Otmuchów. Zamek i atrakcje turystyczne, które warto zwiedzić w opolskim Otmuchowie.
Otmuchów to jedna z niedocenianych perełek Opolszczyzny. Mam wrażenie, że nie doceniają jej sami włodarze i mieszkańcy. Nadto zaciszne i zbyt skromne. Nie słychać o nim w świecie. A należałoby je sławić. Wszak skrywa niesamowite ciekawostki i może zachwycić turystów. Tu nawet kat był romantykiem. Sam zobacz i oceń!
To średniowieczne miasto leży w południowej części województwa opolskiego, pomiędzy Nysą i Paczkowem. Lokalizacja jest więc wyborna, z trzema pięknymi jeziorami w okolicy i gotyckim zamkiem słynącym z legend. A do tego sgraffitowy Ratusz i górująca nad rynkiem bazylika. Wszystko w zasięgu dłoni, cieszy oko. Tylko po to sięgnąć!
Atrakcje w Otmuchowie
Miasto o niezwykle ciekawej i długiej przeszłości poszczycić może się kilkoma naprawdę unikalnymi atrakcjami i ciekawostkami. Aż dziwne, jak mało popularny jest ten ośrodek, zważywszy na to, jak wyjątkowe miejsca w Otmuchowie i okolicy możesz zobaczyć. Sprawdź najlepsze atrakcje i najpiękniejsze miejsca w Otmuchowie.
Zamek w Otmuchowie
Gotycka warownia to piękna budowla z bogatą przeszłością. Stanowi niemałą atrakcję regionu. Łatwo do niego dotrzeć z pobliskiego Rynku. A czy wiesz, że czekają tu końskie schody nie dla koni przeznaczone?
Historia zamku
Siedziba biskupów została wzniesiona już w XIII wieku, na miejscu drewnianego grodu. W 1484 roku warownia została przebudowany przez biskupa Rotha, a w latach 1585-96 zyskała charakter renesansowej rezydencji. Z tego właśnie okresu pochodzi zwieńczenie wieży zamkowej i sgraffitowe obramowanie okien.
Około XVIII wieku zamek przekształcono w letnią rezydencję biskupów wrocławskich, niosącą cechy baroku. Wówczas powstały unikatowe "końskie schody", które do dziś można oglądać w klatce schodowej. Kazał je wybudować jeden z biskupów, Filip von Sinzendorf. Nazwa jest jednak myląca, bo nie dla wierzchowców zostały one stworzone. Biskup ten chorował na podagrę, częste zapalenia stawów. Dlatego był noszony w lektyce. Stąd szeroka klatka schodowa i mniej strome stopnie.
W XIX wieku, podczas wojen śląskich, rezydencja została zniszczona. Po odbudowie, przed II wojną światową, zaadaptowano ją na potrzeby turystyki. Taki stan rzeczy pozostaje do dziś. Z pierwotnego założenia zamkowego do dziś zachowało się jedynie skrzydło północno-wschodnie.
Zwiedzanie zamku - wieża widokowa
Po wykupieniu biletu mrocznymi zakamarkami i drewnianymi schodami turyści mogą wspiąć się na wieżę i stąd podziwiać śliczną panoramę Otmuchowa z rynkiem i bazyliką, a także pobliskiego zbiornika wodnego i Sudetów w tle. Niestety to jedyny dziś udostępniony do zwiedzania fragment. Gotyckie mury wieży skrywają 2 sale śmierci. Udało nam się zajrzeć do jednej z nich. To cela głodowa. Na ścianach zobaczyć można inskrypcje wyryte paznokciem przez biedaków, którzy zostali zamknięci. Niektóre z nich są bardzo dobrze widoczne, z motywami religijnymi, inne ledwo rozpoznawalne.
Druga sala śmierci to "zapadnia". Do niej niestety nie wejdziemy. Ale to ciekawe miejsce, gdzie jest ruchomy kwadrat na podłodze i po słowach "Możesz iść wolno." delikwent spadał w przepaść i nadziewał się na zaostrzone żerdzie. Bardzo żałujemy, że takie ciekawostki nie są udostępnione turystom.
Od lat 20. XX wieku budowlą włada gmina. I tu taki nasz apel o remont. Ostatnia renowacja to lata 70. XX wieku. Wtedy odsłonięto te wspaniałe ozdoby okienne. Dziś wraz z tynkiem powoli przemijają. Warownia to jedna z perełek okolicy, ale trochę jest tak, że jej piękna trzeba się doszukiwać w wyobraźni i opowieściach.
Restauracja na zamku
Mury skrywają restaurację. Ma ona bardzo dobre opinie i wysokie oceny, dlatego się skusiliśmy. Wnętrze nas niespecjalnie zachwyciło, dlatego usiedliśmy na tarasie, który o tej porze roku jest śliczny. Ja sobie zamówiłam kotlet po Otmuchowsku, a Łukasz miał szwajcara. Jedzenie niezbyt wyszukane ale smaczne. I porcje całkiem słuszne.
Wokół warowni roztacza się zabytkowy park, którym dojdziesz nad wodę. W parku miejskim czekają ławki i zadbana roślinność.
Adres: Dom Kultury Zamek, ul. Zamkowa 4
Rynek i Ratusz w Otmuchowie
Rynek to przyjemny plac, ozdobiony palmami, które wprowadzają atmosferę lata. Niestety parkują tutaj samochody, ale to mankament wielu polskich miast. Za to plac zdobi piękny, XVI-wieczny ratusz miejski. Siedziba władz została ukończona w 1538 roku. Jej renesansowy charakter podkreślają ozdoby sgraffito, które odtworzono w XX stuleciu. Unikatem na fasadzie jest narożny zegar słoneczny. Według legendy zrobił go sam Paracelsus, zwany ojcem nowożytnej medycyny. To tylko legenda, bo nie mógł go wykonać, gdyż powstał on za czasów biskupa Marcina Gerstmanna, gdy ten wcześniejszy już nie żył.
Kościół w Otmuchowie
Kościół Św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego to przepiękna, barokowa bazylika, stojąca przy ulicy Kościelnej. Praktycznie na Rynku. Okazała fasada góruje nad miastem, wśród barwnego kwiecia. Pokolegiacki kościół został zbudowany w latach 1690-93 roku, a wzniesiony został w miejscu wcześniejszej świątyni. Obecna świątynia jest efektem fundacji biskupów, bowiem miasto długo należało do biskupstwa wrocławskiego.
Efektowne wnętrze jest bogato zdobione, z cennym wyposażeniem. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych wnętrz sakralnych baroku na całym Śląsku, wręcz perłą śląskiej architektury. Warto odwiedzić to miejsce. Tym bardziej, że znajduje się w samym centrum miasta.
Freski malował tu nadworny malarz króla Jana III Sobieskiego, Karol Dankwart. W świątyni znajduje się też sporo obrazów Michaela Willmanna, nazywanego śląskim Rembrandtem. Poszczególne ołtarze są ozdobione jego dziełami i opisane na tabliczkach. A jeśli interesują Cię obiekty sakralne, to polecam cenną katedrę nyską w okolicy.
Adres: ul. Kościelna
Kolumna Maryjna w Otmuchowie
Przed świątynią wznosi się kolumna Maryjna. To efektowny, późnobarokowy pomnik, wykonany z piaskowca w 1734 roku. To rzadkie na Śląsku przedstawienie Matki Boskiej „IMMACULATY” Zwycięskiej. Na zwieńczeniu cokołu widnieje Matka Boska z Dzieciątkiem. Dziecko trzyma włócznię zwieńczoną krzyżem i przebija głowę węża wijącego się u stóp Maryi, która stoi na kuli ziemskiej. Wokół cokołu znajdują się trzy płaskorzeźby prezentujące sceny biblijne: Grzech Pierworodny, Nawiedzenie i Zwiastowanie.
Adres: Rynek Górny
Wieża Wróbla w Otmuchowie
Wieża Bramy Wróblej to jedyny uchowany średniowieczny element murów obronnych. Ukończono je w XIV wieku, ale wcześniej pewnie istniały już drewniane obwarowania. W kolejnym stuleciu mury miejskie odbudowano po atakach husytów. Wtedy w mieście stały 3 wieże z bramami: Młyńska od południa, Grodkowska od północy i Nyska od wschodu. Do dzisiejszych czasów nie przetrwała żadna z bram, stoi jedynie wieża Wróbla przy dawnej Bramie Nyskie. Została wybudowana w II połowie XIV wieku, w części dolnej z kamienia, wyżej z cegły.
Adres: ul. Nyska
Pomnik żony kata czyli kapliczka Św. Rocha
To ciekawostka, którą warto zobaczyć poza centrum. Pomnik powstał w 1654 roku i wiąże się z romantyczną i zaskakującą opowieścią. Bo czy kat kojarzy Ci się z kimś miłym i ckliwym? Chyba taki był ten kat, skoro wystawił pomnik swojej żonie kilkadziesiąt lat po tym, gdy zmarła. Zmogła ją zaraza. Na pomniku widoczna jest inskrypcja "Ja, Krzysztof Kuhn, kat, kazałem zbudować na wieczną chwałę Boga na cześć Anny Katarzyny Helbranin mojej żony i gospodyni".
Co ciekawe, kapliczka stoi tyłem do przodu i ten wyryty napis umieszczony jest właśnie z tyłu. Z przodu zaś widnieje Święty Roch, chroniący od zarazy. Czemu tak? Jak tłumaczył nam spotkany mieszkaniec, stało się to wówczas, kiedy Śląsk wrócił do Polski. Ponoć nie chciano czytać niemieckich napisów, ale też niszczyć sakralnych obiektów. A za taki uchodziła kaplica Św. Rocha.
Adres: ul. 1 maja, w okolicy numeru 18 c
Jezioro Otmuchowskie
Jezioro Otmuchowskie to malowniczy zbiornik, zalany w XX stuleciu. To jeden z trzech zalewów, które w okolicy przyciągają turystów. Ten w Otmuchowie rozlewa się pośrodku, po zachodniej stronie czeka Jezioro Paczkowskie, zaś po wschodniej Jezioro Nyskie.
Zbiornik wodny powstał w latach 1928-33 jako zbiornik retencyjny na rzece Nysa Kłodzka, tuż powyżej miasta. Jego powierzchnia to 2 tys. ha. Wraz z pasem przy brzegu stanowi Rezerwat. Znajduje się tu unikalne w skali kraju siedlisko czapli siwej, ponadto wody są bogato zarybione. Ta okolica stanowi świetne miejsce relaksu, zarówno biernego, jak i czynnego.
Na północnym brzegu powstały ośrodki żeglarskie i wypoczynkowe, np. "Sandacz". Typowej plaży tutaj nie ma, ale miejsce jest bardzo urokliwe. Góry w tle, jezioro przed nami. Śliczne miejsce na zachód słońca. W ośrodku tym w sezonie letnim można nauczyć się żeglować lub wykupić nocleg, no i oczywiście poobcować z pięknym widokiem. Sudecki horyzont otwierają Góry Opawskie z Biskupią Kopą, przez czeskie Jesioniki i Śnieżnik, aż po Góry Bardzkie i Sowie.
Restauracja Statek w nad jeziorem
Na południowym brzegu czeka wał spacerowy, który i na rowerową przejażdżkę może okazać się fajny. A do tego niecodzienna ciekawostka. W miejscowości Ścibórz bowiem powstała świetna knajpka o nazwie Statek, gdzie specjalnością są rybki i warto tutaj ich skosztować. Nazwa nie wzięła się znikąd. To zaadaptowany na restaurację prawdziwy statek z ładnym widokiem na taflę wody. Można usiąść zarówno pod daszkiem, jak i na pokładzie.
Adres: ul. Plażowa, ul. Warszawska, ul Sportowa
Mapa atrakcji
Poniżej zaznaczyliśmy na mapie ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w Otmuchowie, abyś mógł łatwo je zlokalizować i zaplanować podczas swojej podróży do tego miasta.
Film z miasta
Zapraszamy do naszego filmu o tym pięknym mieście.
Historia miasta
Najwcześniejsze użycie nazwy "Othemochow" pojawiło się w dokumencie z 1103 roku. Początki miasta są związane z warownią, wzniesioną na wzgórzu. Zbudowana została ona na miejscu wcześniejszego grodu, od którego najprawdopodobniej nazwa Otmuchów pochodzi. Niemiecki językoznawca żyjący w XIX stuleciu tłumaczy ją jako "Ciemny las, zamek w kniejach". Obecna budowla powstała w średniowieczu, ale nie wiadomo dokładnie kiedy. Na pewno stała już około 1290 roku. Była to siedziba biskupów, bo od XIII stulecia do hierarchów kościelnych ziemie te należały.
W trakcie wojen śląskich, w 1741 roku miasto przejęli Prusacy. Twierdza wtedy bardzo ucierpiała. Władza biskupów, choć ograniczona, przetrwała do 1810 roku, kiedy to nastąpiła sekularyzacja ich majątków. Wkrótce oddano zamek von Humboldtowi. Nazwisko brzmi pewno znajomo i słusznie, bo po słynnym podróżniku nazwano rzekę, zatokę, hrabstwo i prąd morski, a nawet planetoidę. Ale to nie o Aleksandra tu chodzi, a o jego brata, Wilhelma. Był on pruskim ministrem. Podróżnik Aleksander pewnie nieraz wpadał do niego w odwiedziny, bo to on założył przylegający do warowni park, stanowiący dziś park miejski.
Gdzie jeść i spać w Otmuchowie?
W zamkowych murach zaprasza dobrze oceniana restauracja. Turystów zaprasza tu również Gościniec, w którym można skorzystać z pokojów gościnnych. To wyjątkowa możliwość, by spędzić noc w starym, gotyckim zamczysku. Albo przeżyć niezapomnianą imprezę w tych tajemniczych murach, pamiętających mroczne wieki średnie. Lata świetności to miejsce ma jednak za sobą i obecnie wymaga nieco doinwestowania. O ile restauracja serwuje smaczne dania, to wystrój lokalu, jak i wygląd korytarzy zamkowych są nieco zaniedbane i przydałoby się je odświeżyć zgodnie z obecnymi standardami.
Na rynku zaprasza Pizzeria Grześ, ale ma dość niską ocenę na mapach Google. Wyżej oceniana jest Restauracja Pod Zamkiem, stojąca przy ulicy Mickiewicza, między głównym placem a warownią.
Noclegi w Otmuchowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!
- Nysa, odległość: 11.5 km
- Kotlina Kłodzka, odległość: 36.9 km
- Moszna, odległość: 42.1 km
- Brzeg, odległość: 48.9 km
- Paczków, odległość: 11.8 km
- Niemodlin, odległość: 37.5 km
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!