. W każdym razie byli to więźniowie traktowani nieludzko, pracujący w tragicznych warunkach. Umierali tu z głodu, chłodu, chorób. Bici i dręczeni emocjonalnie. A Ci, którzy przeżyli i tak mieli zostać zabici, by prawda nigdy nie wyszła na jaw.

Tak więc, zamiast szukać uciech miasta, przyjdź tutaj po kawał historii. Po lekcję, by ten akt braku człowieczeństwa nigdy się nie powtórzył.

Podziemne miasto Osówka
Podziemne miasto Osówka
Kompleks Osówka
Kompleks Osówka
Podziemne miasto Osówka
Podziemne miasto Osówka
Podziemne miasto Osówka
Podziemne miasto Osówka

Nasz film o Podziemnym Mieście Osówka

Gdy byliśmy w Jedlinie-Zdrój pojechaliśmy zwiedzić Podziemne Miasto Osówka. Nasze wrażenia znajdziesz w okolicach połowy filmu. 

 

Informacje praktyczne

Trasa Historyczna czynna: 
pn, śr i pt-nd 10.00-17.00 
wt, czw 10.00-15.30
Trasa ekstremalna wymaga rezerwacji
Bilety: Trasa historyczna: normalny 30 zł, ulgowy 24 zł
Trasa ekstremalna: 35 zł
Parking: bezpłatny
Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://www.osowka.pl/
Kompleks Osówka mieści się niewiele ponad 1 kilometr na północny-wschód od miejscowości Sierpnica.
Na miejscu czeka Restauracja z pysznymi daniami

Podziemne miasto Osówka
ul. Świerkowa 29d, Sierpnica, Głuszyca
tel. 74/ 845-62-20

Biuro:
ul. Grunwaldzka 20, Głuszyca
tel. 74/ 845-62-20

Noclegi w Dolnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Podziemne miasto Osówka
Podziemne miasto Osówka
Kompleks Osówka
Kompleks Osówka
Kompleks Osówka
(4.7 głosów: 110)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie