Plac Wolności w Łodzi. Rynek Nowomiejski

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-01-26
Plac Wolności w Łodzi
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

W latach 20. XIX wieku, nieco na południe od Starego Miasta Łodzi powstała nowa osada, która dała początek wielkiemu przemysłowi łódzkiemu. Centralnie położony plac, nazwany później Rynkiem Nowego Miasta zamieszkały był głównie przez sukienników i długo pełnił rolę targowiska.

Plac otwiera się na ulicę Piotrkowską, stanowiąc jej początek (lub koniec). Tutaj stanęły w latach 1826-28 dwie podobne klasycystyczne budowle - Ratusz i ewangelicki kościół Św. Trójcy zaprojektowane przez Bonifacego Witkowskiego. Przy wschodniej pierzei Rynku znajduje się niewielki czworokątny aneks z podcieniami - pozostałość jatek zbudowanych w I połowie XIX wieku.

Kościół Zesłania Ducha na Placu Wolności

Dziś dawny kościół ewangelicki to główna dominanta placu, ta piękna charakterystyczna budowla z kopułą uzyskała swój wygląd w latach 1889-96. Jeszcze później stała się świątynią katolicką noszącą wezwanie Zesłania Ducha Świętego. Okazały jest też stojący obok monumentalny gmach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.

Niestety podczas wojny i już po jej zakończeniu wyburzono jednolitą zabudowę mieszkalną placu. Zachowały się tylko dwie czynszowe kamienice z przełomu wieków, jedną z nich zdobi figura leżącego lwa. Ciekawa jest też studnia ozdobiona delfinami, przy której jeszcze nie tak dawno stały dorożki.

Plac Wolności w Łodzi
Plac Wolności w Łodzi

Obelisk Kościuszki na Placu Wolności w Łodzi

W centralnej części placu uwagę przykuwa wysoki obelisk z posągiem Naczelnika - Tadeusza Kościuszki. Plac Wolności to lokalny węzeł komunikacyjny, a przy tym świetny punkt orientacyjny. Tutaj też rozpoczynają się ciekawe trasy turystyczne.

Noclegi w Łodzi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Plac Wolności w Łodzi
Plac Wolności w Łodzi
 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Plac Wolności w Łodzi
Plac Wolności w Łodzi
Plac Wolności w Łodzi
Kościół Zesłania Ducha Świętego
Plac Wolności w Łodzi
(4.1 głosów: 60)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie