Kruszwica. Atrakcje, które warto zwiedzić
Kruszwica to pięknie położona miejscowość w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego, w dolinie Noteci, nad legendarnym jeziorem Gopło. To miejsce, które każdy Polak zna i które każdy Polak powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić.
Historia Kruszwicy
Historia miasta nierozerwalnie łączy się z początkami polskiej państwowości, ale już znacznie wcześniej istaniały tutaj osady ludzkie, o czym mówią badania archeologiczne. Najstarsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszej Kruszwicy sięgają epoki kamienia, czyli około 10 tys. lat pne.
W pierwszych wiekach naszej ery przez tereny Nadgopla przebiegał "szlak bursztynowy" - jedna z najważniejszych dróg handlowych starożytnego świata, wiodąca z Cesarstwa Rzymskiego wgłąb Europy. Wczesnośredniowieczne osadnictwo na zachodnim brzegu Gopła datuje się na przełom VI/VII wieku. Wówcza Kruszwica była ośrodkiem o dużym znaczeniu gospodarczym i strategicznym.
Legenda o Popielu
Jak głosi legenda, w Kruszwicy skrywał się pozbawiony władzy okrutny Popiel, który ostatecznie zginął w wieży na jeziornej wyspie, zjedzony przez myszy, stąd do dziś funkcjonuje nazwa Mysia Wieża. Po jego śmierci, z wyboru ludu, rządy objął ubogi Piast - twórca pierwszej polskiej dynastii. Mówi o tych wydarzeniach film "Stara Baśń" Jerzego Hoffmana, który kręcony był w okolicach na Szlaku Piastowskim, m.in. w Żninie i w Biskupinie. Powstał on na podstawie powieści Kraszewskiego o tym samym tytule.
Wraz z rozwojem młodego państwa wzrosło znaczenie Kruszwicy. X i XI wiek to okres największej świetności kruszwickiego grodu, który stał się wówczas jedną ze stolic Piastów i ulubioną ich rezydencją. Koniec rozkwitu średniowiecznego miasta przyniósł rok 1271, kiedy to na rozkaz Bolesława Pobożnego gród spalono.
Około połowy XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego w miejscu starego grodu zbudowano istotny dla pogranicza murowany zamek, a w 1422 roku Władysław Jagiełło nadał Kruszwicy miejskie prawa magdeburskie. W 1960 roku w Kruszwicy odbyły się uroczystości związane z obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Atrakcje w Kruszwicy
Dziś miasto stanowi prawdziwą atrakcję turystyczną, wielu bowiem Polaków chce przybyć do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Nakłaniają do tego wspaniałe zabytki architektury i pamiątki naszych dziejów, jak np. Mysia Wieża - jedyna pozostałość po gotyckim zamku, udostępniona dla turystów oraz stara, romańska kolegiata.
Ale przyciąga tu również wielkie bogactwo przyrody i malownicze krajobrazy, co podziwiać można m.in. w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, który objął swym zasięgiem Jezioro Gopło nazywane niegdyś Morzem Polaków oraz jego okolice.
Noclegi w Kruszwicy
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Ciechocinek, odległość: 39 km
- Żnin, odległość: 45.5 km
- Ślesin, odległość: 34.1 km
- Trzemeszno, odległość: 36.6 km
- Biskupin, odległość: 41.3 km
- Lubostroń, odległość: 39.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!