Pieniński Park Narodowy

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-06-10
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

17 lipca 1932 roku utworzono pierwszy pograniczny park natury w Europie, składający się z nowopowstałych: Parku Narodowego w Pieninach i Słowackiego Rezerwatu Przyrodniczego.

Spływ Dunajcem

Obecnie park zajmuje obszar około 4500 ha, w tym 2231 ha po stronie polskiej. W jego granicach chroni się najcenniejsze obszary Pienin. Pewne fragmenty PPN-u podziwiać najlepiej podczas spływu przełomem Dunajca, kiedy to oczom ukazują się naprawdę fantastyczne widoki. To niezapomniane wrażenia! Nad Dunajcem biegnie też malownicza Droga Pienińska o długości około 10 km, wiodąca czerwonym szlakiem ze Szczawnicy, z przystani flisackiej do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.

Przełom Dunajca
Przełom Dunajca

PPN odznacza się ogromną różnorodnością i bogactwem fauny i flory. Spotyka się tu unikatowe, rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.

Zwiedzanie PPN-u

Pieniński Park Narodowy to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, nawet jeśli jest nam nie po drodze... To wyśmienity obszar na conajmniej kilkudniową wycieczkę! Szlaki turystyczne, piękne miasteczka, jak Szczawnica czy Krościenko nad Dunajcem i cudne szczyty górskie czekają na turystów, a i infrastruktura turystyczna nie zawiedzie.

Zamek Pieniny

Na terenie Pienińskiego PN zachowały się jedynie szczątkowe ruiny zamku, ale niegdyś była to imponująca i strategicznie umiejscowiona budowla obronna. Zamek Pieniński, powstał w XIII wieku, dokładniej w latach 1257-1287. Inicjatorką jego budowy była księżna Kinga, co stanowi źródło drugiej nazwy tego obiektu.

Wybór miejsca na budowę zamku był celowy i uzasadniony, gdyż miał on pełnić funkcję obronną wobec ewentualnego najazdu Mongołów, co miało miejsce w 1287 roku. Pieniny oraz lokalizacja zamku były wówczas bardzo niedostępne, co dodatkowo umocniło jego znaczenie strategiczne.

Dunajec
Droga Pienińska

Współcześnie na terenie ruin zamku znajduje się Grota Świętej Kingi, wykuta w skalnej wnęce, która powstała w 1904 roku. W grocie umieszczono figurkę tej świętej, która przypomina o historii i dziedzictwie tego miejsca, stanowiąc zarazem punkt docelowy dla wielu pielgrzymów i turystów.

W 2003 roku, staraniem Pienińskiego Parku Narodowego, ruiny zamku zostały wpisane do rejestru zabytków, co podkreśliło ich historyczne i kulturowe znaczenie. W latach 2006-2007 przeprowadzono prace zabezpieczające, które umożliwiły otwarcie zamku dla zwiedzających. Dzięki tym staraniom i inwestycjom dzisiaj zamek Pieniny są dostępne do zwiedzania, stanowiąc atrakcyjny punkt na turystycznej mapie regionu.

Do ruin zamku można dotrzeć różnymi szlakami turystycznymi. Niebieski szlak prowadzący ze Szczawnicy oraz żółty szlak ze Sromowców Niżnych lub z Krościenka nad Dunajcem do Przełęczy Szopka (Chwała Bogu) są jednymi z popularniejszych tras. Następnie można kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim przez Trzy Korony do zamku. Podczas tego malowniczego szlaku można cieszyć się nie tylko pięknymi widokami, ale także odkrywać historię i dziedzictwo Pienin.

Z punktu widzenia ruin zamku rozpościera się wspaniała panorama na Pieniny, co dodatkowo wzbogaca wrażenia związane z wizytą w tym historycznym miejscu.

Noclegi w Pieninach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Sokolica, Wojtek z Brodnicy
Sokolica symbol Pienin
Trzy Korony
Trzy Korony
Trzy korony
Pieniny
Trzy Korony - Okrąglica i platforma widokowa
Widok z Trzech Koron
Z Platformy widokowej na Trzech Koronach
fotogeniczna sosenka
widok z Sokolicy
Wypas owiec w Pieninach
(4.8 głosów: 101)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie