Pałac Branickich w Białymstoku
Perełka Białegostoku
Najcenniejszym zabytkiem Białegostoku na Podlasiu jest cudny, XVIII-wieczny Pałac Branickich stojący w centrum miasta. To wspaniałe barokowe dzieło wybitnych architektów. Pałac białostocki nawiązuje do pałaców królów francuskich, stąd nazywany bywa "Wersalem Północy" czy "Wersalem Podlaskim". Obecnie w pałacu w Białymstoku mieści się Uniwersytet Medyczny. Ponadto pałac wraz z ogrodami jest dostępny dla turystów. Ogrody zwiedza się bezpłatnie, podobnie, jak część wnętrz. Powstały tu również trasy płatne.
Historia pałacu w Białymstoku
Początki pałacu sięgają XVI wieku, a w dzisiejszym kształcie pałac w Białymstoku powstał za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego, który w ten sposób ujawnił królewskie ambicje. Na teren pałacowy prowadzi brama zwana "Gryfem". Jej nazwa nawiązuje do herbu rodowego Branickich, a sama budowla pochodzi z połowy XVIII stulecia. Pałacowe apartamenty niegdyś odwiedzały koronowane głowy, m.in. August II Mocny, August III Sas, Stanisław August Poniatowski, car Paweł I oraz cesarz Józef II. Ciekawostką jest, że obok pałacu Branickich już w 1748 roku powstał teatr, czyli 17 lat przed otwarciem Teatru Narodowego w Warszawie, który jest uważany za pierwszy teatr na polskiej ziemi. W teatrze białostockim występowały gwiazdy sceny europejskiej a o statusie znaczyła własna orkiestra oraz balet.
Pałac Branickich dzisiaj
Obecny wygląd Pałacu Branickich niewiele różni się od XVIII-wiecznego założenia, choć dziś jego wnętrza są znacznie uboższe i nie świecą dawnym blaskiem oraz wykwintnym stylem. Kilka pomieszczeń jednak nadal zachwyca: pokój chiński, kaplica i częściowo Wielka Aula.
Ogród pałacowy
Pałac Branickich otacza zapierający dech w piersi ogród, kolorowy i wspaniale zadbany, choć dużo mniejszy od historycznego. Nosi ślady pierwotnej kompozycji, dzięki czemu uważany jest za najlepiej zachowany w Polsce ogród barokowy.
Zwiedzanie Pałacu
Pałac Branickich udostępniony jest do zwiedzania turystom indywidualnym i grupom. Bilety należy wykupić w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. W pałacu obejrzeć można Aulę Wielką, Kaplicę, hol główny i klatkę schodową. Część wnętrz dostępnych jest bezpłatnie.
Informacje praktyczne
wt-pt 10.00-17.00
sb-nd 9.00-17.00
Grupy po zgłoszeniu telefonicznym
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł
Bilety do nabycia w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, prawe skrzydło pałacu
Pałac Branickich - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
ul. J. Kilińskiego 1, Białystok
tel. 85/ 748-54-67
www.umb.edu.pl/palac_branickich/regulamin_zwiedzania
Noclegi w Podlasiu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Katedra w Białymstoku, odległość: 0.2 km
- Cerkiew Św. Mikołaja w Białymstoku, odległość: 0.7 km
- Opera i Filharmonia Podlaska, odległość: 1 km
- Monaster w Supraślu, odległość: 14.5 km
- Kładka nad Narwią Waniewo-Śliwno, odległość: 22.9 km
- Narwiański Park Narodowy, odległość: 23.9 km
- Zamek w Tykocinie, odległość: 27.8 km
- Wielka Synagoga w Tykocinie, odległość: 27.8 km
- Cerkiew w Puchłach, odległość: 28.9 km
- Kraina Otwartych Okiennic, odległość: 28.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!