Kraśnik. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk
Kraśnik
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Kraśnik to jedno z największych i najstarszych miast województwa lubelskiego, leżące w malowniczej dolinie rzeki Wyżnicy, na skrzyżowaniu tras nr 19 (Kuźnica Białostocka – Lublin - Rzeszów), 74 (Sulejów - Kielce - Zamość - Zosin) i 833, około 50 km od stolicy regionu - Lublina.

Historia Kraśnika

Pierwsze zapiski o Kraśniku pochodzą z początków XIII wieku i mówią o roku 1211, kiedy to Tatarzy usiłowali zdobyć miasto i drewniany zamek, jednak obrona pod wodzą Krystyna z Kraśnika skutecznie odparła ten atak. Kraśnik wielokrotnie zmieniał właścicieli, na początku XVII wieku miasto kupił hetman wielki koronny - Jan Zamoyski, włączając je do Ordynacji Zamojskiej. Dziś Kraśnik jest ważnym ośrodkiem gospodarczym Lubelszczyzny, nazywany jest też Stolicą Polskiej Cegły, a ponadto stanowi zagłębie owoców, głównie malin.

Kraśnik kosciół Ducha Świętego
Kraśnik kosciół Ducha Świętego

Atrakcje w Kraśniku

Kraśnik kryje wiele zabytków, jak choćby kościół parafialny i klasztor kanoników czy ruiny zamku. Warto też odwiedzić tutejsze Muzea, ale główną atrakcją miasta jest zalew kraśnicki, wokół którego intensywnie rozwija się infrastruktura turystyczna, głównie związana ze sportami wodnymi.

Okolice Kraśnika to również wymarzone rejony dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. To właśnie tutaj początek bierze Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (Kraśnik - Lwów) oraz kończy trasę szlak z Kazimierza Dolnego. Od kilku lat organizowany jest tu Ogólnopolski Rajd Rowerowy Kraśnik - Lwów, w którym uczestniczą cykliści z Polski i zagranicy.

Kraśnik synagoga
Kraśnik synagoga

Kraśnik to "Zielone Miasto", otaczają je piękne lasy i liczne zbiorniki wodne, chętnie wykorzystywane przez amatorów wędkowania. To fantastyczne położenie sprawiło, że utworzono tu Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu o niezwykłych walorach krajobrazowo - przyrodniczych, rozciągający się od zachodniego skłonu Roztocza po ujście Wyżnicy do Wisły pod Józefowem.

Osobliwością regionu jest nietypowe źródlisko uznane za pomnik przyrody nieożywionej, znajdujące się w pobliskiej miejscowości Łany. Źródło to ma stale wysoką temperaturę wody - zarówno zimą, jak i latem wynosi ona ponad 10°C, zauważyć można tu również liczne gejzery wybijające się ponad lustro wody, niespotykane na Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu.

Kraśnik MOSiR
Kraśnik - zespół klasztorny
Kraśnicka przyroda

Noclegi w Kraśniku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.1 głosów: 40)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie