Muzeum Śląskie. Nowoczesny symbol Katowic

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2023-12-27
Muzeum Śląskie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Muzeum Śląskie zachwyca turystów w centrum Katowic. To nowoczesny, ciekawy i bardzo rozbudowany kompleks, który trudno poznać w czasie jednej wizyty. Siedziba Muzeum Śląskiego to teren dawnej kopalni Katowice, wspaniale zrewitalizowany i zaprojektowany na potrzeby Muzeum. Kompleks tworzą zabytkowe budynki pokopalniane, poprzetykane nowoczesnymi, przeszklonymi dziełami architektury, ładnie wkomponowanymi w te pierwsze. To świetny przykład rewitalizacji postindustrialnych obiektów na Śląsku

Oby więcej takich projektów i inicjatyw powstawało. Nad całością góruje oryginalna wieża wyciągowa dawnego Szybu Warszawa II. Nie tylko przypomina o górniczej przeszłości tego miejsca, ale sama w sobie stała się atrakcją turystyczną. W sezonie ciepłym jest udostępniona dla turystów i na wysokości 40 metrów oferuje taras widokowy z panoramą Strefy Kultury Katowice oraz wielu innych części miasta. Dodatkowym atutem jest zielone otoczenie, czyli ogrody z wydzielonymi strefami, m.in. dla dzieci i częścią relaksacyjną, w której na każdego czekają hamaki i leżaki.

Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie

Wystawy w Muzeum Śląskim

Ale oczywiście Muzeum Śląskie to również, a raczej przede wszystkim wystawy, zarówno stałe, jak i czasowe. Mieszczą się one w budynku głównym, co ciekawe, w części podziemnej.

Wystawy stałe:

  • „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”
  • Galeria sztuki polskiej 1800-1945
  • Galeria plastyki nieprofesjonalnej
  • Galeria sztuki polskiej po 1945
  • Na tropie Tomka
  • Wirtualny spacer: Galeria śląskiej sztuki sakralnej
  • Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości

Galeria sztuki polskiej 1800-1945

Ta wystawa znajduje się zaraz za kasami, na tym samym poziomie. Obejmuje ona wszystkie znaczące kierunki w sztuce polskiej w latach 1800-1945. Zobaczysz tu XIX-wieczne malarstwo portretowe, pejzażowe, historyczne, nurt akademicki, secesyjne obrazy Młodej Polski czy dzieła polskich impresjonistów. Są tu dzieła Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego czy Leona Wyczółkowskiego. Galerię ponadto uzupełniają rzeźby z przełomu XIX i XX wieku, działające na wyobraźnię. Wystawa jest ciekawie zaaranżowana, a pomiędzy wystawami, mimo różnicy poziomów, nie spotkasz ani jednego schodka, toteż Muzeum dostępne jest dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych.

Muzeum Śląskie - galeria polskiej sztuki
Muzeum Śląskie - galeria polskiej sztuki
Muzeum Śląskie - galeria polskiej sztuki
Muzeum Śląskie - galeria polskiej sztuki
Muzeum Śląskie - galeria polskiej sztuki
Muzeum Śląskie - galeria polskiej sztuki

Galeria śląskiej sztuki sakralnej

Wystawa ta złożona jest z czterech stref, na których odnajdziesz ponad 120 zabytków rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. Wśród tych obiektów są późnogotyckie, renesansowe i barokowe. Wiele tych eksponatów pochodzi z dawnych drewnianych kościółków, z których niestety część już nie istnieje. Inaczej jest z Miasteczkiem Śląskim, gdzie nadal stoi taka drewniana świątynia, a właśnie z niej podziwiać można jeden zabytek w Muzeum Śląskim. To drewniana, polichromowana rzeźba Tronującej Marii z Dzieciątkiem z około 1380 roku. Wejście na wystawę zdobią wizerunki Św. Barbary - patronki górników.

Muzeum Śląskie - galeria sztuki sakralnej
Muzeum Śląskie - galeria sztuki sakralnej
Muzeum Śląskie - galeria sztuki sakralnej
Muzeum Śląskie - galeria sztuki sakralnej

Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów

Ta wystawa robi największe wrażenie, jest niezwykle ciekawie zaprojektowana, jako symboliczna przestrzeń kopalni Katowice, z zaaranżowaną jej bramą, brawa dla twórców. Przypomniała mi swą formą Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Wystawa obrazuje oczywiście historię Śląska, od czasów najdawniejszych, do przełomu ustrojowego 1989 roku. Tematyka historii Górnego Śląska nie jest łatwa, a tutaj dobrze poznasz jej złożoność i różne aspekty. Sporą część wystawy poświęcono industrializacji, bo przecież to sedno historii tego regionu. Era ta zaczęła się symbolicznie w 1788 roku, kiedy w Tarnowskich Górach uruchomiono pierwszą maszynę parową w kontynentalnej Europie! Są też powstania śląskie, plebiscyt, lata międzywojenne i sama wojna oraz wcale nie łatwiejsze lata powojenne z tragedią kopalni Wujek i rodzącą się Solidarnością.

Muzeum Śląskie - historia Śląska
Muzeum Śląskie - historia Śląska
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie

Inne wystawy w Muzeum

Są też inne wystawy stałe w Muzeum Śląskim, w tym Laboratorium przestrzeni Teatralnych ukazujące najbardziej znaczące dokonania teatru europejskiego, Galeria sztuki polskiej po 1945 roku z galerią sztuki powojennej czy Galeria plastyki nieprofesjonalnej spinające strefę podziemną Górnego Śląska z tym, co dzieje się na powierzchni. Organizuje się tu ponadto wystawy czasowe, akurat podczas naszej wizyty zaproszono nas do podziwiania interesujących zdjęć Marcina Ryczka.

Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie - wyróżnienia i ciekawostki

O randze i znaczeniu Muzeum Śląskiego mówią nagrody i wyróżnienia, jakie ono zdobyło. I tak Muzeum Śląskie zostało wyróżnione w międzynarodowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum European Museum of the Year Award 2017. Dostało też wyróżnienie za otwartość i dbałość o publiczność ZIVA Award For The Best Slavic Museum.

Ciekawostką jest, że nawet małe dzieci znajdą w Muzeum coś dla siebie, przygotowano tutaj specjalną wystawę dla najmłodszych, a nawet można Muzeum Śląskie przenieść do domu, w postaci kolorowanek, które mogą posłużyć do wspólnej edukacji i zabawy z dzieckiem.

Kolorowanki Muzeum Śląskiego
Kolorowanki Muzeum Śląskiego

Muzeum Śląskie na Szlaku Zabytków Techniki

Muzeum Śląskie z racji swej siedziby znajduje się na popularnym na Śląsku Szlaku Zabytków Techniki, który łączą około 40 zabytków myśli technicznej. To ciekawe propozycje obiektów postindustrialnych, udostępnionych dla turystów.

Zwiedzanie Zabytków Techniki
Zwiedzanie Zabytków Techniki

Informacje praktyczne

Czynne: pn nieczynne, wt-nd 10.00-20.00
Bilety: na wystawy 16 zł
Wieża normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
We wtorki zwiedzanie bezpłatne
Parking: bezpłatny 4h na bilet, bez biletu 4 zł/h
Obiekt dostępny jest dla wózków, zarówno dziecięcych jak i dla osób niepełnosprawnych
Wieża dostępna jest w sezonie letnim
Ogród dostępny jest bezpłatnie dla każdego

Muzeum Śląskie
ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
tel. 32/ 779-93-00
https://muzeumslaskie.pl/

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie - galeria polskiej sztuki
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie
(4.8 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie