Muzeum na Nikiszowcu. Historia Nikisza w jednej kamienicy

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-08-13
Muzeum na Nikiszowcu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Dawna pralnia na Nikiszu

Na słynnym Nikiszowcu w Katowicach, nazywanym popularnie Nikiszem, przy ulicy Rymarskiej, niemal przy głównym Placu Wyzwolenia, odnaleźć można ciekawe Muzeum. To Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta. Muzeum siedzibę ma w dawnej pralni - zabytkowym, pięknie zrewitalizowanym budynku, dlatego prócz tego, że poznasz tu wycinek historii Katowic, to poczujesz zarazem atmosferę pralni i magla, które tutaj się mieściły.

Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu

Woda i mydło najlepsze bielidło

Dawna pralnia stoi na dzisiejszej ulicy Rymarskiej. Kiedyś korzystali z niej wszyscy mieszkańcy osiedla, bo w domach nie było łazienek. Stały tu wielkie koryta z kranami, w których kobiety prały brudną odzież, często przy użyciu tary, czyli waszbretu albo rumpli . Przynosiły ją w koszach, zwanych po śląsku waszkorbami. Woda z kranu leciała gorąca, dzięki kopalnianej ciepłowni. Można nawet było gotować bieliznę w specjalnych kotłach, zwanych kastrolami. Był tutaj również elektryczny magiel - urządzenie do prasowania, a właściwie wałkowania - manglowania. Z tych urządzeń korzystano do lat 80. XX wieku.

Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu

Wystawa w Muzeum na Nikiszowcu zawiera zdjęcia z pralni i magla oraz urządzenia wtedy używane na co dzień przez kobiety. Nosi ona ciekawy tytuł "Woda i mydło najlepsze bielidło".

Muzeum Historii Miasta Katowic na Nikiszowcu
Muzeum Historii Miasta Katowic na Nikiszowcu

U nos w doma na Nikiszu

To ciekawy tytuł drugiej wystawy w Muzeum na Nikiszowcu. W kilku izbach mieszkania zobaczyć można dawne, tradycyjne wyposażenie typowego mieszkania na Nikiszowcu, które składało się z 3 izb - kuchni z piecem i byfyjem, pokoju reprezentacyjnego z ołtarzykiem i stołem oraz sypialni z wielkim łożem i okazałą toaletką z trójdzielnym lustrem. Towarzyszą temu przedmioty z epoki, a całość to jakby dom mojej babci, do którego myślami przenosi mnie wizyta w Muzeum. Różni się tylko układ pomieszczeń, bo babcia nie mieszkała w mieszkaniu na Nikiszowcu, tylko w domu w Piekarach Śląskich, ale liczba izb i ich wystrój są bardzo podobne. To prawdziwa podróż sentymentalna.

Muzeum na Nikiszowcu - filia Muzeum Historii Katowic
Muzeum na Nikiszowcu - filia Muzeum Historii Katowic
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu - Dział Etnologii Miasta
Muzeum na Nikiszowcu - Dział Etnologii Miasta

Wokół mistrzów Grupy Janowskiej

To trzecia wystawa w Muzeum na Nikiszowcu. To galeria obrazów miejscowych artystów malarzy, którzy zostali nazwani Grupą Janowską. Początkowo to grupy należeli: Teofil Ociepka, Ewald Gawlik, Paweł Wróbel, Erwin Sówka, Leopold Wróbel, Eugeniusz Bąk, Paweł Stolorz, Antoni Jaromin, Bolesław Skulik, Gerard Urbanek. Grupa Janowska funkcjonuje do dziś i spotyka się w Filii MDK "Szopienice – Giszowiec" w Katowicach. Obecnie tworzą ją: Sabina Pasoń, Stefania Krawiec, Sylwia Gromacka-Staśko, Jan Czylok, Antoni Długi, Janusz Gawlik, Andrzej Górnik, Grzegorz Haiski, Jan Jagoda, Czesław Jurkiewicz, Paweł Kurzeja, Andrzej Lubowiecki, Zdzisław Majerczyk, Dieter Nowak, Piotr Porada i Artur Śmieja. Grupa Janowska to prawdziwy fenomen w skali europejskiej, a nawet światowej.

Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu
Muzeum na Nikiszowcu

Szlak Zabytków Techniki i Muzeum Śląskie

Niedaleko Nikiszowca warto odwiedzić też inne bardzo ciekawe muzeum w Katowicach, a mianowicie Muzeum Śląskie, mieszczące się na terenie dawnej Kopalni Katowice, zarówno samo otoczenie, jak i wystawy są tutaj niezwykle ciekawe i inspirujące. Obydwa muzea znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki, obok innych blisko 40 obiektów.

Informacje praktyczne

Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta
ul. Rymarska 4, Katowice
tel. 32/ 353-95-59
Punkt Informacji Turystycznej w Katowicach-Nikiszowcu
tel. 32/ 255/14/80

Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów: www.mhk.katowice.pl
 

Noclegi w Katowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Muzeum na Nikiszowcu
(4.8 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie