Lelów atrakcje. Ohel cadyka, synagoga, ciulim i czulent

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-09-18
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Lelów to niewielka miejscowość w województwie śląskim, w północno-wschodniej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Leży niedaleko Złotego Potoku, nad rzeką Białką, na skrzyżowaniu tras nr 46 i 794. Dziś Lelów to spokojna, mała miejscowość, a w czasach średniowiecza było to znaczące miasto. Ponadto to jeden z najważniejszych ośrodków chasydzkich w Polsce. Posłuchaj chasydzkich opowieści.

Lelów
Lelów

Zabytki i atrakcje w Lelowie

Dziś Lelów nie przypomina dawnej świetności i za sprawą dziejowych zawirowań, głównie II wojny światowej nie szczyci się już wieloma zabytkami, ale jest kilka cennych ciekawostek, które warto tu zobaczyć.

Grób Cadyka w Lelowie, czyli ohel

Niedaleko Rynku znajduje się symboliczny grób cadyka, czyli ohel. Wyznacza on miejsce pochówku słynnego Dawida Bidermana, założyciela chasydzkiego rodu. Słynnej dynastii Lelow. Obecnie powstał tu budynek Ohelu. 

Na przełomie stycznia i lutego (zależnie od daty w ruchomym kalendarzu żydowskim), do grobu cadyka zjeżdżają chasydzi - ortodoksyjni Żydzi z całego świata, a głównie z Jerozolimy. To tzw. jorcajt, czyli rocznica śmierci charyzmatycznego przywódcy. Czas szczególnej łaski i łączności z duszą cadyka.
Adres: ul. Ogrodowa

Święto Ciulimu Czulentu, czyli święto Lelowa

Święto Ciulimu Czulentu to coroczne, weekendowe święto w Lelowie, odbywające się około połowy sierpnia. To spotkanie kultur polskiej i żydowskiej, m.in. poprzez degustację tradycyjnych potraw. Polskiego ciulimu i żydowskiego czulentu, przygotowywanych dawniej w piecach chlebowych, a dziś zwykle w kociołkach

Święto ciulimu i czulentu
Święto ciulimu i czulentu

Dawna synagoga z mykwą w Lelowie

Naprzeciw ohelu stoi dawna synagoga, która dodatkowo we wnętrzu skrywa mykwę, czyli łaźnię żydowską. Synagoga wyglądem odbiega od historycznej, jaka tutaj stała, ale obecnie obiekt ten jest w odbudowie. Pozostaje w rękach żydowskich i nadal wykorzystywana jest w celach modlitewnych. W styczniu wypełnia się chasydami, ale wtedy wstęp mają tutaj tylko panowie.
Adres: ul. Ogrodowa

Synagoga w Lelowie
Synagoga w Lelowie
Synagoga w Lelowie
Synagoga w Lelowie
Mykwa w Lelowie
Mykwa w Lelowie

Góra Zamkowa w Lelowie

Za kościołem Św. Marcina wznosi się Góra Zamkowa, a na nim w średniowieczu stał zamek. Najpierw powstał tu gród, a później murowana warownia, postawiona, albo rozbudowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego pomnik na pamiątkę założenia miasta stoi na lelowskim rynku. 

Zamek zlikwidowano w 1805 roku, a dziś trudno szukać po nim śladu, bo na wzgórzu znajduje się obecnie zabytkowy cmentarz. Odnajdziesz tu groby m.in. właścicieli ziemskich i ludzi zasłużonych dla Lelowa.
Adres: ul. Zamkowa

Kościół Św. Marcina w Lelowie

Kościół Św. Marcina to gotycki kościół, sięgający początkami XIV wieku. Obecnie świątynia stanowi Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Lelowskiej.
Adres: ul. Klasztorna 8

Lelów
Lelów

Spływ rzeką Białką w Lelowie

Trasa spływu rozpoczyna się przy zalewie w Lelowie i prowadzi krętym korytem Białki do Białej Wielkiej, pod zabytkowy młyn. Rejs trwa niecałe 2 godziny. Można płynąć kajakiem lub pontonem. Rafting po Białce jest bezpieczny dla dzieci, gdyż rzeka płynie tu spokojnie i leniwie, a jej wody są niezwykle czyste.

Cadyk Dawid Biderman z Lelowa

Cadyk Dawid Bidermana to jeden z ważniejszych cadyków z terenów Polski. Przyszedł na świat w 1746 roku w Lelowie. Tu mieszkał i sprzedawał w swym sklepie na rynku w Lelowie. Tutaj też zmarł, 28 stycznia 1814 roku. Uczył się u cenionego cadyka w Leżajsku, a później sam został cadykiem. Miał bardzo dobre serce, kochał ludzi i zwierzęta, niektórzy przyrównują go wręcz do Św. Franciszka. W opowieściach pojawia się wiele ciekawych wątków, np. o tym, że w swym sklepie, ku rozpaczy żony, często wieczorem nie miał już towaru, ale i zarazem kasa była pusta. Bo wszystko rozdał potrzebującym. Sam pochodził z niezamożnej rodziny. Kiedyś, jako mały chłopiec, spotkał rówieśnika bez stosownego odzienia, który trząsł się z zimna. Oddał mu wtedy swój płaszcz. Gdy wrócił do domu, ojciec był bardzo zły. Dawid wówczas powiedział, że woli dostać lanie, niżby tamten miał zmarznąć. Ojciec po tych słowach zaniechał kary.

Na przełomie stycznia i lutego (data jest ruchoma zgodnie z żydowskim kalendarzem), na pamiątkę daty śmierci cadyka Bidermana, do ohelu i synagogi stojącej naprzeciw, zjeżdża głównie z Jerozolimy i Ameryki około 1000 ortodoksyjnych Chasydów, którzy się tutaj modlą, tańczą i śpiewają. Zostawiają też karteczki ze swymi prośbami. Zgodnie z ich wiarą, to znaczący moment w roku, kiedy niebo łączy się z ziemią i jest to szczególny czas łask i połączenia duchowego z cadykiem.

A kim właściwie cadyk jest? To inaczej człowiek sprawiedliwy. Rozstrzyga spory moralne wśród Żydów i posiada część duszy proroka Mojżesza. Cadyk Biderman założył chasydzką dynastię Lelow, a po jego śmierci rozpoczął się kult, który trwa do dziś. Jego potomkowie mieszkają dziś w Jerozolimie i nadal nazywają siebie chasydami lelowskimi. Z radością przybywają każdej zimy do maleńkiego Lelowa na jorcajt, czyli rocznicę śmierci Dawida Bidermana. Wtedy na chwilę Lelów znów staje się sztetlem, jak dawniej, czyli miasteczkiem, w którym Żydzi stanowią około połowy liczy ludności. Takich miast wówczas było w Polsce znacznie więcej, nawet na Jurze, czego przykładem są też nieodległe Żarki.

Ohel w Lelowie
Ohel w Lelowie
Ohel w Lelowie
Ohel w Lelowie
Ohel w Lelowie
Ohel w Lelowie

 

Noclegi w Lelowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Lelów
Lelów
Święto ciulimu i czulentu
Lelów
grób cadyka
Kościół wew.
Lelów
Lelowianka
Kościół w Lelowie
Lelów
Lelów
Biała Wielka
Ohel w Lelowie
Ohel w Lelowie
Mykwa w Lelowie
(4.2 głosów: 29)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie