Muzeum Chleba w Radzionkowie
Muzeum pasjonackie
Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie niedaleko Bytomia i Tarnowskich Gór to wyjątkowe miejsce stworzone przez pasjonata - pana Piotra Mankiewicza, który całe swe dorosłe życie kolekcjonuje eksponaty i pragnie przekazać młodemu pokoleniu przywiązanie do tradycji.
Muzeum Chleba - element Szlaku Zabytków Techniki
Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek leży na Szlaku Zabytków Techniki. Otwarte jest dla turystów przez cały rok, ale poza umówionymi wcześniej grupami dostępne jest tylko w tygodniu. Nastawione jest bowiem głównie na grupy szkolne i przedszkolne, ponieważ właścicielowi zależy, aby przekazać swe wartości młodemu pokoleniu.
Industriada w Muzeum
Są jednak momenty, kiedy Muzeum Chleba otwiera się też w weekendy, np. podczas corocznej Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki. Pobyt w Muzeum trwa około 1,5 godzinki i można sporo się w tym czasie nauczyć, a najważniejsza lekcja, jaką się stąd wynosi to szacunek do chleba. To bardzo cenna lekcja, przydatna w dzisiejszych czasach nie tylko dzieciom, gdyż chleb często ląduje w śmietniku, a jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, w czasie wojny tak wiele osób głodowało w Polsce.
Co zobaczysz w Muzeum Chleba?
W Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek zobaczyć można zabytkowe sprzęty i elementy wyposażenia wnętrz, a także dokumenty z poprzednich wieków. Zasiadając w zabytkowych ławkach przeniesiesz się do dawnej szkoły, gdzie dzieci klęczały za złe zachowanie, a pisały nie w zeszytach, a na tabliczkach. Na filmach poznasz proces produkcji chleba, a nawet sam z gotowego ciasta uformujesz chałkę lub bułeczkę, którą po upieczeniu na koniec zwiedzania możesz zjeść.
Program zwiedzania Muzeum Chleba
Zwiedzanie Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek podzielone jest na dwie części. Pierwsza mówi o historii chleba, druga zaś o dawnej szkole. Poszczególne elementy zwiedzania to:
1. Historia chleba
- film „Chleb” dla starszych i "Ballada o bochenku chleba" dla przedszkolaków
- prelekcja o szacunku do chleba
- warsztaty z ciastem
- zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
2. Lekcja w dawnej klasie szkolnej
- opowiadanie o zwyczajach w dawnej szkole, jak wyglądały ławki, książki, stroje i sama nauka
- nauka pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych
- historia komputerów - oglądanie sprzętów z różnych okresów, niesamowite jest, jak bardzo one się zmieniły na przestrzeni ledwie kilkudziesięciu lat
Na koniec można spędzić chwil kilka w Bacówce, zjeść wypieki lub swój prowiant i kupić pamiątki z Muzeum.
Czy warto odwiedzić Muzeum Chleba w Radzionkowie?
Moim zdaniem na pewno warto. Myślę, że w dzisiejszych czasach gonitwy, bieganiny i masowej konsumpcji trzeba czasem choć na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad większym sensem swego życia. Warto sięgnąć do korzeni, do naszej przeszłości, kiedy szanowało się każdy okruszek chleba i to nie tylko dlatego, że często brakowało go prawie w każdym polskim domu, ale dlatego, że mówiło się, że chleb to dar Boży i przed ukrojeniem pierwszej kromki robiło się na chlebie znak krzyża. Pamiętam, jak moja babcia tak robiła i właśnie w Muzeum Chleba sobie o tym przypomniałam.
Dobrze też zrobi dzisiejszym dzieciom spojrzenie na dawną szkołę, gdzie nie było wygód, komputerów, a Pani z linijką chodziła między uczniami i pilnowała dyscypliny. Nie chciałabym absolutnie, by taki rygor do szkoły wrócił, ale dobrze wiedzieć, jak kiedyś było 🙂 Tematyka Muzeum i dość długi czas zwiedzania mogą jednak nie współgrać z małymi dziećmi. Myślę, że dzieci młodsze niż 5-letnie będą się tutaj nudzić.
Informacje praktyczne
Pn-pt 11.00-15.00
W weekendy tylko dla wcześniej umówionych grup zorganizowanych
Bilety: 25 zł
Czas zwiedzania Muzeum to 1,5-2 h
Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek
ul. Nałkowskiej 5, Radzionków
tel. 32/ 387-17-60
www.muzeum-chleba.pl
Noclegi w Radzionkowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 6.1 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 6.7 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 8.3 km
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 11.7 km
- Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach, odległość: 11.8 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 12.1 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 12.9 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 18.3 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 20.1 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 21.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!