Ostrów Lednicki

Anna Piernikarczyk
Mieszko i Dobrawa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Ostrów Lednicki to historyczna, znacząca wyspa, leżąca na jeziorze Lednica, na której znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa pierwszych Piastów. Do dziś zachowały się tu działające na wyobraźnię relikty drewniano- ziemnych wałów obronnych oraz pozostałości jednych z dłuższych w średniowieczu mostów umożliwiających komunikację z traktem lądowym prowadzącym do Poznania i Gniezna. Ostrów Lednicki to jeden z elementów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Dojazd na wyspę

Na Ostrów Lednicki trzeba dopłynąć promem, który kursuje co pół godziny. Bilet na prom można kupić w kasach na terenie Małego Skansenu, na wystawie w Dziekanowicach lub w Wielkopolskim Parku Etnograficznym.

Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki

Atrakcje Ostrowa Lednickiego

Główną atrakcją Ostrowa są pozostałości rezydencji pałacowej zbudowanej w II połowie X wieku przez Mieszka I. To tutaj najprawdopodobniej goszczony był cesarz Otton III przez Bolesława Chrobrego w czasie pielgrzymki do grobu Św. Wojciecha w Gnieźnie w 1000 roku. Od wschodu do pałacu przylegała kaplica zbudowana na planie krzyża greckiego z czterema filarami i pozostałościami basenów chrzcielnych. Wraz z ich odkryciem pojawiła się wielce prawdopodobna teza, że to tutaj, na Ostrowie Tumskim miał miejsce chrzest Mieszka I, a co za tym idzie Chrzest Polski! To mogła być też siedziba pierwszego polskiego biskupa - Jordana.

W obrębie potężnych, wysokich wałów znajdują się też pozostałości drugiego kościoła z czasów Bolesława Chrobrego. Dalej ścieżka wiedzie nad jezioro, gdzie odnaleźć można fragmenty mostu poznańskiego łączącego brzegi jeziora, który istniał już we wczesnym średniowieczu. Istnienie w tym miejscu tak zaawansowanego obiektu świadczy o tym, że był to teren władcy. Wracając na prom, natrafiamy jeszcze na małą zagrodę drewnianą. Ostrów Lednicki to jedna z ważniejszych atrakcji Szlaku Piastowskiego i Szlaku Romańskiego.

Zabytki archeologiczne

W trakcie wykopalisk archeologicznych oraz badań podwodnych tutaj prowadzonych, odnaleziono ogromne ilości zabytków, które są dziś prezentowane na wystawie "Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza". 8 maja 2012 roku wystawa ta otrzymała główną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2011 oraz Nagrodę GRAND PRIX w konkursie Przedsięwzięcie Muzealne Roku 2011 w Wielkopolsce IZABELLA.
Najcenniejsze tutejsze zabytki to stauroteka (relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego), liczne przedmioty ze złota, brązowe misy imitujące złote naczynia, ozdoby ze srebra, biżuteria z kamieni półszlachetnych i inne.

Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki

Militaria

Gród na Ostrowie Lednickim chroniła liczna załoga wojskowa, której część uzbrojenia wydobyto z toni Jeziora Lednica. Efektem podwodnych eksploracji jest bogaty zbiorów militariów, jeden z większych w tej części Europy, liczący ponad 300 egzemplarzy. Formy niektórych z nich mają skandynawskie pochodzenie. Wystawa znajduje się na terenie folwarku w Dziekanowicach i stanowi początek zwiedzania dla turystów udających się na Ostrów Lednicki. Otwarta jest w każdy dzień z wyjątkiem poniedziałku

Na teren Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim prowadzi duży, drewniany budynek bramny. Samochód należy zostawić na parkingu. Tutaj rozpoczyna się Mały Skansen, czyli niewielki park z drewnianą zabudową. W jednym z budynków obejrzeć można wystawę Nekropolia Lednicka, z ciekawym okazem szkieletu średniowiecznej olbrzymki z Ostrowa.

oryginalna muszla Św. Jakuba odnaleziona na tych ziemiach
Ostrów Lednicki
wyspa Ostrów Lednicki

Imprezy nad Lednicą

Majówka nad Lednicą
Dzień Dziecka
Noc Kupały - czerwiec

Podczas imprez plenerowych w zagrodach i na podgrodziu mieszkają grupy odtwórstwa historycznego. Stoją namioty i warsztaty rzemieślników, aranżując teatr-piknik historyczny. Są to żywe lekcje historii, gdzie w atmosferze zabawy i rozrywki propagowana jest tradycja i obyczaje z czasów wczesnego średniowiecza - okresu związanego z początkami naszego państwa.
Podczas trwania imprezy każdy przybywający na gród ma możliwość nie tylko obejrzenia ludzi w tradycyjnych strojach, przy tradycyjnych zajęciach, ale może samemu spróbować pracy pradawnych rzemieślników, pobyć w warunkach z minionej epoki, a także skosztować tradycyjnej strawy. Prowadzone są również zajęcia edukacyjne dla dzieci: warsztaty ceramiczne, plastyczne, rekonstrukcji stroju i biżuterii i warsztaty kaligrafii.

W pobliżu Ostrowa Lednickiego warto odwiedzić też Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach - oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Ostrów Lednicki
Dziekanowice 32, Lednogóra
tel. 61/ 427-50-10
www.lednicamuzeum.pl

Noclegi w Pobiedziskach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

makieta dawnego Ostrowa
makieta dawnego Ostrowa
 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

przeprawa promowa na wyspę
Wystawa w budynku Dyrekcji
wystawa w Dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
najdłuższa odnaleziona dłubanka
(4.4 głosów: 47)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie