Pałac w Brynku
Historia pałacu
Z głównej drogi w Brynku położonego niedaleko Tarnowskich Gór na Górnym Śląsku, poprzez drzewa można dostrzec kopuły urokliwego pałacu. Pewnym jest, że pierwszy pałac powstał tu w 1829 roku, natomiast pojawiają się dwa nazwiska, jeśli chodzi o budowniczego pałacu. Jednym z nich jest rodzina Rosenthal z Wrocławia, drugim natomiast książę Adolf Hohenlohe-Ingelfingen. Być może Rosenthal właśnie dla księcia Adolfa ten pałac wybudował.
To jednak nie jest najważniejsze, ponieważ obecny kształt pałac zyskał na przełomie XIX i XX wieku, za sprawą niemieckiej, magnackiej rodziny Henckel von Donnersmarck, słynnej na całym Śląsku. Z pałacu w Brynku linia rodu z Siemianowic chciała zrobić sobie główną siedzibę. I tak początkowo, jeszcze w XIX wieku, a dokładniej w 1872 roku wzbogacili oni budowlę o dwa boczne skrzydła.
To jednak nie wystarczyło i na początku XX stulecia, w 1905 roku rodzina Henkel von Donnersmarck dokonała jeszcze większej przebudowy pałacu w Brynku. Wówczas zyskał on styl eklektyczny i dwie wieżyczki z charakterystycznymi hełmami cebulastymi, zdobiącymi pałac do dzisiaj. Sporo elementów barokowych wówczas się pojawiło oraz mansardowy dach. Projektantem tej przebudowy był wrocławski architekt Karl Grosser, a pochłonęła ona niebagatelną sumę ponad 3 mln ówczesnych marek. Głośno było wówczas o pałacu i opisywano go w śląskiej prasie.
Podczas II wojny światowej obiekt przejęli nowi władcy Niemiec i urządzili w nim placówkę Hitlerjugend, natomiast rodzina hrabiego zamieszkała w przypałacowych oficynach. Hrabia zginął w 1940 roku.
Pałac dzisiaj
Od zakończenia wojny do dzisiaj w pałacu mieści się Technikum Leśne, obecnie dokładna nazwa szkoły to Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych. Dawną świetność pałacu przypominają: piękna klatka schodowa, kominki oraz kaplica pałacowa. Z zewnątrz budowla praktycznie się nie zmieniła i prezentuje się niezwykle ciekawie, wieżyczki zwieńczone są niecodziennymi kopułkowatymi dachami, natomiast reprezentacyjne wyjście do ogrodu od strony północnej ozdobione jest kolumnami i kamiennymi figurami.
Ogród Botaniczny
Pałac otacza rozległy zabytkowy park zaprojektowany w stylu angielskim. Prócz cennego starodrzewu na uwagę zasługuje tu wydzielony Ogród Botaniczny, którym opiekują się uczniowie tutejszej szkoły. Warto tu przyjechać dla rzadkich okazów flory, szczególnie w okresie kwitnienia.
Prowadzi do niego czerwona wieża bramna - wieża ciśnień z zegarem oraz inne zabytkowe zabudowania gospodarcze i stróżówki, stajnia i ujeżdżalnia. Dawna stajnia służy dziś jako publiczne gimnazjum. Brynek to niezwykle romantyczny azyl, który młode pary coraz chętniej wybierają jako plener zdjęć ślubnych.
Informacje praktyczne
Pałac
ul. Park 4, Brynek
Noclegi w Górnym Śląsku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach, odległość: 9.1 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 10.9 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 12.7 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 17.9 km
- Pałac w Bytomiu Miechowicach, odległość: 19.2 km
- Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu, odległość: 22.1 km
- Pałac w Pławniowicach, odległość: 23.5 km
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 24.8 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 25.4 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 27.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!