Muzeum Wsi Opolskiej

Muzeum Wsi Opolskiej to ciekawy skansen znajdujący się przy trasie nr 94, około 5 km za Opolem, w kierunku Wrocławia. Na powierzchni 10 ha stoi tu prawie 50 zabytków drewnianego budownictwa wiejskiego z obszaru Opolszczyzny, które są wyposażone w oryginalne sprzęty, narzędzia czy meble. Chaty kryte strzechą kryją klimatyczne wnętrza, które można podziwiać w sezonie turystycznym, od maja. Poza sezonem obowiązują bilety spacerowe, bez udostępnionych wnętrz. Na miejscu pracuje kowal, pszczelarz, żyją zwierzęta w zagrodzie, zachwyca zabytkowy kościółek z niesamowitym wnętrzem!

Drewniany kościół w Skansenie w Opolu
Muzeum Wsi Opolskiej przeniesie cię do dawnego świata, między innymi z kowalem robiącym na twoich oczach swoją robotę. Zabudowa Skansenu pochodzi z okresu XVIII-XX wiek. Na uwagę zasługuje na pewno kościół z Gręboszowa z 1613 roku. We wnętrzu zachwyca misternie rzeźbiony ołtarz i unikatowe drewniane epitafia poświęcone przedwcześnie zmarłym dzieciom. Nigdy wcześniej takich nie widziałam. Był to kościółek ewangelicki, dlatego miał niegdyś empory, dzisiaj nie odtworzone, bo nie wiadomo, jak wyglądały, ale zachowało się stare wejście na nie. Ze szczegółami o kościółki opowiedziała nam wspaniała Pani przewodnik, którą spotkaliśmy na miejscu.



Inne atrakcje Muzeum Wsi Opolskiej
Obok kościółka odwiedziliśmy starą chałupę, której wyposażenie poświęcono ludziom przesiedlonym w te rejony ze wschodu. Bardzo udzielił nam się klimat sentymentalnej podróży przewodniczki, bo ona przybyła tu właśnie ze wschodu jako dziecko i w piękny, przejmujący sposób opowiadała nam o tym, jak ludzie przywozili ze sobą cenne pamiątki rodzinne, łącznie ze starymi meblami i skrzyniami. Ci starsi wierzyli do końca, że wrócą do siebie.



Ponadto w Skansenie w Opolu zobaczysz uroczy młyn wodny, szkołę, karczmę, sklepik z tzw. mydłem i powidłem, gdzie znaleźć mogłeś wszystko, czego potrzebowałeś, zabytkowe ule czy stary spichlerz. W tym ostatnim prezentowane są wystawy twórców ludowych.
Wokół urokliwej drewnianej zabudowy rosną stare drzewa owocowe, pięknie kwitnące wiosną, porastają łąki, w zagrodach mieszkają zwierzęta - kózki i barany, a przy domach powstały wiejskie ogródki warzywno-kwiatowe. To wszystko tworzy sielankową scenerię, idealną do spacerów i wypoczynku.




Muzeum Wsi Opolskiej na naszym Instagramie
Post o opolskim skansenie na naszym profilu na Instagramie rozszedł się rewelacyjnie, co na pewno dowodzi, że jest jednym z ulubionych skansenów w Polsce. Chętnie oglądają go i odwiedzają turyści. Ilość komentarzy jest imponująca, zobaczcie sami!
Nasz film o Skansenie w Opolu
Zapraszamy na nasz film o urokliwym Muzeum Wsi Opolskiej. Koniecznie go zobacz, a potem zaplanuj wizytę w tym cudnym miejscu 🙂
- Cenne zabytki drewniane
- Piękny krajobraz parku ze starymi drzewami i kwietnymi ogródkami
- Żywe zwierzęta
- Czynne cały rok
- Tanie bilety
- Toalety na miejscu
- Bezpłatny parking
- Po sezonie niedostępne wnętrza
Informacje praktyczne
pn 10.00-15.00
wt-pt 10.00-16.00
sb-nd 10.00-18.00
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, przedszkolny 1 zł
W poniedziałki wstęp do Muzeum jest bezpłatny
Parking: bezpłatny
Obiekt dostępny dla wózków, przynajmniej w dni suche
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.muzeumwsiopolskiej.pl
Muzeum Wsi Opolskiej
ul. Wrocławska 174, Opole
tel. 77/ 457-23-49
Noclegi w Opolszczyźnie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Wenecja Opolska, odległość: 4.4 km
- Wieża Piastowska w Opolu, odległość: 4.5 km
- Zoo Opole, odległość: 5.3 km
- Zamek w Niemodlinie, odległość: 17.3 km
- Arboretum w Lipnie, odległość: 19.5 km
- Pałac w Kamieniu Śląskim, odległość: 22.2 km
- Park w Pokoju, odległość: 24.2 km
- Zamek w Krapkowicach, odległość: 24.3 km
- Zamek Moszna, odległość: 27.6 km
- Pałac w Kopicach, odległość: 29.5 km