Pałac Krzysztofory w Krakowie
Pałac Krzysztofory, zwany inaczej pałacem „Pod Krzysztofory” to jedna z najpiękniejszych kamienic miejskich w Krakowie. Stoi ona przy Rynku Głównym, pod numerem 35, przy skrzyżowaniu z ulicą Szczepańską. Nazwa budynku pochodzi od imienia Św. Krzysztofa - patrona wcześniejszego, średniowiecznego domu, który niegdyś tu stał. Od około 1380 roku fasadę tej narożnej kamienicy zdobiła figura Św. Krzysztofa. Nowa rzeźba tego Świętego została odsłonięta 23 lipca 2021 roku.
Historia Pałacu Krzysztofory
Pierwsza kamienica powstała tu już w XIII wieku. W kolejnym, XVI stuleciu istniała tu apteka - jedna z najstarszych w Krakowie.
Po 1644 roku kamienicę w stylu barokowym przebudował Adam Kazanowski według projektu Wawrzyńca Senesa. Zasadnicza przebudowa pałacu po potopie szwedzkim została jednak zaprojektowana przez architekta Jakuba Solariego, w latach 1682-84. Działo się to na zlecenie ówczesnego właściciela budynku - Wawrzyńca Jana Wodzickiego.
Na przestrzeni wieków w pałacu Krzysztofory gościło wiele znakomitych osobistości, w tym władcy polscy: królowie Jan Kazimierz Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz Stanisław August Poniatowski. Tutaj też w 1809 roku przebywał książę Józef Poniatowski.
Siedziba główna Muzeum Krakowa
W 1965 roku pałac Krzysztofory został przekazany Muzeum Krakowa i obecnie stanowi jego główną siedzibę. Jest dostępny dla turystów przez cały rok, poza poniedziałkami. W piwnicach pałacu zobaczyć można wystawę stałą "Kraków od początku, bez końca". To swoisty Kraków w pigułce, podany w pięknej scenerii, w towarzystwie multimediów.
Tutaj legenda przeplata się z codziennością i współczesnością. A dodatkowo na piętrach zobaczyliśmy wystawy czasowe, a nawet weszliśmy do bajkowo kolorowej krakowskiej szopki. Każdego roku zobaczyć można tu wystawę pokonkursową szopek krakowskich.
W pobliżu odwiedzić warto inne Oddziały Muzeum Krakowa - Rynek Podziemny i Wieżę Ratuszową.
Legenda o Skarbach Krzysztoforskich
Czy wiecie, że pod pałacem Krzysztofory ciągnie się labirynt piwnic? Sięgają aż do Kościoła Mariackiego. Legenda niesie, że czarnoksiężnik Krzysztof ukrył w tych lochach złoto, a pilnował ich sam diabeł. Pewnego dnia kucharka w pałacu chciała zabić koguta na obiad, ale ten uciekł w podziemia. Gdy go odnalazła, przyznał, że jest owym diabłem i za darowanie mu życia obsypie ją złotem. Miała tylko wrócić do pałacu bez oglądania się za siebie, by tajemnice lochów pozostały bezpieczne.
Ciekawość kobieca jednak wygrała i podarowane złoto zmieniło się w śmieci, a cały skarb pozostał w piwnicach pałacu. Warto więc odwiedzić pałac, a może i skarb się odnajdzie? Wszak w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy!
Informacje praktyczne
wtorek-niedziela 10.00-18.00
We wtorek jest wstęp wolny
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów znajdziesz na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/palac-krzysztofory
Pałac Krzysztofory - główna siedziba Muzeum Krakowa
Rynek Główny 35, Kraków
tel. 12/ 619-23-35
Noclegi w Krakowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Rynek w Krakowie, odległość: 0.1 km
- Sukiennice w Krakowie, odległość: 0.1 km
- Kościół Mariacki w Krakowie, odległość: 0.2 km
- Wawel w Krakowie, odległość: 0.9 km
- Zamek Królewski na Wawelu, odległość: 0.9 km
- Kazimierz w Krakowie, odległość: 1.3 km
- Kopalnia Soli w Wieliczce, odległość: 12.3 km
- Ojcowski Park Narodowy, odległość: 16.8 km
- Dolinki Krakowskie, odległość: 18.6 km
- Zamek Tenczyn, odległość: 25.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!