Pałac Rozkochów - barokowy pałac Stu Pokoi na Opolszczyźnie
Pałac Rozkochów to ciekawa budowla na Opolszczyźnie, stojąca kilka kilometrów na wschód od Głogówka. Pałac pozostaje w rękach prywatnych i obecnie jest rewitalizowany. Przywraca się mu dawny blask, by mógł cieszyć oczy kolejne pokolenia i rozbudzać kulturalnego ducha. Zbudowany jako dwór renesansowy w XVI wieku, później został rozbudowany w stylu baroku francuskiego. Daj się rozkochać w Rozkochowie!
Historia pałacu w Rozkochowie
Kilkusetletnia jest historia majątku, a jej dzieje wiążą się z rodami: Redern, Kaltenbrunn, Puckler, Harrach czy Seherr-Thoss. Przez wieki na tych śląskich terenach mieszała się kultura niemiecka, polska i czeska, a wyraz tego znajdziemy również w historii pałacu.
Pierwszy renesansowy dwór wystawił tutaj Hans von Redern (pochowany wraz z dwoma małżonkami w krapkowickim kościele). Nazywał on siebie Panem na Rozkochowie i Krapkowicach. Fragment tego dworu buduje do dziś jedno ze skrzydeł pałacu, w którym odnajdziemy ozdoby sgraffito oraz polichromie. W XVIII wieku obiekt został rozbudowany w trójskrzydłową rezydencję w stylu baroku francuskiego, z dwuspadowym mansardowym dachem. Stało się to za sprawą rodu Puckler.
Pałac Stu Pokoi, jak się go nazywa, zachwyca harmonią układu architektonicznego. Oś centralna wiedzie przez dziedziniec, pałac oraz dalej przez park i liczy około 420 metrów długości. 15-hektarowy park skrywa piękne, stare drzewa.
W XIX wieku początkowo pałac należał do rodziny von Harrach. Urodził się tutaj Ferdinand von Harrach, wykształcony i wzięty malarz. Później, około połowy tego stulecia kupiła majątek w Rozkochowie rodzina Seherr-Thoss z Dobrej. Mieszkała w nim do II wojny światowej. W tym czasie powstało tu niemieckie lotnisko, które później przejął radziecki korpus. Dowództwo zamieszkało wówczas w pałacu. Rosyjskie nazwiska do dzisiaj widnieją na ścianach pałacu, prawdopodobnie wyznaczały miejsca ich łóżek.
Od czasu wojny obiekt nie był remontowany, a przynajmniej nie z sukcesem. Popadał z tego powodu w coraz większą ruinę. Ciekawostką jest, że w latach swego dzieciństwa, kilka lat w pałacu mieszkał słynny polski kolarz - Stanisław Szozda!
Rewitalizacja Pałacu Rozkochów
A co dzisiaj dzieje się w pałacu? Ta zrujnowana od lat budowla została w 2021 roku otoczona czułą opieką Fundacji Pałacu Rozkochów - Pomiędzy i jest rewitalizowana. To prywatna, ogromna inwestycja, podjęta przez Pana Grzegorza Wnęka z Krakowa. Planuje nie tylko odnowić fasadę i wnętrza, ale również ożywić to miejsce.
Imprezy w ogrodzie Art Cafe
Odbywają się tutaj wystawy sztuki (malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne i historyczne), wernisaże, koncerty czy imprezy społeczne. A wszystko to ma również wyjść poza mury, do klimatycznego ogrodu Art Cafe, który, jak wskazuje już nazwa, zaprasza też na pyszną kawę. Czy widzicie to już oczami wyobraźni? Nie trzeba się zbytnio wysilać, wystarczy przyjechać i już teraz zaznać tu wyjątkowego klimatu, a także posłuchać pasjonatów!
Zwiedzanie pałacu Rozkochów
Pałac udostępniony jest do zwiedzania, przynajmniej jego parter, piwnice i ogród. Nam udało się też zajrzeć na piętro, które, choć obecnie w kiepskim stanie, skrywa kilka ciekawostek, jak ozdoby sgraffito i polichromie. Wśród nich odnaleźć można ptaka, najpewniej sokoła. Spacerując wśród tych murów, wyobrażamy sobie jego dawną świetność. Oby jak najszybciej udało się ją przywrócić, tak by wszyscy mogli podziwiać to miejsce i cieszyć się jego urokami. Pod dawnym dworem ciągną się również mroczne piwnice. Ten korytarz ma swoje tajemnice... A na wieży czeka szkielet Czesław, który pozdrawia przybywających turystów. Nie jest łatwo do niego podejść, ale nam się udało.
Mroczna historia hrabiny Harrach z Rozkochowa
Z pałacem wiąże się tragiczna i przejmująca historia hrabiny Harrach. Poroniła ona podczas pierwszej ciąży. Po kilku latach urodziła co prawda zdrowe dziecko, ale sama zmarła 2 lata później. Wieść niesie, że jej duch nigdy nie pogodził się z rozłąką ze swą długo oczekiwaną pociechą i dlatego nocami nawiedzała swój dom, by ją znów spotkać. Przerażony hrabia opuścił Rozkochów, a tutejsza Biała Dama wciąż szuka sposobności, by przytulić swoje maleństwo.
Domki Hrabiego przy Pałacu Rozkochów
Przy pałacu stanęło kilka domków rekreacyjnych, które można wyjąć na piękną, wyjątkową noc. Domki pozwalają się zrelaksować w ładnym otoczeniu barokowego pałacu i zieleni. Jeśli jesteś zainteresowany noclegiem, zadzwoń pod numer: 603 198 883.
Pałac Rozkochów w naszych social mediach
Pałac spodobał się też naszym Fanom na social mediach. Jeśli chcesz więcej info od nas, zaobserwuj nasze Profile na FB i IG !
Post na Facebooku:
Reels na Instagramie:
Film o pałacu Rozkochów i Głogówku
Przy okazji zwiedzania pałacu, odwiedziliśmy też Głogówek, gdzie wśród kilku bardzo ciekawych zabytków, udało nam się też wejść do wnętrza ogromnego zamku. Poniżej znajdziecie naszą filmową relację. Zachęcamy!
Informacje praktyczne
Pałac dostępny jest do zwiedzania w każdy weekend
Sb 1200-19.00
Ndziela 12.00-18.00
Na miejscu można napić się kawy, w sezonie zaprasza bardzo klimatyczny ogród Art Cafe
Pałac Rozkochów
ul. Głogowska 1a, Rozkochów, Walce
tel. 530-044-592
https://www.facebook.com/palacrozkochow/
Noclegi w Głogówku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Zamek w Głogówku, odległość: 5.7 km
- Domek Loretański w Głogówku, odległość: 5.8 km
- Zamek w Krapkowicach, odległość: 11.7 km
- Zamek Moszna, odległość: 14.2 km
- Zamek w Rogowie Opolskim, odległość: 15.5 km
- Pałac w Kamieniu Śląskim, odległość: 20.8 km
- Park Miniatur Olszowa, odległość: 25.6 km
- Pałac w Krowiarkach, odległość: 28.1 km
- Pałac w Sławikowie, odległość: 28.8 km
- Zamek biskupów w Ujeździe, odległość: 29.3 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!