Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku. Średniowieczne piwnice ze scenkami z życia

Podziemna Trasa Turystyczna to ciekawe przedstawienie korytarzy, jakie ciągną się pod starym miastem w Kłodzku. Służyły za magazyny, swoiste piwnice, ale również jako schronienie. I tak też wiele razy schroniły mieszkańców podczas ataku wroga. Z czasem o nich zapomniano. W XX wieku jednak odnowiono je. Dzisiaj są udostępnione jako trasa turystyczna. To 600 metrów interesującego spaceru.

Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej
Trasa rozpoczyna się w Pawilonie wejściowym u podnóża Twierdzy Kłodzkiej, przy ulicy Czeskiej. Biegnie jako trasa jednokierunkowa do pawilonu wyjściowego obok kościoła Wniebowzięcia NMP, przy ulicy Zawiszy Czarnego. Trasę pokonuje się samodzielnie, bez przewodnika. Miejsce nie jest dostępne dla wózków, bowiem skrywa liczne schody.
Wędrując Podziemną Trasą Turystyczną w Kłodzku, oglądasz scenki obrazujące życie dawnych mieszkańców miasta. Poznasz też sposób wykorzystania piwnic. Są tu manekiny naturalnej wielkości, przedstawiające mieszkańców w średniowiecznych strojach, a ponadto zobaczysz wyposażenie piekarni, kantoru kupieckiego, karczmy, katowni czy pralni. Jest też składzik amunicji.
Na trasie poczujesz dreszczyk emocji. Najwięcej miejsca poświęcono bowiem kłodzkim katom. Nie każde miasto stać było na kata, a Kłodzko, owszem, takiego miało. Co więcej, był on wypożyczany do innych miast, jak np. Krzysztof Kuhn, który w pobliskim Otmuchowie wystawił swojej zmarłej żonie pomnik. Poza scenkami z codziennego życia są też w mrocznych korytarzach repliki narzędzi tortur, kajdany, dyby, czy topór katowski. Lektor w multimediach opowiada o katach i ich pracy. Wizyta w kłodzkich podziemiach pozostawia niezatarte wspomnienia.




Historia podziemi kłodzkich
Mieszkańcy drążyli te tunele przez stulecia, a zaczęli już w XIII wieku. Nie tylko traktowali je jako magazyny na towary, ale również jako miejsce rzemiosła. Tutaj lokowano warsztaty, a nawet kwitł handel. A to dlatego, że ciasna zabudowa miasta nie zawsze pozwalała robić to na powierzchni. W tutejszych podziemiach dojrzewało też słynne kłodzkie piwo, zdobywając aromaty i sławę najpyszniejszego w okolicy. W czasie ataku wroga, ludność się tutaj chroniła. Z czasem zaprzestano ich używać i popadły w zapomnienie. Dopiero w XX wieku sobie o nich przypomniano.

Nasz film o Kłodzku
Poświęć jeszcze chwilę swojego czasu i zobacz nasz film o pięknych kłodzkich atrakcjach.
Informacje praktyczne
Podziemna Trasa Turystyczna
ul. Czeska, Kłodzko
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów: https://www.podziemia.klodzko.pl/
Ruch w Podziemnej Trasie Turystycznej jest jednokierunkowy. Pawilon wejściowy jest przy ul. Czeskiej u podnóża Twierdzy Kłodzkiej, a wyjście przy ul. Zawiszy Czarnego, koło kościoła.
W pawilonie wejściowym mieści się też Informacja Turystyczna.
Noclegi w Kłodzku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Twierdza Kłodzko, odległość: 0 km
- Pałac Kamieniec, odległość: 8.2 km
- Twierdza Srebrna Góra, odległość: 15 km
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku, odległość: 15.7 km
- Dworek Chopina w Dusznikach Zdroju, odległość: 19.8 km
- Szczeliniec Wielki, odległość: 22.7 km
- Igliczna, odległość: 23 km
- Błędne Skały, odległość: 26.3 km
- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, odległość: 26.4 km
- Śnieżnik, odległość: 29.2 km