Park Nauki i Ewolucji Człowieka Krasiejów
Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie powstał w 2014 roku, obok JuraPark Krasiejów. To fantastyczny, jedyny w swoim rodzaju i pierwszy w Polsce taki park, obrazujący w sposób tak szczegółowy i naukowy ewolucję człowieka, a przy tym tak innowacyjny, naszpikowany multimediami. To najnowocześniejsze Muzeum Ziemi w Europie! Park Nauki i Ewolucji Człowieka pozwala w cyfrowy sposób poznać naszych najstarszych przodków i nasze pradzieje oraz kolejne etapy ewolucji człowieka. Zobaczysz tu, jak człowiek zszedł z drzewa, jak nauczył się zdobywać pożywienie, tworzyć i korzystać z narzędzi, wreszcie tworzyć sztukę. To, co go różni od zwierząt, to również miłość, relacje rodzinne i ciągły rozwój. Ale przekraczając próg Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie decydujesz się na uczestniczenie w niezwykłym zdarzeniu, wplączesz się w zawiłe losy świata i staniesz się podróżnikiem w czasie. Specjalnym promem kosmicznym przenosisz się też do rzeczywistości, jaka panowała 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone, kiedy zakończyła się era olbrzymich dinozaurów. Dopiero później wędrujesz pośród multimedialnych wystaw obrazujących powstawanie i tworzenie się człowieka od naszych pra przodków. Za ich powstanie i projekt odpowiedzialny jest w głównej mierze doktor Andrzej Boczarowski - naukowiec z pasją, który przygotował dla każdego obiektu kilka tys. rysunków i grafik.
Na skróty - lista atrakcji Parku Nauki i Ewolucji Człowieka
- multimedialna podróż promem kosmicznym
- multimedialne okna prehistorii
- najstarsza mumia ludzka znana na świecie
- wystawa skamieniałości z całego świata
- wystawa eksponatów archeologicznych
- obraz 3D na zewnątrz budynku
Okna Prehistorii
Choć przeobrażenie się w temponautę i multimedialna podróż promem kosmicznym to bardzo ciekawa przygoda, największe wrażenie na mnie robi tutaj niezmiennie wystawa Okna Prehistorii. Ze słuchawkami na uszach, okularami 3D na oczach i z audioprzewodnikiem w ręku spacerujesz od okna do okna poznając poszczególne etapy rozwoju naszych praprzodków. Początkowo praktycznie nie różniliśmy się od małp, ale z czasem, i mówimy tu o czasie geologicznym czyli bardzo długim, zauważamy różnicę w wyglądzie i zachowaniu ludzi. Układ okien ewolucji, oparto na drzewie filogenetycznym człowieka, które jest pełne ślepych odnóg. Wymusza to poruszanie się wzdłuż danej odnogi ewolucyjnej aż do wyczerpania się informacji. A są to prawdziwe ciekawostki, bardzo dobrze się ich słucha i naprawdę ta podróż nie jest nudna. Byłam dumna z moich córek, które mocno wciągnęły się w temat. Nawet najmłodsza, mająca również słuchawki na uszach, słuchała niemal z otwartą buzią 🙂
Tematyka okien ewolucji
- zagłada wielkich dinozaurów
- początki dwunożności
- zejście z drzew
- okno prehistorii
- pierwsza rodzina
- zabójcy i ofiary
- pierwsza miłość
- konkurencja
- karły
- giganci
- pierwszy pogrzeb
- łowcy mamutów
- początki sztuki
Wystawa Dzieje noża
Bardzo ciekawa jest wystawa poświęcona rozwojowi narzędzi od najbardziej prymitywnych do współczesnych. Tworzy ona swoiste drzewo rodowe - od najprymitywniejszych narzędzi robionych przez małpy zwierzokształtne, np. tłuki kamienne wykorzystywane przez kapucynki i małpy człekokształtne - patyczki i miotełki pomocne przy zjadaniu termitów przez szympansy po narzędzia krzemienne, znów od najprymitywniejszych do najbardziej wyrafinowanych - obsydianowe siekierki obrzędowe Majów z Meksyku. Zobaczysz tu narzędzia skrawające z węglików spiekanych, wiertło, igłę, szydło, żelazko czy sierp. Współcześnie krzem kolejny raz został przez człowieka wykorzystany w elektronice, na ten moment ostatnim „narzędziem” prezentowanym w tej wyjątkowej ekspozycji powinien być smartfon.
Ekspozycja mumii Oetzi
Oetzi to najstarsza mumia ludzka znaleziona na świecie, a zobaczycie ją właśnie tutaj, w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. Datowano ją na epokę chalkolitu. Epoka miedzi (5500-3100 p.n.e.) to okres przejściowy między archeologicznymi epokami kamienia i brązu, kiedy weszły do użycia pierwsze wyroby metalowe, z miedzi, ale nadal powszechnie wytwarzano narzędzia krzemienne. Oetzi urodził się w roku 3300 p.n.e., niedaleko obecnej wioski Feldthurns (Velturno), na północ od dzisiejszego Bolzano we Włoszech. Zmarł w wieku 45 lat na polu lodowca Schnalstal, w Alpach Retyckich, na dzisiejszej granicy austriacko-włoskiej. Został zabity. Miał 1,65 metra wzrostu i ważył 50 kg.
Co wyróżnia Park Ewolucji ?
Wyróżnikami tego Muzeum na tle innych podobnych miejsc nie tylko w Polsce ale i na świecie jest niezwykle zaawansowana techonologia oraz wysoki poziom autentyczności tego, co zostało tutaj przedstawione. Z radością, podziwem i szacunkiem ogląda się prezentowane wystawy. Zresztą, jak twierdzi właściciel JuraParków - Pan Piotr Lichota, Park Nauki i Ewolucji Człowieka powstał właśnie z szacunku dla homo sapiens. Jak wynika z badań, nasze DNA różni się od małpy bardzo nieznacznie, mniej niż 0,5 %, co może nie najlepiej powinno nas nastrajać, ale ten Park powstał m.in. po to, by pokazać różnicę między nami, a zwierzętami. To, co nas wyróżnia to przede wszystkim, poza brakiem sierści, prosta postawa oraz uczucia, współczucie czy niezwykłe rodzinne więzi, a także stałe dążenie do doskonalenia umiejętności i narzędzi.
Położenie Parku Nauki i Ewolucji Człowieka
Park Nauki i Ewolucji Człowieka mieści się w przy ulicy 1 Maja w niewielkim Krasiejowie na Opolszczyźnie, leżącym:
- 25 km od Opola
- 75 km od Częstochowy
- 80 km od Katowic
- 110 km od Wrocławia
- 160 km od Krakowa
Dojedziesz tu np. trasą nr 46, z której w Ozimku musisz zjechać na drogę nr 463, Za Ozimkiem, na rondzie należy skręcić w ulicę Sporacką i przejechać nią przez centrum Krasiejowa. Za centrum z ulicy Sporackiej skręcamy w ulicę 1 Maja i nią dojeżdżamy do bezpłatnego parkingu położonego między JuraParkiem i Parkiem Nauki i Ewolucji Człowieka.
- multimedialne wystawy
- ciekawa i unikatowa podróż promem kosmicznym
- ogromna dawka wiedzy
- ciekawie przedstawione informacje i wystawy
- czasem teksty okien w audioprzewodniku nachodzą na siebie i mimo nie wychodzenia z okna włącza się info o innym oknie
Informacje praktyczne
pn-pt 10:00-17:00, sb-nd 10:00-19:00
Bilety: normalny 36 zł, ulgowy 30 zł
Bilet kompleksowy na oba obiekty: normalny 79 zł, ulgowy 69 zł
Parking: bezpłatny
Obiekt dostępny dla wózków
Obiekt dostępny dla dzieci od 4 lat, ale my weszliśmy bez problemu z 3-letnią córką
Park Nauki i Ewolucji Człowieka PNIEC
Park Nauki i Rozrywki Krasiejów
ul. 1 Maja 10, Krasiejów koło Opola
tel. 77/ 465-48-00
www.juraparkkrasiejow.pl
Noclegi w Opolszczyźnie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Papugarnia w Opolu, odległość: 22.7 km
- Park Miniatur Olszowa, odległość: 22.9 km
- Zoo Opole, odległość: 24.3 km
- Rynek w Opolu, odległość: 24.4 km
- Wenecja Opolska, odległość: 24.5 km
- Wieża Piastowska w Opolu, odległość: 24.5 km
- Zamek w Rogowie Opolskim, odległość: 28.3 km
- Drewniany kościół Św. Anny w Oleśnie, odległość: 28.5 km
- Plaża z samolotem w Starym Oleśnie, odległość: 29.2 km
- Zamek w Krapkowicach, odległość: 29.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!