Park Narodowy Gór Stołowych

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-06-10
Park Narodowy Gór Stołowych
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Jeden z parków narodowych Dolnego Śląska

Park Narodowy Gór Stołowych to obszar niezwykle atrakcyjny dla turystów. Tereny te przecina gęsta sieć szlaków turystycznych i tras rowerowych, m.in. odcinek czerwonego Głównego Szlaku Sudeckiego. Najlepszą bazą wypadową w te rejony jest miejscowość Karłów. Góry Stołowe leżą w Sudetach Wschodnich, w pobliżu Kudowy Zdroju, przy samej granicy z Czechami. Południowym skrajem obszaru biegnie międzynarodowa trasa E 67 z Pragi przez Wrocław do Warszawy. Przemierzając tutejsze szlaki natrafisz na liczne osobliwości skalne Gór Stołowych, jak choćby: wspaniałe skalne miasto na Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.), fantastyczne skalne labirynty Błędnych Skał w masywie Skalniaka (915 m n.p.m.), Skalne Grzyby i Radkowskie Skały czy piękne Skały Puchacza. Na romantyków czekają też efektowne Wodospady Pośny. W okresie zimowym natomiast w Górach Stołowych wytyczane są narciarskie trasy biegowe.

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki

O krok od Karłowa leży wspomniany już Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych, będący śladem najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła fantastyczne formy skalne. Kto nie słyszał np. o Wielbłądzie - to ostaniec do złudzenia przypominający właśnie to zwierzę. Równie popularne jest Piekiełko - szczelina skalna o długości około 100 m i głębokości 20 m, w której śnieg zobaczyć można nawet w czerwcu. Na Szczeliniec wchodzi się po kamiennych schodach, wykutych w XIX wieku, prowadzących do Schroniska. Szczeliniec Wielki to obowiązkowy punkt programu w Górach Stołowych!

Małpolud
Małpolud
Błędne Skały
Błędne Skały

Błędne Skały

Przyjeżdżając w Góry Stołowe, koniecznie trzeba też odwiedzić Błędne Skały - prawdziwy labirynt szczelin i zakamarków. To niesamowite przeżycie wędrować, a miejscami wręcz przeciskać się przez ciasne przejścia wśród kilkunastometrowych bloków skalnych o wymyślnych nazwach: Kurza Stopka, Tunel oraz Głaz Trzech Krzyży. Warto też udać się do miejsca o nazwie Skalne Czasze, bowiem roztacza się stąd wspaniały widok na bliską i dalszą okolicę.

Góry Stołowe
Góry Stołowe

Niknąca Łąka w Górach Stołowych

Niknąca Łąka w Górach Stołowych to super zakątek, który odznacza się swoją naturalnością i urokiem. Położona w sercu Parku Narodowego Gór Stołowych, niedaleko Karłowa, ta rozległa polana otoczona jest górami i lasami. Niezwykłość miejsca polega na tym, że jest to mokradło powstałe na torfowisku wysokim, które nie jest koszone, co nadaje mu swój niepowtarzalny charakter.

Wysoko położona na 720 metrów n.p.m., Niknąca Łąka przyciąga turystów swoim pięknem i spokojem. Ścieżka dydaktyczna w postaci drewnianej kładki, która biegnie przez łąkę na długości 400 metrów, umożliwia zwiedzającym bliski kontakt z tym unikalnym ekosystemem. Przez tę malowniczą przestrzeń przechodzi również żółty pieszy szlak turystyczny, co czyni to miejsce jeszcze bardziej dostępnym dla miłośników przyrody i wędrówek.

Park Narodowy Gór Stołowych - zwiedzanie

Park Narodowy Gór Stołowych dostępny jest dla turystów odpłatnie. Bilety należy wykupić na trasę na szczycie Szczelińca Wielkiego oraz na trasę wiodącą przez Błędne Skały. Ponadto na górny parking Błędnych Skał wjeżdża się wahadłowo, zgodnie z harmonogramem widocznym na tablicy na dole. Parking jest płatny i kosztuje niemało, bo 30 zł od samochodu osobowego (2021).

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce - zobacz nasz ranking!

Informacje praktyczne

Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł
Parking: przy Szczelińcu można znaleźć bezpłatny, wjazd na parking Błędne Skały 30 zł

Park Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31, Kudowa Zdrój
tel. 74/ 866-14-36
www.pngs.com.pl

Noclegi w Górach Stołowych

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.8 głosów: 195)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie