Pałac Kamieniec
Cudny pałac Kamieniec w sercu Kotliny Kłodzkiej
W bardzo zacisznej, a przy tym pięknej okolicy, w sercu Kotliny Kłodzkiej, zagubił się Pałac Kamieniec - cudowna miejscówka, która zrobiła na mnie kolosalne wrażenie i gorąco polecam Wam również odwiedzić ten urokliwy zakątek. Na pewno nie będziecie zawiedzeni! W unikatowo pięknych wnętrzach kryje się restauracja z wykwintnymi daniami i hotel, ale pałac jest też w określonych dniach i godzinach udostępniony do zwiedzania. Już spacer po obejściu daje wiele radości, tym bardziej, że rozciąga się stąd śliczny widok na okolicę i dolnośląskie szczyty.
Pałac Kamieniec - lokalizacja
Pałac Kamieniec znajduje się w wiosce Kamieniec, nie jednak w jej centrum, a na uboczu. Niedaleko przepływa rzeka o tej samej nazwie. Wokoło nie ma żadnych miast, najbliższa większa miejscowość to Polanica Zdrój, położona o 6 km od Kamieńca. Nieco dalej jest do Kłodzka. Nic nie zakłóci Ci tutaj spokoju, dlatego Pałac Kamieniec to idealne miejsce na modny ostatnio slow travel.
Pałac Kamieniec w stylu gustawiańskim
Po historycznych zawirowaniach, o których napisałam poniżej, dziś pałac Kamieniec zachwyca, to całkowicie moja bajka! Pałacowe komnaty odtworzono z wielką dbałością o detale, a zaaranżowane są w stonowanym stylu szwedzkiego króla Gustawa III, co sprawia, że dobrze tu wypoczniesz i poczujesz się domowo, a zarazem komfortowo. Na szczególną uwagę w pałacu zasługują sale na pierwszym piętrze ułożone w amfiladzie. To jest Sala Kredensowa, Jadalnia i Biblioteka.
Tutaj spożywa się śniadania i przyznam, że to bardzo przyjemne doznanie. Sale zdobią liczne, kryształowe żyrandole, piękne stylowe meble, konsole z wazonami a w Bibliotece dodatkowo można przysiąść z lekturą pałacowego księgozbioru lub postudiować stare mapy dawnego Hrabstwa Kłodzkiego.
Bardzo okazała jest szeroka klatka schodowa, ze zrekonstruowanymi dębowymi schodami, ważącymi bagatela 4 tony! Na pierwszym piętrze mieści się Główna Sypialnia, zaś na drugim piętrze przygotowano 7 bardzo przytulnych pokoi, z okien których rozpościera się piękny widok, zarówno na ogród, jak i daleką okolicę z górami w tle!
Ogród pałacowy
Historyczny ogród to przyjemny azyl dla pałacowych gości, którzy mogą się tu rozkoszować plenerowymi grami czy smakiem malin i jeżyn zrywanych prosto z krzewu. Ale to również punkt widokowy z panoramą Kotliny Kłodzkiej i masywów górskich. Opowiadać można by długo, ale zdecydowanie lepiej zobaczyć to na własne oczy 🙂
Pałac Kamieniec - zwiedzanie
Pałac Kamieniec udostępniony jest do zwiedzania w każdą środę i czwartek o godzinie 13.00. Grupy mogą liczyć maksymalnie 8 osób, wcześniej warto zarezerwować miejsce.
W Pałacu zwiedza się hol recepcyjny, kawiarenkę, I piętro z przepiękną salą kredensową i salą mapową. Dla turystów dostępny jest też historyczny ogród i wystawa zorganizowana w stodole.
Pałac Kamieniec w przewodniku Gault&Millau Polska
Pałacowa kuchnia to połączenie regionalnej kuchni Kotliny Kłodzkiej z nowoczesną kreatywnością miejscowych kucharzy. Inspiracje na danie czerpie się tutaj z przepisów dawnego Hrabstwa Kłodzkiego, zebranych w książce "Das Grafschaft Glatzer Kochbuch - Asu schmeckt's", jednak potrawy w pałacu mają zawsze nowatorką odsłonę i pięknie prezentują się na talerzu.
Co ciekawe, obok pałacu odwiedzić można ogród i zielnik, z którego właśnie na stołach pałacu serwowane są warzywa i owoce w postaci zup, kremów, przetworów, powideł i pysznych nalewek. To nawiązuje do historycznego folwarku w tym miejscu. Sami spróbowaliśmy wyśmienitej zupy z żółtego buraka z rukwią wodną czy orzeźwiającej sałatki. Pieczywo to też miejscowy wypiek. Mięsa to już nie pałacowe źródło, ale lokalne 🙂
Dobry gospodarz słynie z tego, że nic nie marnuje, tak jest i tutaj. Nadmiar plonów poddaje się procesowi kiszenia i fermentacji. To pałacowa specjalność Szefowej Kuchni, warto skosztowania kiszonej rzodkiewki lub kremu z kiszonych pomidorów. W 2019 roku Pałac Kamieniec otrzymał spore wyróżnienie i pojawił się w Żółtym Przewodniku Gault & Millau Polska. Restauracja pałacowa czynna jest codziennie od 12.00 do 21.00.
Historia pałacu Kamieniec
Pałac Kamieniec, jak to takie obiekty, ma swoją dość długą historię. Dzieje Kamieńca jako zamieszkałej osady rozpoczynają się już w XIV wieku i łączą się z rodami von Pannwitz i von Haugwitz z Piszkowic. W XVIII stuleciu w Kamieńcu mieszkało ponad 200 osób, w tym 30 ogrodników 🙂 Miejsce to słynęło z targu końskiego i hodowli owiec rasy merynos.
Historia samego pałacu zaczyna się w roku 1780, o czym informuje dziś kamień węgielny uwydatniony na elewacji budowli. Wtedy Hrabia von Hartig - ówczesny właściciel dóbr kamienieckich, wzniósł niewielki barokowy pałac na planie prostokąta, z wysuniętymi ryzalitami i mansardowym dachem. Od strony południowej do pałacu przylegał ogródek otoczony kamiennym murem. Kolejni właściciele majątku to ród von Mutius, pastor Karl Eduard Grandke czy rodzina hrabiów von Ohlen und Adlerskron.
Pod koniec XIX wieku pałac kupił baron Artur von Seherr-Thoss, który szukał siedziby dla siebie i swej świeżo poślubionej Clary, do której ponoć powiedział: "Klarciu, tu jest pięknie! Zostajemy". Wtedy to pałac i folwark zostały powiększone i zmodernizowane. Pojawiło się wówczas północne, eklektyczne skrzydło z charakterystycznym portalem z piaskowca z kartuszem herbowym. Dziś w miejscu tym mieści się kameralny stolik restauracji, miejsce, w którym jedliśmy romantyczną kolację 🙂
Niestety para nie doczekała się dzieci i pałac odziedziczył bratanek Artura. Wtedy to rozkwitł barokowy ogród, który stał się ogrodem krajobrazowym, prywatną oazę zieleni i kwiecia. Stanęła tutaj też herbaciarnia, a w folwarku uprawiano owoce i zboża, które zasilały stoły pensjonatów i domów zdrojowych w okolicznych uzdrowiskach.
Najtrudniejsze lata dla pałacu Kamieniec to okres powojenny, kiedy stał się budynkiem mieszkalnym, utworzono w nim sporo małych mieszkanek, o które tak naprawdę nikt nie dbał. Kiedy w 2004 roku ostatni właściciele opuścili pałac, był on w bardzo kiepskim stanie, a dalszych zniszczeń dokonali złodzieje i wandale, którzy powyrywali instalacje, pomalowali ściany wulgaryzmami i zostawili potworny bałagan.
I nowy rozdział pałacu Kamieniec nagle zaczyna się w 2009 roku, kiedy kupili go obecni właściciele, z wielką obawą czy uda się zrealizować śmiałe plany. Na podstawie historycznej dokumentacji i szczegółowych analiz powstał projekt rekonstrukcji wnętrz zabytku i przypałacowego ogrodu. Wszystko się udało pięknie i już w 2014 roku pałac udostępniono turystom.
Wyjątkowa noc w Pałacu Kamieniec
Jeśli pragniesz uciec od zgiełku do miejsca wyjątkowo pięknego i spokojnego, polecam Ci właśnie Pałac Kamieniec. Możesz spędzić tu niecodzienny weekend, podobnie jak my na chwilę przenieśliśmy się do świata bajki. Pokój w hotelu w Pałacu Kamieniec zamówić możesz tutaj.
Informacje praktyczne
Hotel czynny całą dobę
Zwiedzanie: środa i czwartek o 13.00, zaanonsowane grupy
Bilety: 15 zł
Pałac Kamieniec
Kamieniec 47, Kłodzko
tel. 74/ 869-20-45
www.palackamieniec.pl
Noclegi w Kotlinie Kłodzkiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Twierdza Kłodzka, odległość: 8.2 km
- Pałac w Żelaźnie, odległość: 11.1 km
- Dworek Chopina w Dusznikach Zdroju, odległość: 13.1 km
- Szczeliniec Wielki, odległość: 14.5 km
- Twierdza Srebrna Góra, odległość: 15 km
- Błędne Skały, odległość: 18.2 km
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku, odległość: 23.7 km
- Podziemne miasto Osówka, odległość: 25.4 km
- Kompleks Riese, odległość: 26.9 km
- Igliczna, odległość: 28 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!